4. Yargı Paketi Sonraki Bakanlar Kurulu'na Kaldı - Son Dakika

4. Yargı Paketi Sonraki Bakanlar Kurulu'na Kaldı

26.11.2012 20:30
4. Yargı Paketi Sonraki Bakanlar Kurulu'na Kaldı, System.String[]

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, merak edilen 4 Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, merak edilen 4.yargı paketinin Bakanlar Kurulu gündemine geldiğini fakat tasarıyla ilgili genelde olumlu görüşler bildirilmekle...

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, merak edilen 4 Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, merak edilen 4. yargı paketinin Bakanlar Kurulu gündemine geldiğini fakat tasarıyla ilgili genelde olumlu görüşler bildirilmekle birlikte, konunun bazı maddeleri itibariyle tekrar ele alınması ve bu maddelerdeki düzenlemelerin, kanunlardaki kimi düzenlemelere paralel hale getirilmesi amacıyla sonraki Bakanlar Kurulu'nda yeniden gündeme alınmasına karar verildiğini ifade etti.

Yaklaşık 6 saat süren Bakanlar Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulunan Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, bugün yapılan Bakanlar Kurulu toplantısının hükümetin 11. yılında yaptığı ilk Bakanlar Kurulu toplantısı olduğunu anımsatan Arınç, toplantıda geçen 10 yılın değerlendirildiğini ifade etti.

Ali Babacan, Beşir Atalay, Recep Akdağ ve Binali Yıldırım'ın hükümetin ilk gününden bu yana kabinede yer aldığını hatırlatan Arınç, toplantıda Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in Bakanlıkça yapılan ve 8 kanunda 20'den fazla değişiklik öngören çalışmasını sunduğunu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'in çeşitli kanunlarda yer alan "özürlü" ve "engelli" ibarelerinin değiştirilmesine dair kanun tasarısı hakkında sunum yaptığını söyledi. Arınç, 4 maddelik tasarıyla mevzuatta yer alan "çürük" ifadesinin de "askerliğe elverişli olmayan" şeklinde değiştirilmesinin öngörüldüğünü ifade etti. Arınç tasarının benimsenerek TBMM'ye gönderilmesinin kararlaştırıldığını kaydetti.

Arınç toplantıda ayrıca, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'ın TSK Disiplin Kanunu Tasarısı adıyla bir sunum yaptığını, 49 maddelik tasarının TSK personeline uygulanacak disiplin hükümlerinin yeniden düzenlenmesine ilişkin olduğunu belirtti. Tasarı ile TSK personeline uygulanan Disiplin Kanunu'nda kamuoyunda zaman zaman tartışılan, şikayetlere yol açan bazı konuların dikkate alındığını, oda ve göz hapsi cezalarının kaldırıldığını, buna paralel olarak "disko" olarak da tabir edilen disiplin koğuşları ve disiplin ceza ve tutukevlerinin kaldırıldığını belirtti. Tasarıda ayrıca disiplin mahkemelerinin kaldırılarak disiplin kurullarının kurulmasını öngörüldüğünü belirten Arınç, düzenlemeyle daha önce yargı yolu kapalı olan bazı disiplin cezalarına yargı yolunun açıldığını söyledi. Arınç, düzenlemede ayrıca TSK'da görev yapan sivil memurların kapsam dışına çıkarılarak, bunların 657 sayılı Devlet Memurları Kanuna tabi hale getirilmesinin de düzenlendiğini ifade etti. Arınç, Bakan Yılmaz'ın sunumunu yaptığı tasarının da TBMM'ye gönderilmesi kararının alındığını kaydetti.

Merak edilen 4. yargı paketinin de Bakanlar Kurulu gündemine geldiğini ifade eden Arınç, "Tasarıyla ilgili genelde olumlu görüşler bildirilmekle birlikte, konunun bazı maddeleri itibariyle tekrar ele alınması ve bu maddelerdeki düzenlemelerin, kanunlardaki kimi düzenlemelere paralel hale getirilmesinin uygun görüldü" dedi. Tasarının henüz taslak halinde olduğunu hatırlatan Arınç, taslağın daha önce de Bakanlar Kurulu'nun gündemine geldiğini, yapılması planlanan değişikliklerin bir kısmının AİHM'de bulunan davalar, bu davaların nitelikleri ve bununla ilgili gelişmeler üzerine yapıldığını, bir kısım maddelerin tamamen teknik maddeler olduğunu, bir kısım düzenlemede ise suçun unsurlarında ve ceza hadlerinde değişiklik yapılmasının amaçlandığını ifade etti. Arınç tasarının önümüzdeki Bakanlar Kurulu'nda yeniden gündeme geleceğini ifade etti.

Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın İspanya ziyareti nedeniyle toplantının kısa sürdüğünü ifade etti. Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Arınç, Bakanlar Kurulu gündemine eski Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın zehirlendiği yönünde haberlerin gelmediğini, ortaya atılan iddiaların yapılan otopsi ve incelemeler sonucunda ortaya çıkacak rapor belirginleşmeden kesinleşmeyeceğini belirtti. Arınç, "Ben bu otopsinin zamanında yapılmış olmasını arzu ederdim. Bir Cumhurbaşkanı'nın vefatı üzerine en azından bir klasik otopsinin yapılmasında fayda olurdu. Bu düşüncemi daha önce de ifade etmiştim" dedi. Özal'ın zehirlendiği iddialarının ardından yaşanan süreci hatırlatan Arınç, "Hepimiz adli tıbbın raporunu bekleyeceğiz" ifadelerini kullandı.

Arınç, Patriot bataryalarının nereye yerleştirileceği ve sayısının gündeme gelip gelmediği ile ilgili soru üzerine de Başbakan Erdoğan'ın, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun ve Genelkurmay Başkanlığı'nın net açıklamaları olduğunu hatırlatarak, Türkiye'nin Patriotları savunma amaçlı olarak düşündüğünü belirtti ve "Suriye tarafından kısa menzilli de olsa füze kullanılması ihtimali var. Daha önce uçağımız düşürüldü, ardından Akçakale ve diğer ilçelerimize düşen mühimmat oldu. Tüm bunlara karşı Türkiye gerekli tedbirleri almak zorundadır" dedi. Patriotlarla ilgili heyetin yarın geleceğini ve NATO'ya konu hakkında rapor vereceğini belirten Arınç, "Umarız kısa zamanda Türkiye'nin savunmasına katkı sağlamak amacıyla Patriot füzelerinin nerede konuşlanacağı ve ne miktarda olacağı bizim de karar sürecinde olacağımız şekilde kabul edilmiş olacak" dedi.

Arınç bir başka soru üzerine de Irak'taki Merkezi Hükümet ile Kuzey'deki bölgesel yönetim arasında ihtilaf konuları olduğunu, tartışmaların çatışmaya dönüştüğünü, Türkiye'nin Irak'ın toprak bütünlüğünü kabul ettiğini, sorunların Irak'ın kendi içinde diplomasi ve barış yoluyla çözülmesinden yana olduklarını, çatışmaların tarafı olmayacaklarını belirtti. Arınç, "Ama Kerkük'teki soydaşlarımızın güvenliklerini tehdit eden bir gelişme olursa Türkiye Irak hükümeti nezdinde de diğer otonom yönetim nezdinde de gerekli çabaları gösteriyor ve gösterecek" dedi.

Arınç, Gazze konusunun toplantıda gündeme gelip gelmediğiyle ilgili soruya da, "Başbakanımız, Halid Meşal'in kendisini arayarak teşekkür ettiğini ifade etti. Ateşkes zorlu bir süreçti ve bu sürece Türkiye'nin büyük katkısı olduğunu herkes biliyor. Cumhurbaşkanı Mursi'nin çabaları ve Türkiye'nin katkılarıyla çatışamanın bitirilmiş olması bizim açımızdan sevindirici" şeklinde yanıtladı. Gazze'nin yeniden bir yıkıma uğradığını, burada öncelikli konu olduğunu kaydeden Arınç, gelinen noktanın bir başarı noktası olduğunun Filistin tarafından da belirtildiğini anlattı. Arınç, özellikle son atılan adımlarda balıkçılara tanınan sınırın artırılması, geçiş kolaylığı sağlanması gibi tedbirlerle İsrail'in Gazze ambargosunda bir miktar daha rahatlama olacağının İsrail makamları tarafından teyit edildiğini anlattı. - Ankara

4. Yargı Paketi Sonraki Bakanlar Kurulu'na Kaldı

- Kaynak: ANKA

Son Dakika Güncel 4. Yargı Paketi Sonraki Bakanlar Kurulu'na Kaldı - Son Dakika


Son Dakika

Acımasızca dövüldükten sonra felç kalan İngiliz taraftar, hayatını kaybetti 5 yaşındaki çocuğun boğazından canlı solucan çıkarıldı! Bir yıldır midesinde yaşıyormuş Eğitim ve öğretim yardımı ödemeleri bugün başladı 11 yaşındaki kız çocuğu, kendisine cinsel istismarda bulunan kişi serbest kalınca canına kıydı Şarkıcı Jessie J, sevgilisiyle ayrıldığını kalça dansı yaparak duyurdu Ermenistan Savunma Bakanlığı yetkilisi: Azerbaycan ordusu bizden çok üstün, savaş tarihinde böyle bir durum yok Kırklareli'nde koronavirüs tedbirleri kapsamında vefat edenlerin defin günü, yeri ve saati söylenmeyecek Son dakika: Merkez Bankası'nın sürpriz faiz kararı sonrası dolar ve altın rekor kırdı