Son Dakika Haberleri: 3. Buenos Aires Türkiye Filmleri Festivali

3. Buenos Aires Türkiye Filmleri Festivali

4 yıl önce

BUENOS Arjantin'de "Festival de Cine Turco" adıyla bu yıl 3'üncüsü düzenlenen Buenos Aires Türkiye Filmleri Festivali'nin kapanış gecesinde seyirciler arasında oylamayla yönetmen Murat Düzgünoğlu'nun Neden Tarkovski Olamıyorum adlı filmi ödül aldı.

3. Buenos Aires Türkiye Filmleri Festivali, System.String[]

BUENOS Arjantin'de "Festival de Cine Turco" adıyla bu yıl 3'üncüsü düzenlenen Buenos Aires Türkiye Filmleri Festivali'nin kapanış gecesinde seyirciler arasında oylamayla yönetmen Murat Düzgünoğlu'nun Neden Tarkovski Olamıyorum adlı filmi ödül aldı.


Ülkenin en ünlü sinema salonlarından Cine Gaumont'ta gerçekleştirilen festivalde filmi seyirci ödülüne layık görülen Düzgünoğlu AA muhabirine yaptığı açıklamada, festivalin Türkiye'den gelen yapımcı, yönetmen ve oyuncular için seyirciyle kurulan etkileşim açısından çok verimli olduğunu söyledi.


Düzgünoğlu, seyirci ödülünün kendi filmine verilmesinin sevindirici olduğunu ve böylece bir sonraki filminin montaj, ses ve görüntü gibi post prodüksiyon işlemleri için Arjantinli stüdyolarla ortak çalışma imkanı bulacağını belirtti.


Ödülün Türkiye ve Arjantin arasında bir ortak yapımın zeminini hazırlayacağını vurgulayan Düzgünoğlu sözlerine şöyle devam etti:


"Bildiğim kadarıyla Türkiye ile Arjantin arasında bir ortak yapım prodüksiyon gerçekleştirilmedi. Bu bir ilk adım olabilir. Ortak bir hikaye de çıkabilir ilerleyen süreçte ancak bu biraz da iki kültürün, iki ülkenin sanatçılarının ve sinemacılarının birbirlerinin içine sızmasıyla olabilecek bir şey. Bu da aslında tanışmayla ya da karşılaşmayla, birbirlerinin hayatlarına tanık olmakla gerçekleşebilir. Bu festival aslında bunun adımını atıyor."


Festivale Türkiye'den davet edilenler arasında bulunan "Nefesim Kesilene Kadar" filminin başrol oyuncusu Esme Madra da festival boyunca yoğun katılımın ve Arjantinlilerin Türkiye sinemasına gayet ilgili olmasının kendisini çok sevindirdiğini söyledi.


Madra seyircinin oyuncusu olduğu filme ilgisinden bahsederken "film gösteriminden sonra düzenlediğimiz soru-cevap bölümünde bir anda filmde canlandırdığım karakter olan Serap hakkında kendi aralarında tartışmaya başladılar. Karakterin Arjantin'deki benzerlerinden bahsettiler ve bunu tutkuyla konuştular, tartışlar" ifadelerini kullandı.


Üçüncüsü düzenlenen festival kapsamında, 7'si resmi seçki olmak üzere bu sene programa dahil edilen Türkiye- Avrupa Sineması Penceresi'nden 4 film de dahil 11 uzun metraj film, sinemaseverlerin beğenisine sunuldu.


Festivale bu yıl Türkiye'den Düzgünoğlu ve Madra'yle birlikte "Nefesim Kesilene Kadar" filminin yapımcısı Nadir Öperli, "Sesime Gel" filminin oyuncularından Abdülkadir İlter ve "Remake Remix Rip-off" belgeselinin görüntü yönetmeni Tan Kurttekin davet edilmişti.


Türkiye Filmleri Festivali, Türkiye ve Almanya'nın Buenos Aires Büyükelçilikleri ile Goethe Enstitüsü, Arjantin Kültür Bakanlığı ve Sinema Genel Müdürlüğü'nün katkılarıyla düzenlendi.

Haber Yayın Tarihi: 01.10.2015 09:22 Kaynak: AAEski eşi tarafından bıçaklanan Emine Bulut'un son görüntüsü ortaya çıktı: Ölmek istemiyorum
Ünlü isimler, eşi tarafından öldürülen Emine Bulut için sessiz kalmadı Gölgesi için diktiği ağaçtan 40 bin TL kazandı