Son Dakika Haberleri: 28 Şubat Davası

28 Şubat Davası

5 yıl önce

Davanın 71. duruşması tamamlandı.

28 Şubat Davası, System.String[]
28 Şubat dönemine ilişkin 103 sanığın, "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni cebren devirmeye, düşürmeye iştirak" suçundan yargılandığı davanın 71. duruşması tamamlandı.

Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki davanın öğleden sonraki bölümüne bazı müştekilerin ifadesi alındı. Müşteki sıfatıyla ifadesi alınan Mücella Tekin, 1991'de Gazi Üniversitesinden mezun olduktan sonra İngilizce öğretmeni olarak Malatya'ya atandığını ve mesleğe başladığından beri başının kapalı olduğunu söyledi.

Tekin, "Bir süre sonra Ankara Polatlı'ya tayin oldum. Peşpeşe cezalar almaya başladım. Baskılar hiç bitmedi. İlçe Milli Eğitim Müdürü okula gelerek yöneticileri sıkıştırıyordu. Yöneticilerimiz bunu 'kendilerini kurtarmak için yaptıklarını, eşlerinin başının kapalı olduğunu ama açtığını' söylediler. Kılık kıyafetle ilgili geçirdiğim soruşturmalar sonucunda 2000'de memuriyetten atıldım" ifadelerini kullandı.

Müştekilerden Mustafa Kartal da ilahiyat fakültesi mezunu olduğunu, Başbakanlıkta çeşitli görevlerde bulunduğunu ve 2008'de de emekli olduğunu kaydetti.

28 Şubat'tan sonra gelen hükümetle hukuk tanımayan bir uygulamaya tanık olduklarını savunan Kartal, "Başbakanlık'ta çalışan tüm personeli topladılar. Hangi okuldan mezun olduğumuzu sorarak liste hazırladılar. Bunun ardından görevden almalar başladı. Soruşturmaya tutulmadan daire başkanlığından alındım. BÇG üyelerinden şikayetçiyim" dedi.

Sanık Abdullah Kılıçaslan, avukat Hüsnü Tuna'nın salonda avukatlara ayrılan bölümde cübbesiz oturduğunu, eski milletvekili olduğu için cübbesiz oturmaya devam edecekse salondan çıkartılmasını istedi.

Mahkeme Başkanı Fevzi Şıngar, Kılıçaslan'ın kendi görev ve yetkilerine müdahale ettiğini, duruşma düzenini bozduğunu ve eylemlerini tekrarlaması halinde 4 güne kadar hapisle cezalandırılacağını bildirdi. Bir süre sonra avukat Tuna cübbesini giydi. Kılıçaslan da mahkeme başkanı ve üyelerden özür diledi.

Duruşma verilen ara kararın ardından ertelendi. - Ankara
Haber Yayın Tarihi: 06.11.2014 08:02 Kaynak: AAGenç kızın hareket halindeki otobüsten düşüp öldüğü olayda dikkat çeken detay! 2 ton ağırlığındaki Sarı Fırtına, sıfır otomobil fiyatına alıcısını bekliyor Yargıtay, mali müşavir cinayetinde karısına ve sevgilisine verilen cezayı bozdu