Amasra'da 42 işçinin öldüğü maden faciasında iddianame kabul edildi! Bin 50 yıla kadar hapisleri isteniyor - Son Dakika

Amasra'da 42 işçinin öldüğü maden faciasında iddianame kabul edildi! Bin 50 yıla kadar hapisleri isteniyor

03.02.2023 19:47

Bartın'ın Amasra ilçesinde Türkiye Taşkömürü Kurumu'na ait maden ocağında 42 işçinin hayatını kaybetmesi 10 işçinin de yaralanmasına neden olan patlamanın ardından hazırlanan iddianame Bartın 1. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. İddianamede, işletme mühendisi ve mühendisler hakkında bin 50 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

Geçen yıl 14 Ekim günü Amasra'da Türkiye Taşkömürü Kurumu'na ait maden ocağında patlama meydana geldi. Patlamada 42 maden işçisi hayatını kaybederken 10 işçi de yaralandı.

İDDİANAME KABUL EDİLDİ

Patlamanın ardından başlatılan adli süreçte aralarında müessese müdürünün de bulunduğu 8'i tutuklu 23 şüpheli hakkında soruşturma başlatıldı. Cumhuriyet Savcısı tarafından hazırlanan iddianame Bartın 1. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

42 işçinin öldüğü maden faciasında iddianame kabul edildi

HAKİM KARŞISINA ÇIKACAKLAR

Tutuklu sanık müessese müdürü Cihat Özdemir'in yanı sıra işletme müdürü Selçuk Ekmekçi, iş güvenliği ve eğitim başmühendisi Volkan Soylu, başmühendis Mehmet Tural hakkında 42'şer kez "olası kastla öldürme" suçundan bin 50 yıla kadar hapis cezası talep edildi. Diğer 4'ü tutuklu 19 şüpheli hakkında da "bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma" suçundan 22 yıl 6'şar aya kadar hapis cezası talep edildi. Sanıkların önümüzdeki günlerde hakim karşısına çıkması bekleniyor.

EKSİKLİKLER GİDERİLMEMİŞ

Öte yandan iddianamede patlamanın gerçekleştiği bölümde bulunan fanın çalışmadığı, tedbir ve tamir işlemleri yapılmadan patlatma yapıldığı yer aldı. 4 yıl önceki eksikliklerin raporda yer almasına rağmen giderilmediği ve mevzuata aykırı olduğu da iddianameye girdi.

42 işçinin öldüğü maden faciasında iddianame kabul edildi

İKAZ SEVİYESİNİ 85 KEZ GEÇMİŞ

Metan gazının patlama anına kadar yüzde 1 ikaz seviyesini 85 kez geçtiği, yüzde 1,5 alarm seviyesini de 5 kez geçtiği iddianamede yer aldı. İddianamede çok sayıdaki alarm ve ikaz seviyesine rağmen tedbirlerin alınmadığına yer verildi.

Kaynak: İHA
YORUMLAR
500
DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Rızvanoğlu, Zonguldak'ta gazetecileri ziyaret etti DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Rızvanoğlu, Zonguldak'ta gazetecileri ziyaret etti Meclis'ten madenlerdeki 'hayat hattı' için ek düzenleme önerisi Meclis'ten madenlerdeki 'hayat hattı' için ek düzenleme önerisi Meclis'ten madenlerdeki 'hayat hattı' için ek düzenleme önerisi Meclis'ten madenlerdeki 'hayat hattı' için ek düzenleme önerisi

Son Dakika 3. Sayfa Amasra'da 42 işçinin öldüğü maden faciasında iddianame kabul edildi! Bin 50 yıla kadar hapisleri isteniyor - Son Dakika


Advertisement