3 Bin Ton Katı Atık Ekonomiye Kazandırıldı - Son Dakika

3 Bin Ton Katı Atık Ekonomiye Kazandırıldı

18.01.2012 19:27
3 Bin Ton Katı Atık Ekonomiye Kazandırıldı, System.String[]

Ankara'nın Etimesgut Belediyesi katı atık ve ambalajları kaynağından ayrıştırarak yeniden ekonomiye kazandırıyor.2011'de ekonomiye kazandırılan atık miktarı 3 bin tonu aştı.

Ankara'nın Etimesgut Belediyesi katı atık ve ambalajları kaynağından ayrıştırarak yeniden ekonomiye kazandırıyor. 2011'de ekonomiye kazandırılan atık miktarı 3 bin tonu aştı. Başkan Demirel, hedeflerinin bu yıl aylık 500 ton olduğunu belirterek vatandaşlardan destek istedi.

Etimesgut Belediyesi'nin 'İleri düşünüyoruz, geri dönüştürüyoruz' sloganıyla başlattığı çöpte geri dönüşüm projesinde, ekonomiye kazandırılan katı atık miktarı 3 bin tonu aştı. 2010 yılında başlatılan proje kapsamında ilk 10 ay içinde ancak 309 ton çöp toplanabilmişti. Bu rakam, Etimesgut Belediyesi'nin katkıları ve vatandaşların büyük ilgisiyle 10'a katlandı. Etimesgut Belediyesi, aylık ortalama 250 ton kağıt, karton plastik ve metal malzemeyi hammadde girdisi olmaksızın tekrar imalat sektörüne kazandırıyor. 2012 yılı içerisinde yapılacak çalışmalarla birlikte aylık katı atık toplama miktarında 500 tona ulaşılması hedefleniyor.

Etimesgut Belediyesi, projeye bütün vatandaşların katılımını sağlamak amacıyla yoğun bir çalışma yürütüyor. Çalışmalar kapsamında el broşürleri, afişler ve billboard afişleriyle vatandaşlar bilgilendiriliyor. Sitelere, çarşı girişlerine, okullara ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarına vatandaşların kullanabilmesi için 1000 litre hacminde modern toplama tankları konuluyor.

Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, yürüttükleri 'Geri Dönüşüm Projesi'yle katı atık, ambalaj ve bitkisel yağları kaynağında ayrıştırarak yeniden ülke ekonomisine kazandırdıklarını söyledi. Proje başlangıcında aylık bir ton civarında katı atık ayrıştırıldığını hatırlatan Demirel, "Şu an çok iyi noktadayız. Kaynağından toplanarak ayrıştırılan çöp miktarı aylık ortalama 250 tona ulaşmış durumda. Son 3 ayda ise aylık 500 tona ulaşılmıştır. Hemşehrilerimiz projemize büyük destek verdiler. Halkımızla el ele vererek bu rakamı aylık 500 tonun üzerinde tutmayı hedefliyoruz. Ambalajlar, katı atık ve bitkisel atık yağlar çevremize telafisi çok güç zararlar veriyor. Bu projemizle atıklar kaynağında ayrı ayrı toplanarak ayrıştırılıyor, daha sonra Çevre ve Orman Bakanlığı'nın geri dönüşüm tesislerinde işlenerek yeniden ülke ekonomisine kazandırılıyor." dedi. Demirel, projenin daha geniş alana yayılarak devam etmesi için bir çağrı hattı kurduklarını da belirterek, 444 9 244 numaralı telefonu arayan vatandaşların projeye katılabileceklerini bildirdi.

3 Bin Ton Katı Atık Ekonomiye Kazandırıldı

- Kaynak: CHA

Son Dakika Yerel 3 Bin Ton Katı Atık Ekonomiye Kazandırıldı - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

MasterChef Türkiye'den elenen yarışmacı gözyaşları için veda etti Azerbaycan ile Ermenistan'ın üzerinde anlaştığını açıkladığı insani amaçlı geçici ateşkes yürürlüğe girdi Sorulara yanıt veremeyince yayını terk eden Şevval Şahin'e ünlü isimlerden destek geldi Son Dakika: Azerbaycan ordusu ilerleyişini sürdürüyor! Gubadlı kent merkezi Ermenistan işgalinden kurtarıldı Burak Yılmaz'ın golü yetmedi, Lille Nice ile berabere kaldı Aşk iddialarını yalanlayan Barış Murat Yağcı, Nisa Bölükbaşı ile birlikte ev kiraladı Cristiano Ronaldo'nun üçüncü koronavirüs testi de pozitif sonuçlandı 20 yaşındaki genç, yarı çıplak halde park halindeki aracın üstüne düştü