30 Ağustos Zafer Bayramı - Son Dakika

30 Ağustos Zafer Bayramı

30.08.2016 11:28
30 Ağustos Zafer Bayramı, System.String[]

30 Ağustos Zafer Bayramı, Adana, Mersin, Hatay ve Osmaniye'de düzenlenen törenle kutlandı.

30 Ağustos Zafer Bayramı, Adana, Mersin, Hatay ve Osmaniye'de düzenlenen törenle kutlandı.

Adana'da Atatürk Parkı'ndaki törende, Vali Mahmut Demirtaş, Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Hacı İlbaş ve Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü Atatürk Anıtı'na çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Valilik binasında devam eden törende, Demirtaş, İlbaş ve Sözlü yetkililerin 30 Ağustos Zafer Bayramı'nı kutladı.

Törene CHP Adana milletvekilleri Zülfikar İnönü Tümer ve İbrahim Özdiş, AK Parti İl Başkanı Fikret Yeni, CHP Adana İl Başkanı Ayhan Barut ile ilgililer katıldı.

Mersin

Mersin'de Cumhuriyet Alanı'nda yapılan törenlerde ilk olarak Vali Özdemir Çakacak, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Kadir Yıldız ile Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz Atatürk Anıtı'na çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından alan yanında bulunan Mersin Kültür Merkezi'nde Vali Çakacak, Tuğamiral Yıldız ve Kocamaz tebrikleri kabul etti.

Daha sonra alanda resmi geçit töreni yapılırken, bir öğrenci günün anlamına ilişkin şiiri okudu, Mersin Büyükşehir Belediyesi Halk Oyunları Ekibi de gösteri sundu.

Vali Çakacak, törende yaptığı konuşmada, 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın coşku ve gururla kutlandığını söyledi.

" Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerinin atıldığı bu zaferle cennet vatanda hür ve bağımsız yaşamamızı sağlayan Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ile silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi şükran ve rahmetle anıyorum." diyen Çakacak, şöyle konuştu:

"Dün olduğu gibi bugün de devletimizin bekasına, milletimizin birliğine, beraberliğine, kardeşliğine ve geleceğine yönelik tehditlerle karşı karşıyayız. Bizi tarih boyunca kardeş yapan yüce değerlerin şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da her türlü badireyi aşmamızı sağlayacağına yürekten inanıyorum. Bu topraklar üzerinde, bu cennet vatanımızda ne FETÖ'ye, ne PKK'ya, ne DAEŞ'e ne de bir başka terör örgütüne asla yer yoktur."

Törene bazı milletvekilleri ile kent protokolü ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Hatay

Hatay'daki 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları ise Ulus Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı önünde saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Hatay Valisi Ercan Topaca, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Turgay Aras ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş anıta çelenk sundu.

Vali Topaca, yaptığı konuşmada, anlamlı zaferin 94. yıl dönümünü kutlamaktan onur duyduğunu söyledi.

Daha çok çalışarak, üreterek insanlığın yararına ve dünya barışına katkı sağlayacak işler yapmaya devam ettiklerini belirten Topaca, şöyle devam etti:

"Aziz Atatürk, yurdumuzun dört bir yanının işgal edildiği, ordularımızın silahlarına el konulduğu, başkentimizin işgalci güçlerin eline geçtiği ve milletimize bu topraklarda yaşama hakkının verilmek istenmediği bir ortamda, milletimizin milli birlik ve kardeşlik ruhu içinde verdiği kutsal bir mücadele sonucu elde edilen, 30 Ağustos Zaferi'nin 94. yılını sizin ve kahramanlarımızın manevi huzurlarında şükran ve minnet duygularımızla eğiliyoruz. Mücadele ruhu ve azmini örnek alıyor ve en büyük emanetiniz olan Cumhuriyeti geliştirmek ve dünyanın en gelişmiş toplumunu kurma konusundaki mücadelenizi büyük bir azim ve kararlılıkla sürdürüyoruz."

Lise öğrencilerinin günün anlam ve önemini anlatan şiirlerini okumasının ardından Hatay Büyükşehir ve Antakya belediyelerinin mehteran takımları ortak gösteri yaptı.

Ardından Hatay Valiliğinde devam eden tören, Vali Topaca'nın tebrikleri kabul etmesiyle son buldu.

Osmaniye

Osmaniye Valisi Kerem Al, Garnizon Komutan Vekili Topçu Albay Mehmet Rauf Kocatürk ve Belediye Başkanı Kadir Kara Valilik önündeki Atatürk Anıtı'na çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından şeref defterini imzalayan Vali Al, yaptığı konuşmada, milletin ayağa kalkışının, milli birlik ve beraberlik içerisinde, dünyaya gücünü bir kez daha gösterdiği 30 Ağustos zaferinin 94. yıl dönümünü büyük bir aşk ve heyecanla kutladıklarını söyledi.

30 Ağustos'un vatan, millet, namus ve mukaddesat için binlerce şehidin verildiği ve o şehitlerin kanıyla yıkanan bayrakla hürriyet meşalesinin tutuşturulduğu zaferin adı olduğunu ifade eden Al, şöyle devam etti:

"30 Ağustos millet ile ordunun el ele, omuz omuza verip içteki ve dıştaki işgal güçlerine karşı, birlik ve beraberlik içinde 'ölürsem şehit kalırsam gazi' inancı ve imanıyla kazanılmış bir zaferdir. 30 Ağustos bir olunca iri olunca diri olunca bu milletin önünde hiçbir maddi gücün duramayacağının ortaya konduğu şuurun adıdır. Bu şuur ve inanç 94 yıldır bizi harici ve dahili bütün düşmanlara karşı ayakta tutan en büyük gücümüz olmuştur. Yeri geldiğinde kayıtsız şartsız hakimiyeti elinde bulunduran bu millet canı pahasına bunu göstermekten asla çekinmemiştir çekinmeyecektir."

Vali Al'ın makamında tebrikleri kabul etmesiyle sona eren programa MHP Osmaniye Milletvekili Ruhi Ersoy, kent protokolü ve vatandaşlar katıldı.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel 30 Ağustos Zafer Bayramı - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Evlerin çatısında dahi çim çıkıyor! Dünyanın kuzey ucundaki Faroe Adaları'nda yer gök yeşil Selahattin Demirtaş, kendisini ve muhalefeti eleştirdi İntihar için inşaata çıkan vatandaş, karısının tek sözüyle aşağıya indi Marsilya Sportif Direktörü'nden İrfan Can açıklaması: Hamle yapacağız Bağcılar'da su satan çocuk videosu kurgu çıktı! YouTuber Fariz için yasal işlem başlatılacak Aslışah Alkoçlar hamile mi? Bomba iddia ortalığı karıştırdı Oyuncu Asia Argento, yönetmen Rob Cohen'in kendisine tecavüz ettiğini itiraf etti Kocasına kızan Hanife, sosyal medyadan dekolteli pozunu paylaştı