Son Dakika Haberleri: Endonezya'da, Kulübesiyle 49 Gün Okyanusta Sürüklenen Endonezyalı Balıkçı Kurtarıldı
BBC

Endonezya'da, Kulübesiyle 49 Gün Okyanusta Sürüklenen Endonezyalı Balıkçı Kurtarıldı

3 ay önce

Endonezya'da, 19 yaşındaki balıkçının çalıştığı kulübenin halatları koptu. Okyanusta 49 gün sürüklenen balıkçı, hayatta kalabilmek için kulübeden söktüğü tahtaları yakıp balık pişirdi ve kıyafetleriyle süzdüğü deniz suyunu içti. Genç balıkçı, "Bir ara intihar etme noktasına geldim." dedi.

Endonezya'da, Aldi Novel Adilang isimli balıkçının çalıştığı kulübenin halatları çıkan fırtına sonucu koptu. Okyanusta 49 gün sürüklenen 19 yaşındaki balıkçı, hayatta kalabilmek için kulübeden söktüğü tahtaları yakıp pişirdi ve kıyafetleriyle süzdüğü deniz suyunu içti. Genç balıkçı, Panama bandıralı bir gemi tarafından kurtarıldı. Adilong, "Orada ölecektim. Bir ara intihar etme noktasına geldim. Okyanusa atlamak istedim. Ama ailemin sıkıntılı zamanlarda dua etmem için verdiği öğüdü hatırladım." dedi.

6 AYDIR KARAYA ÇIKMADAN ÇALIŞIYORDU

Aldi Novel Adilang adlı balıkçı, balık avlamak için kullanılan ve 125 kilometre açığa demirlenen rompong adı verilen yüzen bir kulübede 6 aydır hiç karaya çıkmadan tek başına çalışıyordu. Adilang geceleri jeneratörle çalışan lambaları yakarak, balıkları kulübeye bağlı ağlara çekiyordu.

FIRTINA ÇIKTI, KULÜBENİN HALATLARI KOPTU

Kulübenin sahibi haftada bir gelip, balıkları topluyor ve Adilang'a yiyecek, su ve yakıt getiriyordu.

Ancak Adilang'ın Manado açıklarındaki kulübesinin halatları 14 Temmuz'da fırtınada koptu. 16 yaşından beri bu işi yapan Adilang okyanusta sürüklenmeye başladı.

BALIK AVLADI, DENİZ SUYU İÇTİ

Birkaç günlük erzağı kalan Adilang'ın bu süre içinde yakaladığı balıkları, kulübeden söktüğü tahtaları yakıp pişirerek ve kıyafetleriyle süzdüğü deniz suyunu içerek hayatta kaldığı bildiriliyor.

10'DAN FAZLA GEMİ GÖRMEDİ

Osaka'daki Endonezya Konsolosluğu'na göre Adilang, mahsur kaldığı süre içinde gördüğü 10'dan fazla geminin dikkatini çekmeyi başaramadı. Ancak 31 Ağustos'ta MV Arpeggio adlı gemi Adilang'ın telsiziyle gönderdiği yardım çağrısına yanıt verdi.

"İNTİHAR ETMEYİ DÜŞÜNDÜM"

TribunManado adlı gazeteye konuşan Adilong, "Orada ölecektim. Bir ara intihar etme noktasına geldim. Okyanusa atlamak istedim. Ama ailemin sıkıntılı zamanlarda dua etmem için verdiği öğüdü hatırladım" dedi.

Adilong yanında bir İncil'i olduğunu ve okumaya başladığını söyledi.

Konsolosluk yetkilileri, Adilong'un mahsur kaldığı süre içinde çok korktuğunu ve sürekli ağladığını ancak sağlık durumunun iyi olduğunu açıkladı.

BBC18 Liraya Aldı, 10 Bin Liraya Bile Satmıyor! Bisikletine Yaptıklarını Görenler Hayrete Düşüyor Beşiktaş, Pepe'nin Sözleşmesini Feshetti

Türkiye'nin Operasyonları Sonrası Köşeye Sıkışan YPG, Esad'dan Yardım İstedi