5. Ankara İstihdam Günleri" - Son Dakika

5. Ankara İstihdam Günleri"

24.03.2017 15:50
5. Ankara İstihdam Günleri"

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Fatih Şahin, "Ülkemizin büyük doğalgaz kaynakları yok, petrol rezervleri yok ancak çok büyük bir gücü var, genç nüfusu var. Bölgesel rekabet içerisinde bizim en büyük avantajımız sahip olduğumuz genç nüfus." dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Fatih Şahin, "Ülkemizin büyük doğalgaz kaynakları yok, petrol rezervleri yok ancak çok büyük bir gücü var, genç nüfusu var. Bölgesel rekabet içerisinde bizim en büyük avantajımız sahip olduğumuz genç nüfus." dedi.

Şahin, Çalışma ve İş Kurumu Ankara İl Müdürlüğünce Atatürk Kültür Merkezi Fuar Alanı'nda düzenlenen "5. Ankara İstihdam Günleri"nin açılışında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kısa süre önce yaptığı çağrı üzerine Türkiye'de çalışma alanında milli seferberlik başlatıldığını söyledi.

Milli seferberliğin amacının 2017'de 2 milyon yeni istihdam yaratmak olduğunu, bu hedefe ulaşmak için devletin, bakanlıkların, kurumların gerekli kararları alıp bu doğrultuda adımları attığını belirten Şahin, "Ülkemizin büyük doğalgaz kaynakları yok, petrol rezervleri yok ancak çok büyük bir gücü var, genç nüfusu var. Bölgesel rekabet içerisinde bizim en büyük avantajımız sahip olduğumuz genç nüfus." ifadelerini kullandı.

Ayakları üzerinde durabilen, kendi kararlarını verebilen, hayatın zorluklarıyla mücadele edebilen, çağın gerekleriyle donanmış, iyi meslek sahibi gençlerin ülkeye neler katabileceğini çok iyi bildiklerini anlatan Şahin, Türkiye'nin ihtiyaçlarını karşılayacak, ülkeyi hedeflerine taşıyacak cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle yollarına devam etmek istediklerini dile getirdi.

İstihdamın, ihracatın artması ve ticaret hacminin büyümesi için ekonomik istikrara ihtiyaç duyulduğunu vurgulayan Şahin, ekonomik istikrarın da yalnız siyasi istikrarla mümkün olabileceğine dikkati çekti. Şahin, bu yüzden cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin ihtiyaç değil zorunluluk olduğunu kaydetti.

"81 ili gezdik"

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Orhan Yegin ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın milli seferberlik çağrısından sonra bakanlıkta 13 ekip kurarak 81 ili gezdiklerini söyledi. İstihdam için vatandaşlarla buluştuklarını dile getiren Yegin, onların sorunlarını dinlediklerini bildirdi.

Hızla üretimin insandan soyutlandığı bir dünyaya gidildiğini ifade eden Yegin, "Teknolojik gelişmelerin arttığı, Sanayi 4.0 denilen, makinenin makineyi tanıdığı, insana hiç ihtiyaç duyulmayacak bir üretim metoduna gidiyoruz. Böyle bir dünyada insana yatırım yapmaya devam eden İŞKUR'u hep birlikte destekliyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Yegin, İŞKUR'un, istihdamın artırılması için mücadele ettiğini kaydetti.

"Para güvenli yere gelir"

Ekonomi Bakan Yardımcısı Fatih Metin de 160 firmanın, işçi adayları ve iş bulmak isteyenlerle buluştuğu fuarın, önemli bir açığı kapatacağına işaret etti.

Metin, "Siyasi istikrar sayesinde Türkiye'nin makro göstergelerinde, bütün ekonomik göstergelerinde cumhuriyet tarihinin rekorları kırıldı. Avrupa Birliği ülkelerinin ve OECD ülkelerinin büyüme oranı yüzde 2'dir. Türkiye ise ortalama yüzde 4 büyümeyle bunları ikiye katlamıştır. Türkiye'nin bu başarıyı elde etmesinde, siyasi istikrarla birlikte özel sektörün başarısı da var." diye konuştu.

Bakanlıklarının katma değer ve istihdam üzerine politikalar oluşturduğunu, sağlam ekonomi için nitelikli istihdamın olması gerektiğini belirten Metin, "2002'ye kadar Türkiye'de yabancı sermayenin yapmış olduğu yatırım 15 milyar dolar. Para güvenli yere gelir. 2002'den bu yana ise Türkiye'ye gelen para 180 milyar dolar. Yani cumhuriyet tarihinde gelen doğrudan yabancı sermayeyi, senede yakalar hale gelmişiz." dedi.

Metin, 16 Nisan'dan sonra güçlü ekonomi, güçlü istihdam ve yüksek katma değerle Türkiye'nin hedeflerine ulaşacağını ifade etti.

Ankara Vali Yardımcısı Ali Sözen ise İŞKUR'un işsizlikle mücadelede etkin rol sürdürdüğünü ve istihdam için her kurum gibi valiliğin de çalıştığını söyledi.

Toplam 160 firmanın stant kurduğu fuar, yarın da ziyaretçilere açık olacak.

5. Ankara İstihdam Günleri

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel 5. Ankara İstihdam Günleri' - Son Dakika


Son Dakika

Merkez Bankası faiz kararı: Deveyi hamuduyla götürdüler 15:11 Merkez Bankası faiz kararı: Deveyi hamuduyla götürdüler Türkiye'nin tek aktif volkanı olan Hasan Dağı'nda hareketlilik 15:04 Türkiye'nin tek aktif volkanı olan Hasan Dağı'nda hareketlilik Merkez'in faiz kararı muhalefet liderlerinin tepkisini çekti! Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yüklendiler 14:53 Merkez'in faiz kararı muhalefet liderlerinin tepkisini çekti! Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yüklendiler
Anne 14 yaşındaki kızının gözleri önünde cinsel ilişkiye girdi 14:42 Anne 14 yaşındaki kızının gözleri önünde cinsel ilişkiye girdi Son dakika! Faiz kararı sonrası dolar 10,99'la, gram altın ise 658 lirayla rekor kırdı 14:25 Son dakika! Faiz kararı sonrası dolar 10,99'la, gram altın ise 658 lirayla rekor kırdı Son dakika! Merkez Bankası politika faizini 100 baz puanlık indirimle yüzde 15'e düşürdü 14:06 Son dakika! Merkez Bankası politika faizini 100 baz puanlık indirimle yüzde 15'e düşürdü
İnternetten fotoğraf makinası sipariş etti, kutudan çürük fındık çıktı 13:56 İnternetten fotoğraf makinası sipariş etti, kutudan çürük fındık çıktı Numan Kurtuluş'tan asgari ücret zammı sinyalleri: Yüzde 25-30 oranında zam 13:33 Numan Kurtuluş'tan asgari ücret zammı sinyalleri: Yüzde 25-30 oranında zam
Advertisement