Son Dakika Haberleri: PYD'den Kaçan 3 Kadın Terörist, 1 Haftalık Operasyonla Türkiye'ye Getirildi

PYD'den Kaçan 3 Kadın Terörist, 1 Haftalık Operasyonla Türkiye'ye Getirildi

27 gün önce

MİT ve polis, terör örgütü PYD'den kaçtıktan sonra teslim olmak isteyen 3 kadın teröristi, Halep'ten çıkardıktan sonra 1 haftalık operasyonla Türkiye'ye getirdi.

MİT ve polis,  Suriye'de terör örgütü PYD'den kaçıp teslim olmak isteyen 3 kadın teröristi, 70 km'lik planla  Kilis'e getirdi. 3 kadın, önce yerel güçlerin yardımıyla Halep'ten çıkarıldı. Esad bölgesinden geçirilen kadınlar, ÖSO'nun elindeki  Azez'e ulaştırıldı. Kaçış, üçlünün  Kilis'te  Türkiye'ye teslimiyle bitti.

TÜRKİYE'YE 70 KİLOMETRE UZAKTAYDILAR

Kilis  Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele (TEM) Şube Müdürlüğü ekipleri, yaptıkları istihbari çalışmalarda, PYD kontrolünde ve  Türkiye sınırına yaklaşık 70 kilometre uzaklıktaki Halep'in Şeyh Maksud bölgesinde bulunan M.Y., H.M. ve T.B. isimli kadın teröristlerin örgütten kopup teslim olmak istediklerini belirledi. Gazete  Habertürk'ten Neşet Dişkaya'nın haberine göre Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ile birlikte hareket eden ekipler, kadın teröristler ile hemen iletişime geçerek teslim olmaları durumunda kendilerini sınıra kadar ulaştırabileceklerini iletti. Örgüt yöneticilerinin teslim olanlara  Türkiye'de sürekli işkence edildiğini anlattıklarını belirten 3 kadın, bu nedenle korktuklarını söyledi.

''HUKUK KURALLARI İÇİNDE YARGILANACAKSINIZ''

Bunun üzerine kadın teröristlere teslim olmaları durumunda, hukuk kuralları içinde yargılanacakları ve Etkin Pişmanlık Yasası'ndan yararlanabilecekleri iletildi. Ekiplerle yapılan görüşmelerden sonra kadınlar, terör örgütünden kaçıp teslim olmaya karar verdi. Kadın teröristlerin verdiği karar sonrasında MİT ve  Kilis  Emniyet Müdürlüğü ekipleri, 1 hafta sürecek müthiş kaçış planını hazırladı. M.Y., H.M. ve T.B. isimli kadın teröristler, irtibata geçilen bazı yerel güçlerin yardımı ile önce PYD/YPG'nin kontrolündeki Halep'in Şeyh Maksud bölgesinden çıkarıldı. Kadın teröristler daha sonra, Halep'in kuzeyindeki Esad rejimi ve muhalif grupların kortrolündeki bazı köylerden geçirildi. Kaçış planı boyunca MİT tarafından adım adım izlenen kadınlar, ÖSO'nun elinde bulunan  Azez'e götürüldü. Buradan da  Kilis sınırına getirilen 3 kadın terörist, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerine teslim oldu.

''ÇOK PİŞMANIZ''

Teslim olduktan sonra örgüte katıldıkları için çok pişman olduklarını ifade eden kadın teröristler, yaklaşık 4 yıldan beri  Suriye'de olduklarını kaydetti. Örgüt içinde çok kişinin teslim olmak istediğini ifadelerinde belirten kadınlar, örgütten kaçmak isteyen kişilerin "Size işkence yaparlar" yalanı ile korkutulduklarını vurguladı. Etkin Pişmanlık Yasası'ndan yaralanmak istediklerini söyleyen kadın teröristlerin, ifadelerinin tamamlanmasının ardından adliyeye gönderilecekleri bildirildi.

PARSA DAĞI'NDAN DA 2 TERÖRİST ALINDI

3 kadın teröristi yaptıkları kaçış planı ile Halep'ten sınıra kadar getirip teslim olmalarını sağlayan MİT ve  Kilis  Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin, Türkiye-  Suriye sınırında bulunan ve PYD/YPG'nin kontrolündeki Parsa Dağı'nda teslim olmak isteyen 2 teröristi de aynı şekilde  Türkiye'ye getirdikleri belirtildi. 5 yıldan beri terör örgütünde bulundukları öğrenilen teröristlerin pişman olduklarını söyledikleri bildirildi.


Ebru Şallı ve Evli Sevgilisi Uğur Akkuş Aynı Otelde Yakalandı 'Yemekteyiz' Yarışmasının Aykırı Yarışmacısı Serhan Efe Diskalifiye Edildi
'Gelin Evi' Programında Ev Sahibi Gelinin Düğün Görüntüleri Konuklarını Şoke Etti