40 Yıllık Yasaklı Film - Son Dakika

40 Yıllık Yasaklı Film

05.01.2011 13:47
40 Yıllık Yasaklı Film, System.String[]

Salih Güney, Atatürk Aleyhtarı Gerekçesiyle Türkiye'de Bugüne Kadar Hiç Gösterilmeyen 'You Can't Win 'Em All' (paralı Askerler) Filminin Türkiye'de Gösterilmesi Gerektiğini Söyledi

Sinema ve tiyatro oyuncusu Salih Güney, Atatürk aleyhtarı gerekçesiyle Türkiye'de bugüne kadar hiç gösterilmeyen 'You Can't Win 'Em All' (Paralı Askerler) filminin Türkiye'de gösterilmesi gerektiğini söyledi.

Güney, gazetecilere yaptığı açıklamada, 1970 yılında çekilen ve başrollerinde Tony Curtis, Charles Branson gibi dönemin ünlü aktörleriyle kendisi ve Fikret Hakan gibi isimlerin rol aldığı 'You Can't Win 'Em All' adlı filmin Atatürk aleyhtarı olmadığını belirtti.

Türkçe'ye 'Paralı Askerler' olarak çevrilen ve ilk kez yabancı bir aktörün Atatürk'ü canlandırdığı filmin görüntülerinin sinema yazarı Ali Murat Güven tarafından bulunduğunu ifade eden Güney, filmin bazı bölümlerinin görüntülerinin ilk kez TRT'de yayınlandığını anlattı.

Yaklaşık 33 milyon dolar maliyetle çekilen filmde Yüzbaşı Enver adlı bir Türk subayını canlandırdığını belirten Güney, şöyle konuştu:

'Bu film, bazı kişilerin kaprisleri yüzünden yasaklandı. Charles Branson'un bir gazetenin röportaj teklifini geri çevirmesinin ardından film aleyhine kampanya başlatıldı. Bizleri vatan hainliğiyle suçladılar. Hatta kızım olduğunda 'vatan haininin kızı oldu' diye haber yaptılar. Filmde çalışan bir kişinin işinden olmasıyla birlikte bu propaganda iyice arttı.'

Filmin Atatürk aleyhtarı olmadığını savunan Güney, 'Bu film, İstanbul'un tarihi bölgeleri ile Efes gibi yerlerde çekildi. Müthiş bir Türkiye reklamı yapılıyordu. Ben ve Fikret Hakan, Osmanlı subaylarıydık. Bu bir rol. Vatan haini ilan edildik' dedi.

Filmin Türkiye'de tamamının yayınlanmasını istediğini dile getiren Güney, şunları kaydetti:

'Bu filmde Tony Curtis ve Charles Bronson gibi dönemin yıldız oyuncuları oynuyordu. Brad Pit ve Angelina Jolie'nin Türkiye'de film çekip yayınlanmaması gibi bir şey. O dönemde yapılan karalama kampanyası nedeniyle yayınlanamadı. Filmde Atatürk aleyhtarı bir şey yok. Filme Genelkurmay Başkanlığı bile yardımcı oldu. Bu yüzden geç de olsa yayınlanmasını istiyorum.'

- FİLM-

İngiltere yapımı savaş, macera türündeki filmi Peter Collinson yönetti. Leo Gordon'un senaryosunu yazdığı filmin konusu, Kurtuluş Savaşı yıllarında Türkiye'de geçiyor.

Filmin başlıca rollerini Hollywood'un iki ünlü oyuncusu Tony Curtis ve Charles Bronson'un yanı sıra Fransız Michele Mercier paylaşıyor. Fikret Hakan ve Salih Güney'in de rol aldığı filmin diğer Türk oyuncuları arasında Erol Keskin, Yüksel Gözen, Bülent Gültekin, Mümtaz Alpaslan, Suna Keskin ve Kayhan Yıldızoğlu da bulunuyor.

Filmde Atatürk rolünü Patrick Magee canlandırıyor. Çekimleri tamamıyla Türkiye'de gerçekleştirilen filmde, 'Josh' ve 'Adam' adında iki paralı askerin silah satmak amacıyla Anadolu'ya gelmesini daha sonra Kurtuluş Savaşı'na Türklerin yanında katılması, milis güçler ve Kuvayı Milliye arasındaki ilişkiler anlatılıyor.

(ERH-ZAK-ZVR) - YALOVA

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel 40 Yıllık Yasaklı Film - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Canlı yayında "Ordu Katar'a satıldı" tartışması! CHP'li Erdal Aksünger, Serkan Toper'in üzerine yürüdü CHP'de bir taciz iddiası daha! Mağdur kadının ifadeleri kan dondurdu İHA üretim merkezini görüntülerken gözaltına alınan 2 Rus vatandaşının televizyoncu olduğu ortaya çıktı Yasak Elma'nın Şahika'sı Nesrin Cavadzade'nin diziden ayrılacağı iddia edildi İnsansız Hava Aracı AR-GE Merkezi'ni görüntüleyen 2'si Rus 3 kişi gözaltına alındı Ayşecan Tatari suda doğum yaptığı anları paylaştı! Fotoğrafın altına yazdıkları herkesi duygulandırdı Hafta sonu 56 saat sürecek sokağa çıkma kısıtlaması başladı! Neleri yapmak serbest, kimler yasaktan muaf? Kahramanmaraş'ta polisimizi şehit eden katilin cenazesi morgda kaldı