Son Dakika Haberleri: 27 Mayıs'ta Türk Demokrasisi Bir Kez Daha Kirlendi"

27 Mayıs'ta Türk Demokrasisi Bir Kez Daha Kirlendi"

9 ay önce

Memur-Sen İl Temsilcisi Ahmet Saatçi, askeri vesayet tarafından 27 Mayıs 1960'ta gerçekleşen askeri darbe ile Türkiye Cumhuriyeti demokrasi tarihinin bir kez daha kirlendiğini belirtti.

27 Mayıs'ta Türk Demokrasisi Bir Kez Daha Kirlendi
Memur-Sen İl Temsilcisi Ahmet Saatçi, askeri vesayet tarafından 27 Mayıs 1960'ta gerçekleşen askeri darbe ile Türkiye Cumhuriyeti demokrasi tarihinin bir kez daha kirlendiğini belirtti.

Saatçi, 27 Mayıs 1960 darbesinin yıl dönümü nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, birçok acı hatıranın zihinlere kazındığı darbe sürecinde jakoben zihniyetin demokrasiyi ayaklar altına aldığını, hukukun katledildiğini, cumhuriyetin, vesayet rejimine dönüştürüldüğünü vurguladı.

Vesayetin ördüğü taşlarla hazırlanan 27 Mayıs 1960 darbesini, 58'inci yıl dönümünde bir kez daha kınadıklarını aktaran Saatçi, mesajında şu ifadelere yer verdi:

"DP'nin kesintisiz 10 yıllık iktidarının son dönemlerinde, ülkede gerilimler ve kaos yaratıldı. Darbenin altyapısının hazırlanması sırasında üniversite öğrencileri sokağa çıkartıldı ve hükumet aleyhine gösteriler başladı. İstanbul ve Ankara'da sıkıyönetim ilan edildi. Ankara'da bir öğrenci grubu, (555K) koduyla gösteri düzenledi, Harp Okulu öğrencileri sokağa çıktı ve Zafer Anıtı'na kadar sessiz yürüyüş yaptı. Bazı subayların oluşturduğu Milli Birlik Komitesi, DP'nin ülkeyi gitgide bir baskı rejimine ve kardeş kavgasına götürdüğü iddiasıyla 27 Mayıs'ta sabaha karşı darbe yaptı. Böylelikle eşi benzeri görülmemiş bir hınç, zulm, işkence, hüzün ve yargısız infazlar başlamış oldu.Türkiye'ye büyük acı yaşatmaya kodlanan askeri vesayetin sahipleri, yalanlar ve iftiralarla milli iradeyi kafese aldı. En büyük insanlık suçunu işleyerek 27 Mayıs'tan sonra kurulan düzmece mahkeme, Başbakan Adnan Menderes, Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan'ı darağacına gönderdi. Cumhuriyet, vesayet rejimine dönüştürüldü. Hukuk katledildi, jakoben zihniyet tarafından demokrasi ayaklar altına alındı, millet iradesinin üzerine ipotek koyuldu. Demokrasi tarihimiz bir kez daha kirletildi."

Saatçi, Memur-Sen olarak milli iradeye karşı yapılmış tüm suikastların anası ve kaynağı olan 27 Mayıs darbesini bir kez daha kınadıklarını ve milletin bir daha böyle günler yaşamamasını temenni ettiklerini belirtti.Yasemin Yalçın, Kemal Sunal ile Tanışma Hikayesini Anlattı Bitkisel Hayattaki Kadın Doğum Yaptı, Tecavüz Zanlısı Erkek Hemşire Yakalandı

Venezuela Devlet Başkanı Maduro, ABD'ye Rest Çekip 72 Saat Süre Verdi