40 Yaşında 550 Oyuncağıyla Dünyayı Geziyor - Son Dakika

40 Yaşında 550 Oyuncağıyla Dünyayı Geziyor

03.05.2017 11:08

40 yaşında 550 oyuncağıyla dünyayı geziyor Ne para ne de pul oyuncak sevdası kolleksiyoner yaptı dünya turu başlattıİSTANBUL - İstanbul'da çocukluğundan bu yana biriktirdiği oyuncakları evinin bir odasında muhafaza eden Ulaş Şentürk, oyuncaklarıyla dünyayı dolaşıyor.

40 yaşında 550 oyuncağıyla dünyayı geziyor

Ne para ne de pul oyuncak sevdası kolleksiyoner yaptı dünya turu başlattı

İSTANBUL - İstanbul'da çocukluğundan bu yana biriktirdiği oyuncakları evinin bir odasında muhafaza eden Ulaş Şentürk, oyuncaklarıyla dünyayı dolaşıyor. 40 yaşındaki Şentürk zaman zaman çevresinde dalga konusu olsa da oyuncak sevdasını gittiği mekanlara göre de hikayeleştirip fotoğraflıyor.

Evde, iş yerinde, konserde, sinemada, uçakta, arabada yani deyim yerindeyse havada karada. O adım attığı her yere oyuncakları ile birlikte giden 40 yaşında bir kolleksiyoner.

550 oyuncakla dünya turu

Tenten, Batman, Homer Simpson ve daha niceleri. 550 figür oyuncağıyla bugüne kadar 12 ülke gezen Şentürk'e göre oyuncak, "en iyi arkadaş." Oyuncaklarıyla bağını küçük yaştan itibaren koparmadığını söyleyen Şentürk,"Üniversiteye başladıktan sonra profesyonel olarak oyuncak kollleksiyonerliği yani kutulu biriktirme belli bir seriyi takip etme bu ürüne bu konsepte odaklanacağım diye sürdürdüğüm bir hobi haline geldi" dedi.

Hepsi orijinal

Sosyal medyada da takipçilerinden yüzlerce beğeniler alan ve oyuncaklarının merak konusu oluşturduğunu da ifade eden Şentürk, "Oyuncakları gelip örmeye gelenler var. Ama asıl hedefim herkesin gelip göreceği ziyaret edeceği bir yerde bunları sergilemek isterim" dedi. "Oyuncak benim için en iyi arkadaş" diyen Şentürk, koleksiyonunun orijinal parçalardan oluştuğunu aktardı.

İlk seyahat Simpson'la

Sıra dışı bu yönüyle zaman zaman çevresinde alay konusu olduğunu da dile getiren Şentürk, '40 yaşına geldi ama hala oyuncaklarıyla dolaşıyor. Atsan atılmaz satsan satılmaz' diye arkadaşlarım zaman zaman güya çeşitli övgülerde bulunuyor. Bugüne kadar oyuncakların sayısı 550'ye yakın oldu.İlk seyahate çıkan Homer Simpson figürüydü. Onu uzun zaman hiç yanımdan ayırmadım. Güney İtalya'dan Sicilya'ya kadar fotoğrafladım" diye aktardı.Oyuncak fotoğrafçılığının dünya çapında gittikçe yaygınlaşan bir olgu olduğunu söyleyen Şentürk, Türkiye'de de bu alana gittikçe rağbet olduğunu belirtti. Şentürk, " Daha da bir etkin kullanımı nasıl olur? Dedikten sonra fotoğraf işine girmeye karar verdim.Bir etkinliğe gideceksem, bir konsere gideceksem dinleyeceğim gruba uygun bir figür var mı? Filme gideceksem o filmin karakteri var mı diye vizyona giriş tarihinde o filmin karakterleri ile fotoğrafını çekiyorum. Oyuncak kolleksiyonerliği Türkiye'de de son 15 yıldır bilinmeye başlandı. İşin fotoğraf boyutu ise yeni başladı. Oyuncakları fotoğrafladığım 12 ülke oldu" diye konuştu.

Sanal dünyanın çocukları

Teknolojinin oyun dünyasına da dahil olmasıyla bazı değerlerin yok olmaya yüz tuttuğunu hatırlatan Şentürk, günümüz çocukların da bunların bir parçası haline geldiğini söyledi. Şentürk şunları söyledi: "Günümüz çocukları genel trende elle tutulur bir şeyden uzaklaştılar. Sanal dünyada daha mutlular. Bu da üzücü elbette."

(AH-

40 Yaşında 550 Oyuncağıyla Dünyayı Geziyor
40 Yaşında 550 Oyuncağıyla Dünyayı Geziyor
40 Yaşında 550 Oyuncağıyla Dünyayı Geziyor
40 Yaşında 550 Oyuncağıyla Dünyayı Geziyor

- Kaynak: İHA

Son Dakika Genel 40 Yaşında 550 Oyuncağıyla Dünyayı Geziyor - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Özlü: 2021 sonuna kadar tedbirlerle devam etmemiz gerekiyor ABD'li uzmandan dikkat çeken Libya yorumu: Savaşı Türkiye kazandı Dünya Sağlık Örgütü: Aşı çalışmalarındaki olumlu haberlerle tünelin ucundaki ışık görüldü Dünyaca ünlü şarkıcı Rita Ora, göğüs dekoltesiyle sosyal medyayı salladı 51 yaşındaki Jennifer Lopez, sahne şovuyla Amerikan Müzik Ödülleri'ne damga vurdu Reuters'tan bomba Dağlık Karabağ iddiası: Türkiye ve Rusya gözlem noktası konusunda anlaşmazlık yaşıyor Aynı aileden 3 kişi birkaç gün arayla koronavirüse yenik düştü Son Dakika: Türkiye'de 23 Kasım günü koronavirüs nedeniyle 153 kişi vefat etti, 6713 yeni vaka tespit edildi