5 Bin 400 Genç Geleceğin Teknoloji Yıldızı Olmak İçin Hünerlerini Sergileyecek - Son Dakika

5 Bin 400 Genç Geleceğin Teknoloji Yıldızı Olmak İçin Hünerlerini Sergileyecek

04.05.2019 14:37
5 Bin 400 Genç Geleceğin Teknoloji Yıldızı Olmak İçin Hünerlerini Sergileyecek, System.String[]

Geleceğin teknoloji yıldızı olmayı hedefleyen 5 bin 400 genç, Deneyap Teknoloji Atölyeleri Projesi kapsamında hünerlerini sergileyecek.

Geleceğin teknoloji yıldızı olmayı hedefleyen 5 bin 400 genç, Deneyap Teknoloji Atölyeleri Projesi kapsamında hünerlerini sergileyecek. Cumhurbaşkanlığı'nın 100 Günlük İcraat Programı'nde yer alan Deneyap Projesi'nde yer almak isteyen öğrenciler, uygulamalı sınava girecek. Sınav, 5 mayısta Adana, Ankara, Antalya, Edirne, Eskişehir, Erzurum, Hakkari, İzmir, Konya, Manisa, Muğla ve Trabzon'da eş zamanlı olarak gerçekleştirilecek. Sınavı geçen gençler, Deneyap'a kabul edilecek.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın öncülüğünde Gençlik ve Spor Bakanlığı, TÜBİTAK ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı'nın ortak çalışması sonucu başlatılan proje ile Türkiye çapında 81 ilde Deneyap Atölyeleri kurulacak. Milli Teknoloji Hamlesi'nin itici gücünü oluşturmak, teknoloji üretme yetkinliği yüksek genç bireyler yetiştirmek amacıyla yola çıkan Deneyap, bu alanda ilgisi ve yeteneği olan gençleri, bir araya getiriyor. Geleceğin bilim insanları, araştırmacıları veya girişimcileri olabilecek öğrencileri ortaya çıkaracak olan Deneyap, gençleri Türkiye'nin gelişimine katkı sağlayan, üretken, yenilikçi bireyler olma yolunda destekleyecek.

Deneyap eğitim modeli, iki yaş grubundaki öğrencilerin girişimcilik, eleştirel düşünme, karmaşık problemleri çözme, etkili iletişim ve takım çalışması gibi becerileri kazanmalarına yönelik olarak tasarlandı. Denayap'ta, ortaokul ve liseye başlangıç çağındaki gençler, Tasarım-Üretim, Robotik-Kodlama, Elektronik Programlama, Yazılım Teknolojileri, Havacılık ve Uzay Teknolojileri gibi alanlarda eğitimler alacak. Toplamda 3 yıl, hem temel teknoloji yetkinlikleri ve özel ilgi alanlarında derinleşme, hem de proje üretme kabiliyeti elde edecek olan öğrenciler, bu gelişim süreci sonunda geleceğin teknoloji yıldızları haline gelecek. Deneyap, ilk etapta 12 ilde hayata geçiyor. Diğer şehirlerde de atölyeler hızlı bir şekilde açılacak. Deneyap, 2020 yılı sonuna kadar tüm illerde gençlerle buluşmuş olacak.

Deneyap'ın ilk aşaması olan yazılı sınav, 17 martta yapılmıştı. Yazılı sınavı başarı ile geçenlerin katılmaya hak kazandığı uygulama temelli proje çalışması, 5 mayısta gerçekleştirilecek. Sınavda öğrenciler kendilerine sunulan tema doğrultusunda özgün fikirlerini ortaya çıkaran, teknik bilgilerini kullanabilecekleri bir proje tasarımı yapacak, tamamlanan projelerini de jüri üyelerine belirlenen süre dahilinde anlatacak. Jüri üyeleri, öğrencilerin, kendini ifade edebilme, özgün düşünme, yenilik katabilme, konu ile ilgili bilgi sahibi olma becerilerini dikkate alınarak değerlendirmede bulunacak.

Sınavda başarı sağlayan öğrenciler, Deneyap Teknoloji Atölyeleri'ne kabul edilerek, geleceğin teknoloji yıldızı olma hedefine bir adım daha yaklaşacak.

5 mayısta gerçekleştirilecek uygulama sınavının yapılacağı adresler ise şöyle:

"Adana, Menderes Spor Salonu ( Reşatbey Mahallesi, Vali Yolu Cad. No: 24/28 01120 Seyhan/ Adana)

Ankara, Ankara Spor Salonu (Hipodrom Cad. No: 2 Ankara Tren Garı karşısı, Altındağ/ Ankara)

Antalya, Alanya Atatürk Spor Salonu (Saray M. Zimbitlik Mevkii Atatürk Spor Salonu 07400 Alanya/ Antalya)

Edirne, Selimiye Spor Salonu (Selimiye Kız Öğrenci Yurdu Spor Salonu KocaSinan Mah. No: 78/ Edirne)

Eskişehir, Şehit Anıl Gül Spor Salonu (Yenikent Mah. Necdet Yıldırım Sok. Yenikent 112 karşısı Odunpazarı/ Eskişehir)

Erzurum, Palandöken Kapalı Spor Salonu (Adnan Menderes Mah. Şehit İsmail Aksu Cad. No: 22 Yenişehir/ Erzurum)

Hakkari, Hakkari Spor Salonu (Pehlivan Mah. Çevre Yolu Devlet Hastanesi karşısı Spor Kompleksi/ Hakkari)

İzmir, Halkapınar Spor Salonu (Mersinli Mah. Şehitler Cad. No: 181 Atatürk Spor Kompleksi, Konak/ İzmir)

Konya, Karatay Spor ve Kongre Merkezi (Fetih Mah. Aslanlı Kışla Cad. No: 187 Karatay/ Konya)

Manisa, Turgutlu Yıldırım Beyazıt Salonu (Atatürk Mah. Özdemir Sok. No: 4 Turgutlu/ Manisa)

Muğla, Menteşe Spor Salonu (Orhaniye Mah. Bülent Önüçan Sok. 13/1 Menteşe/ Muğla)

Trabzon, Beşirli Spor Kompleksi (Devlet Sahil Yolu Beşirli Tenis Kompleksi Ortahisar/ Trabzon)" - ERZURUM

- Kaynak: İHA

Son Dakika Yaşam 5 Bin 400 Genç Geleceğin Teknoloji Yıldızı Olmak İçin Hünerlerini Sergileyecek - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Seferihisar'da deprem nedeniyle deniz taştı, cadde ve sokaklar sular altında kaldı Depreme İzmir'de yakalanan Fatih Portakal, korku dolu anları anlattı Son Dakika! İzmir Belediye Başkanı Tunç Soyer: 20'ye yakın binada yıkım ihbarı aldık Son Dakika! İçişleri Bakanı Soylu'dan 6.6'lık İzmir depremiyle ilgili açıklama: 6 binanın yıkıldığı ihbarı geldi İzmir'de meydana gelen 6,6 şiddetindeki deprem büyük paniğe neden oldu İzmir'de 6.6 büyüklüğünde deprem! Bayraklı ve Bornova ilçelerinde yıkım var Son Dakika: Yaşlı komşusuna şiddet uygulayan ünlü şarkıcı Halil Sezai tahliye edildi Son Dakika! Azerbaycan, aralarında bebek, çocuk ve kadınların olduğu 90 sivilin Ermenistan tarafından katledildiğini bildirdi