Son Dakika Haberleri: 32.Uluslararası İzmir Festivali "ÜÇ Denizin Sesi" İle Başlıyor

32.Uluslararası İzmir Festivali "ÜÇ Denizin Sesi" İle Başlıyor

2 yıl önce

32. Uluslararası İzmir Festivali 26 Mayıs günü Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezinde yapılacak açılış töreni ve ardından şef Aziz Shokhakimov yönetiminde Tekfen Filarmoni Orkestrası & Charlie Siem konseri ile başlayacak.

32.Uluslararası İzmir Festivali

2018 Avrupa Kültürel Miras Yılında, insanlığın ortak kültürel mirası tarihi mekânlarda gerçekleştirdiği programlarıyla öne çıkan Festivallerden biri olan Uluslararası İzmir Festivali, sınırlar ötesi kültürel işbirliğinin en güzel örneklerinden birini oluşturan Tekfen Filarmoni Orkestrası'nı ağırlayacak. "Barışın Sesi" olarak da anlamlandırılan, Karadeniz, Hazar Denizi ve Doğu Akdeniz'e kıyısı bulunan 23 ülkenin orkestralarının solist sanatçılarından ve grup şeflerinden oluşan "Üç Denizin Sesi – Tekfen Filarmoni Orkestrası, 32. Uluslararası İzmir Festivali'nin açılış konserinde sanat direktörleri ve daimi şefleri Aziz Shokhakimov yönetiminde çalacak. Tekfen Vakfı'nın katkılarıyla yapılacak konserin ikinci bölümünde Orkestra "21. Yüzyılın sanatçısı" olarak tanımlanan kemancı Charlie Siem'e, Çaykovski'nin Re Majör keman konçertosunda eşlik edecek.

Farklı kültürler arasında ilişkileri geliştirmek, barış adına ortak bir dil yaratmak amacıyla 1992 yılında kurulan Orkestra, klasik müzik repertuvarlarıyla beraber, temsil ettiği coğrafyanın yerel müzik aletleri için bestelenen eserleri de seslendiriyor. Orkestra zengin repertuvarıyla Doğu ve Batı'nın bileşiminden doğan büyülü senteze övgüde bulunuyor. Tekfen Filarmoni Orkestrası Şef Aziz Shokhakimov yönetiminde 32. Uluslararası İzmir Festivali'nin açılış konserinin birinci bölümünde de Mihail Glinka'nın "Ruslan ve Ludmila Uvertürü" ve Sergey Rahmaninov'un "Senfonik Danslar"ını seslendirecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Kalkınma Ajansı'nın katkıları, Eczacıbaşı Holding'in ana sponsorluğu, İzmir İtalya Konsolosluğu ve İzmir Goethe Enstitüsü işbirliği, Tekfen Vakfı ve Arkas'ın program sponsorluğunda düzenlenen 32. Uluslararası İzmir Festivali, 6 Haziran 2018 Çarşamba günü 10. Dr. Nejat. F. Eczacıbaşı Ulusal beste Yarışması Konseri ile devam edecek.

Haber Yayın Tarihi: 22.05.2018 09:18 Kaynak: BültenlerOyuncu Tuncer Cücenoğlu son yolculuğuna uğurlandı Spiker Nazlı Çelik'in şortlu fotoğrafları sosyal medyada tartışma yarattı 400 bin TL değerindeki hayvanlarını TIR şoförüne kaptıran besici: Bulamazsak on yılım heba olur