31 Ocak'a Kadar Gelir Testinizi Yaptırın - Son Dakika

31 Ocak'a Kadar Gelir Testinizi Yaptırın

12.01.2012 10:46
31 Ocak'a Kadar Gelir Testinizi Yaptırın, System.String[]

Aydın Tabip Odası Başkanı Dr.

Aydın Tabip Odası Başkanı Dr. Eralp Atay, 31 Ocak 2012 tarihine kadar gelir testini yaptırmayan sigortasızların 212,76 TL prim ödemek zorunda kalacaklarını belirterek, "Prim ödemeyenler sağlık hizmetlerinden faydalanamayacak" dedi.

Aydın Tabip Odası Başkanı Dr. Eralp Atay ve Tabip Odası Genel Sekreteri İlknur Yılmaz, 1 Ocak'ta yürürlüğe giren Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununu değerlendirdi.

1 Ekim 2008 tarihinde yürürlüğe giren kanunun 1 Ekim 2010'a daha sonra 1 Ocak 2012 tarihine ertelendiğini hatırlatan Dr. Erap Atay, "Kayıt dışı çalışan 18 yaş ve üzerindeki kişiler, işsiz üniversite mezunları, sigortalı olmayıp sağlık giderlerini kendi ceplerinden karşılayanlar, sigortasız tarım işçileri, ev hizmetlerinde çalışan ve hiçbir sosyal güvencesi olmayanlar bu düzenlemeden etkileniyor. SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı, Yeşil Kartlı dışında kalan 1 milyon 700 bin kişinin sosyal güvencesi yok. Artık yeşil kart yok. 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'na göre 1 ay içinde, kişinin adrese dayalı nüfus kayıt sisteminde kayıtlı ikametgahının bulunduğu ilçe ve il sınırları içindeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapacaklar. Aile içinde kişi başına düşen gelir tutarı asgari ücretin üçte birinin altında, kişi başı geliri 295 TL'den az olan vatandaşlarımızın primleri devlet tarafından ödenecek.

Geliri 295-886.5 TL arasında olanlar aylık 35,4 TL, Geliri asgari ücret ile asgari ücretin iki katı olanlar (886.5-1773 TL) aylık 106,38 TL, Geliri asgari ücretin iki katından fazla olanlar 212,76 TL prim ödeyecekler.

Gelir tespiti yaptırmayanlar veya yaptırmak istemeyenler Aylık geliri asgari ücretin iki katından fazla kabul edilecek ve aylık 212,76 TL prim ödeyecek. Gelir testi yaptırmayanlar veya yaptırmak istemeyenler otomatikman sisteme dahil edilecek. Primlerin ödenmemesi halinde ise sağlık hizmetlerinden faydalanılamayacak" diye konuştu.

"SGK TEK YETKİLİ OLACAK"

"Her türlü sağlık hizmetinin SGK tarafından "Kurumca finansmanı sağlanmayacak sağlık hizmetleri" olarak tanımlanabileceğini ve SGK tarafından "Temel Teminat Paketi" dışına çıkarılabileceğini öne süren Atay, şunları söyledi: "Vatandaşlarımızın sağlık güvencesi prim ödeme ile mümkün hale gelmiştir. Bir hak olan sağlık hizmeti 'paran kadar sağlık' anlayışına dönüşmüştür. Bu düzenlemeler başta yoksullar olmak üzere bütün vatandaşlarımızın sağlık hakkı için çok ciddi tehdit oluşturmaktadır. Sağlık hizmetini prim ödeme koşuluna bağlayan Genel Sağlık Sigortası milyonlarca vatandaşımızın kapsam dışında bırakacak ve sağlık hizmetine ulaşımını engelleyecektir. Oysa sağlık bütün vatandaşlar için doğuştan kazanılmış bir haktır ve toplumun bütün kesimlerine eşit ve ücretsiz sağlık hizmeti ancak ve ancak genel vergilerle finanse edilen kamusal bir sağlık sistemiyle verilebilir. Bizler halkımız için eşit, ücretsiz, nitelikli sağlık hizmeti, hekimler için iş,gelir, çalışma güvencesi ile mesleki bağımsızlığımız ve

emekliliğe yansıyacak insanca yaşayacağımız ücret için mücadelemizi sürdüreceğiz" - AYDIN

31 Ocak'a Kadar Gelir Testinizi Yaptırın
31 Ocak'a Kadar Gelir Testinizi Yaptırın
31 Ocak'a Kadar Gelir Testinizi Yaptırın
31 Ocak'a Kadar Gelir Testinizi Yaptırın

- Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel 31 Ocak'a Kadar Gelir Testinizi Yaptırın - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Son Dakika: Türkiye'de 25 Ekim günü koronavirüs kaynaklı 72 can kaybı, 2017 yeni vaka tespit edildi Fatih'te yabancı uyruklu bir grup, otel ve restoranlarda asılı Fransa bayraklarını indirdi Süper Lig'de dev maç başladı! Canlı anlatım Sahte içkiden 17 günde 78 kişi hayatını kaybetti Çıktığı programda zor anlar yaşayan Şevval Şahin, CNN Türk'e dava açıyor Karadeniz'de keşfedilen doğal gazın değeri 80 milyar dolar Emekli olan Khabib Nurmagomedov'a ünlü sporculardan tebrik mesajı yağdı Aliyev, "Türkiye sizi savaşa zorluyor" diyen ABD'li muhabire istediğini vermedi: Bu kadar harika bir dostumuz olduğu için oldukça gururluyuz