İran'da 5 Bin Yıllık Cüce Şehri Keşfedildi - Son Dakika

İran'da 5 Bin Yıllık Cüce Şehri Keşfedildi

07.06.2014 14:32
İran'da 5 Bin Yıllık Cüce Şehri Keşfedildi

İran'da 5 bin yıl önce cücelerin yaşadığı antik bir kent keşfedildi.

-

İran'da Horasan eyaletinin güneyinde geçtiğimiz günlerde cücelerin yaşadığı ismi Makhunik olan 5 bin yıllık antik bir şehir bulundu. Horasan'ın komşu eyaleti olan Kirman'daki Şahdad şehrinin 100 kilometre doğusunda bulunan antik şehre ait sürekli yeni kalıntılar çıkarılmaya da devam ediliyor. Antik cüceler şehri Makhunik, 1946'ya kadar herhangi bir uygarlığın yaşamadığı düşünülen Lut Çölü'nün merkezine 60 kilometre uzaklıktaki bir bölgede Tahran Üniversitesi Coğrafya Fakültesi tarafından keşfedildi. Antik kentteki yapıların kalıntıları Jonathan Swift'in dünyaca ünlü romanı "Güliver'in Gezileri" kitabında yer alan ve cüceler ülkesi olarak geçen Liliput Şehri'ni veya J.R.R. Tolkien'in "Yüzüklerin Efendisi" kitabı ile filmindeki Hobbitlerin köyünü andırıyor.


En eski metal bayrak


Arkeologların yaptığı açıklamalara göre, Makhunik antik kentinin Sümer mitolojisinde geçen iki mistik krallıktan biri olan Uruk krallığının Aratta medeniyetine ait bir şehri olduğu ve cüce insanların burada M.Ö. 6000 yılından beri yaşadığı düşünülüyor. Şehirde keşfedilen küçük boyutlu yapılar da bu inanca kanıt olarak gösteriliyor. Makhunik şehrinde bulunan yapılar arasında atölyeler, konut bölgeleri ve mezarlıklar yer alıyor. 800'den fazla antik mezar da kazı aşamaları sırasında ortaya çıkarıldı. Bu yapıların hepsi ve diğer araç gereçler yalnızca küçük insanların içerisine sığabileceği şekilde tasarlanmış. Bölgede yapılan çalışmalarda kuyumcular, esnaflar ve çiftçilerin yaşadığı bazı alt bölgeler de keşfedildi. Ayrıca insanlık tarihinin en eski metal bayrağı bu antik kentte ortaya çıkarıldı.


16-17 yaşında, 25 santim


2005'te bulunan 25 santimetre boyundaki mumyalanmış bir cüce, cüceler şehri teorisine en önemli kanıt olarak gösteriliyor. Cüce cesedi, kazı yapan iki kaçakçı tarafından bulunmuş ve 3 milyon dolara Almanya'da satmaya çalıştıkları sırada ele geçirilmişti. Arkeologlar, cücenin cesedini inceledikten sonra, cesedin doğal işlemlerle mumyalanmış olabileceğini kaydetmişti. Mumya üzerinde yapılan bilimsel çalışmalar sonucunda, cücenin öldüğünde 16-17 yaşlarında olduğu tespit edilmişti.


Kaynak: SabahTeknokulis : http://www.teknokulis.com
YORUMLAR
500
Son dakika! İngiltere'nin Tahran Büyükelçisi, yardımcısının gözaltına alındığı haberlerini yalanladı Açıklaması Son dakika! İngiltere'nin Tahran Büyükelçisi, yardımcısının gözaltına alındığı haberlerini yalanladı Açıklaması ABD'den İran'ın petrol ve petrokimya ticaret ağına yaptırım ABD'den İran'ın petrol ve petrokimya ticaret ağına yaptırım Son dakika haberi | İngiltere, İngiliz diplomatın İran'da gözaltına alındığı haberlerini yalanladı Son dakika haberi | İngiltere, İngiliz diplomatın İran'da gözaltına alındığı haberlerini yalanladı
Kaynak: Teknokulis

Son Dakika Teknoloji İran'da 5 Bin Yıllık Cüce Şehri Keşfedildi - Son Dakika

Bu haber Teknokulis tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Teknokulis tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Teknokulis kurumudur.

Advertisement