4G Türkiye'ye 2016'da Geliyor - Son Dakika

4G Türkiye'ye 2016'da Geliyor

23.10.2013 09:54
4G Türkiye'ye 2016'da Geliyor, System.String[]

Telekom Batı-II Bölge Müdür Yardımcısı Hasbi Şahin, Türkiye'nin 4G teknolojisine 2016 yılının sonlarına doğru geçmeyi planladığını söyledi.

Telekom Batı-II Bölge Müdür Yardımcısı Hasbi Şahin, Türkiye'nin 4G teknolojisine 2016 yılının sonlarına doğru geçmeyi planladığını söyledi.

Türk Telekom'un Bursa'da yapılan "Kurumsal Müşteri Günleri" etkinliğinde, kamu kurumlarına kurum çalışanlarının ve vatandaşların hayatını kolaylaştıran çözümler tanıtıldı.

Türk Telekom Batı-II Bölge Müdür Yardımcısı Hasbi Şahin, Türkiye'nin 4G teknolojisine geçiş tarihi ile ilgili bilgi vererek, "Şu an Türkiye'de 3G diye bir sistem var. 2016 yılının sonunda 4G ile Türkiye tanışacak. Şu anda bunun araştırmaları yapılıyor. Çok pahalı bir teknoloji. Savunma Sanayi Müsteşarlığı, NETAŞ ve Aselsan'a bu görev verildi. Bu 4G cihazlarının geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması konusunda çalışma başlattılar. Burada Türk Telekom Grubu'nda bulunan Argela'ya büyük görev düşüyor. Bu konuda çalışmalarımız sürüyor" dedi.

"YAZILIM SEKTÖRÜNÜN EKONOMİK BOYUTU 100 MİLYON DOLAR"

Dünyada ülkelerin kendi düşüncelerini empoze etmek için sinema yerine oyunları kullandığını dile getiren Şahin, "Oyun yazılımı denince bize basit gibi geliyor. Ülkeler daha önce fikirlerini empoze etmek için sinemayı kullanıyordu. Son dönemlerde çocuklar ve gençler üzerinde etki yapan oyun oldu. Aynı anda 1 milyondan fazla kişi bağlanarak oyun oynuyor. Bu yazılımı yapan ülke kahraman olurken, düşmanları düşman oluyor. Değerler ona göre çocukların bilinçaltına verilmeye çalışılıyor. Biz Sobee'yi kurduk. Kendi öz değerlerimize uygun yazılımlarla oyunlar üretiyoruz. En çok ilgi gören Süpercan isimli oyunumuzu çocuklar çok seviyor. Bu yazılım sektörünün ekonomik değeri çok yüksek. Geçen sene dünyada yazılım sektörünün ekonomik boyutu 100 milyar dolar civarında. Türkiye'de ise 100 milyon dolar civarında. Bundan da ağırlıklı olarak Çin ve Güney Kore şirketleri bu konuda ilerliyor" diye konuştu.

BİR DAKİKADA 204 MİLYON MAIL ATILIYOR

Dünyada internetin her geçen gün geliştiğini ifade eden Şahin, bazı sayısal veriler de paylaştı. Şahin, "Biz bu yerimizde oturursak bile internet her zaman gelişiyor. Bu ağda konuşmalar, paralar, videolar, resimler dönüyor. Onlarla ilgili birkaç örnek vereceğim. 1 dakikada 204 milyon mail gönderiliyor. Bir dakika içinde 1.3 milyon video indiriliyor. 100 bin tweet atılıyor. Yani biz o sanal alemde inanılmaz bir hareket var. 5 yıl içinde 60 saniyede olan bu işlemler 1 saniyede olacak şekilde hızla ilerliyor" ifadelerini kullandı.

Türk Telekom Kurumsal Müşteri Başkanlığı tarafından organize edilen "Kurumsal Müşteri Günleri Bursa' toplantısına; Devlet Malzeme Ofisi Bölge Müdürü Kadir Hamza Çebi, Tapu Kadastro Bölge Müdürü Ahmet Şahan, Sosyal Güvenlik İl Müdür Yardımcısı İsmail Çağlayan ile kamu kurum ve kuruluşlarının üst seviyede yetkilileri ve firma yöneticileri katıldı. - BURSA

4G Türkiye'ye 2016'da Geliyor
4G Türkiye'ye 2016'da Geliyor
4G Türkiye'ye 2016'da Geliyor

- Kaynak: İHA

Son Dakika Ekonomi 4G Türkiye'ye 2016'da Geliyor - Son Dakika Ekonomi


YORUMLAR

Son Dakika

Erdoğan, Katar'ın Borsa İstanbul'a ortak olmasına yönelik eleştirilere cevap verdi: Paranın rengi, dini yoktur, para paradır Barcelona, Messi'nin Maradona'yı andığı gol sevinci sonrası 3 bin euro ceza aldı Yüzde 10'u Katar Yatırım Otoritesi'ne satılan Borsa İstanbul'un satış bedeli netleşti Edirne'de kar yağışı etkisini göstermeye başladı Son Dakika: 65 yaş üstü ve 20 yaş altına yeni tedbir! Toplu taşıma kullanamayacaklar Son Dakika: Hafta içi saat 21.00-05.00 arası, hafta sonu ise kesintisiz sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak Meteoroloji'den 10 il için sağanak yağış ve kar uyarısı Bilim insanları, korona salgınını önlemenin yolunu açıkladı: Maske takma oranının yüzde 70'e çıkması gerekiyor