Son Dakika Haberleri: 40 Bin Kişiyi Dolandıran Uluslararası Siber Suç Çetesi Çökertildi

40 Bin Kişiyi Dolandıran Uluslararası Siber Suç Çetesi Çökertildi

5 gün önce

Gürcistan polisinin Amerika ve Almanya gibi ülkelerle ortak olarak yaptığı bir operasyonda çökertilen siber suç çetesi, kurbanlarına 'GozNym' isimli bir yazılımla saldırıyordu. Bugüne kadar 40 bin kişiyi dolandıran uluslararası siber suç çetesi, 100 milyon dolardan fazla para kazandı.

40 Bin Kişiyi Dolandıran Uluslararası Siber Suç Çetesi Çökertildi, System.String[]
Gürcistan yetkilileri tarafından yapılan açıklamalarda, bugüne kadar 40 binden fazla kişiyi internet üzerinden dolandıran ve 100 milyon dolardan fazla gelir elde eden, uluslararası siber suç çetesi çökertildi. 'None' kod adıyla çetenin liderliğini yapan A.K. ve 'Phantom' kod adıyla bilinen yardımcısı M.K., Gürcistan polisi tarafından düzenlenen bir operasyonla yakalandı. Yapılan operasyon için 2 senedir hazırlıkların sürdüğü, Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Moldova, Ukrayna ve Gürcistan'ın ortak bir operasyon yaptığı belirtildi.Bazı kurumlar, uluslararası şirketler ve hukuk firmalarına düzenledikleri siber saldırılarla, çetenin bugüne kadar 100 milyon dolardan daha fazla kazanç sağladığı ifade edildi. 'GozNym' isimli bir yazılımla siber saldırın yapan çetenin bugüne kadar 40 binden fazla kullanıcıyı etkilediği söyleniyor.

Avrupa Polis Teşkilatı tarafından yapılan açıklamalarda, çetenin 5 Rus üyesinin hala firari olduğu, bu kişilerin yakalanması için de çalışmaların sürdüğü ifade edildi. Kaçak olan 5 çete üyesinin görüntüleri de yetkililer tarafından kamuoyu ile paylaşıldı. İşte örgütün kaçak olan 5 üyesi:

Kaynak: WebTekno

Haber Yayın Tarihi : 17.05.2019 03:37 Şarkıcı Aleyna Tilki'nin Kural İhlali Yaptığı Gerekçesiyle Twitter Hesabı Kapatıldı TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: Türkiye ile ABD Arasında Serbest Ticaret Anlaşması İmzalanmalı 16 Yaşındaki Çocuk Anne, 7 Aylık Bebeğini Boğarak Öldürdü Victoria's Secret Meleği Elsa Hosk Bornozlu Fotoğrafıyla Büyüledi!