300 Öğrenci İlk Kurşun Müzesini Ziyaret Eti - Son Dakika

300 Öğrenci İlk Kurşun Müzesini Ziyaret Eti

300 Öğrenci İlk Kurşun Müzesini Ziyaret Eti
Son Güncelleme: 15.03.2014 12:00

Hatay'ın Dörtyol İlçesi Özerli Mahallesinde 9 Ocak 2014 tarihinde açılışı gerçekleştirilen Dörtyol İlk Kurşun Müzesi ve Atatürk Evi'ni Demir Çelik İlkokulundan 300 öğrenci ziyaret etti.

İlk Kurşun'un Dörtyol'da atılışı ve Milli mücadele dönemindeki tarihi eşyaları da ye-rinde görme imkanı bulan Demir Çelik İlkokulundan toplam 300 öğrenci kafilesini Dörtyol Belediye Başkanı Fadıl Keskin müze girişinde karşıladı.

Daha sonra öğrencilerle bir süre sohbet eden Başkan Keskin, "Milli mücadele döneminde İlk Kurşun Dörtyol ilçemizde Çavuş Mehmet Kara tarafından atılmıştır. Bu şanlı tarihin gelecek kuşaklar tarafından da idrak edilmesi ve ölümsüzleştirilmesi için Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz öncülüğünde başlatmış olduğumuz proje neticesinde kültür mirasımızı Dörtyol İlk Kurşun Müzesi ve Atatürk Evin'de yaşatma imkanı bulduk. Payas'tan kalkıp buraya kadar gelen siz değerli öğrencilerimize ve öğretmenlerimize teşriflerinizden dolayı teşekkür ediyorum" dedi.

Demir Çelik İlkokulundan gelen 300 kişilik öğrenci kafilesine eşlik eden okul öğretmenleri Ertuğrul Talay, Hamit Soyyiğit, Derya Ulaş Akyol, Yüksel Türkan, Seren Ekenen, Leyla Aydemir, Fatma Hocaoğlu, Simge Başer, Onur Sağıç, Abdulküdüs Kozan, Feray Barın ve Yakup Kara Dörtyol Belediye Başkanı Fadıl Keskin'e çiçek takdim ederek teşekkür ettiler.

Öğrencilerin gruplar halinde alındığı İlk Kurşun Müzesi ve Atatürk Evi'nde öğrencilere Milli mücadele döneminde İlk Kurşunun atılışı anlatılarak o dönemden kalma silah, tüfek, mühimmat, kıyafetler başta olmak üzere mumya heykelleri de öğrencilere anlatıldı.

İlk Kurşun destanının slayt olarak gösteriminde öğrencilerin heyecanı gözlerden kaçmadı.
İlk Kurşun ve Atatürk Evi Müzesinin 3. katındaki Atatürk, Karahasan Paşa ve Hatay Cumhur Başkanı Tayfur Sökmen'nin mumyalarının bulunduğu bölümü gezen öğretme ve öğrenciler hayranlıklarını gizleyemediler.

Demir Çelik İlkokulu kafile başkanı ve okul öğretmenlerinden Ertuğrul Talay, İlk Kurşun'un Dörtyol'da atılması ve Milli Mücadelenin öneminin öğrenciler tarafından daha iyi anlaşılabilmesi için ziyaretlerin organize edildiğini söyledi.

Ziyaret anısına öğrencilerle hatıra fotoğrafı çektiren Başkan Keskin, üzerinde Dörtyol İlk Kurşun Müzesi'nin fotoğrafının bulunduğu anahtarlıkları öğrenci kafilesine hediye etti.

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel 300 Öğrenci İlk Kurşun Müzesini Ziyaret Eti - Son Dakika


Advertisement