5. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali" Sona Erdi - Ogün Şanlıer - Son Dakika

5. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali" Sona Erdi - Ogün Şanlıer

26.11.2017 23:22

Anadolu Ajansı'nın (AA) global iletişim ortağı olduğu, "5. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali" kapsamında İranlı yönetmen Parvız Shahbazı'nın "Malarıa" filmi, "En İyi Senaryo Ödülü", "En İyi Uzun Metraj Film Ödülü", "En İyi Yönetmen Ödülü" ve "En İyi Kadın Oyuncu" ödüllerinin sahibi oldu.

Anadolu Ajansı'nın (AA) global iletişim ortağı olduğu, "5. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali" kapsamında İranlı yönetmen Parvız Shahbazı'nın "Malarıa" filmi, "En İyi Senaryo Ödülü", "En İyi Uzun Metraj Film Ödülü", "En İyi Yönetmen Ödülü" ve "En İyi Kadın Oyuncu" ödüllerinin sahibi oldu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın katkılarıyla, İstanbul Medya Akademisi ve Uluslararası Boğaziçi Sinema Derneği tarafından düzenlenen festivalin ödül töreni, Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda gerçekleştirildi.

Festival Başkanı Ogün Şanlıer, tören öncesi AA muhabirine yaptığı açıklamada, 102 ülkeden 3 bin 4 yüzün üzerinde uluslararası alanda film başvurusu aldıklarını söyledi.

Şanlıer, festivalin ulusal yarışma kategorisine ise 3 yüz 80 kısa film ile uzun metrajda 65 yapımın başvuru yaptığını belirterek, "Gösterimlerimizde 36 ülkeden 150 filmi (seyircilerle) buluşturduk. Çok beğeni aldı seçkimiz ve seyirci çok memnun kaldı gösterim filmlerinden." dedi.

Festival kapsamında farklı etkinliklere de imza attıklarının altını çizen Şanlıer, şöyle devam etti:

"Sinemanın yapım süreçlerini senaryosuyla, sanat yönetimiyle, cast yönetimiyle, oyuncu seçimi ve dijital dağıtım konusunu da içeren değişik yelpazede etkinlikler paneller ve söyleşiler oldu. Dünyanın usta yönetmenlerini burada ağırladık. Geçen yıla göre bu yıl farklarımız var. Festivalimizi daha büyüten farklılıklar bunlar. Ulusal ve uluslararası yarışmalardaki performans ödüllerini ayırdık. Bu yıl her kategoride ödüller kendi içerisinde verilecek. Bu yıl ödül sayımız biraz artmış oldu böylelikle."

Şanlıer, açılışta yaptığı konuşmada ise bu yıl festival kapsamındaki "Bosphorus Film Lab"e işaret ederek, "Bu platformda film yapımcılarına katkıda bulunmak, sinemacılarımıza yeni fonlar sağlamak, ortak yapım imkanlarını geliştirmek gibi hedeflerimizi geliştirmek istiyoruz." temennisinde bulundu.

"Desteğimiz artarak devam edecek"

Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Ömer Arısoy da açılış konuşmasında festivalin düzenlenmesinden ötürü memnuniyetini dile getirerek, "Uluslararası arenada yüzlerce filmin yanında, dünya sinemasının önemli isimlerini de gençlerimiz de buluşturarak sinemamızın yarınlarına önemli katkılarda bulunuyor." diye konuştu.

Arısoy, Türk sinemasında son yıllarda yaşanan gelişmelerden memnuniyet duyduğunu ifade ederek, "Türk film endüstrisi uluslararası alanda üst seviyelere çıkarmayı görev sayıyor ve bu tür festivallerin, sektörün önünü açacağına inanıyoruz. Bakanlık olarak sinema sanatının gelişmesine büyük önem veriyoruz. Sinema üretimine olan desteğimizin yanında film festivallerine yıllardır süren destegimiz önümüzdeki yıllarda da artarak devam edecek. Türkiye'de sinema filmlerine verilen destekler 2012 öncesi dönemle kıyaslandığında yüzde 35 artarak bugün yüz 90 milyon dolara ulaşmıştır. Ülkemizde 2002 yılında üretilen film sayısı yalnızca 9 iken 2016 itibariyle bu sayı 135'e ulaşmıştır." değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye'nin yerli film izleme oranının Avrupa'da 1'inci konumda olduğuna dikkati çeken Arısoy, şunları kaydetti:

"Sadece film sektörü değil ülkemizde dizi sektörü de çok büyük bir endüstri haline geldi. Türk dizileri, bugün 140 ülkede izlenmektedir ve Türk dizi endüstrisi, ihracat hacmi bakımından 350 milyon dolar seviyesine ulaşmıştır. Bu noktada, sinema sektöründe yaşanan bu gelişimin sürdürülebilmesi, eser sayısı ve niteliğinde artış yaratacak eserlerin üretimi ve daha fazla seyirciyle buluşmasını sağlayacak, ülkemizin bir film çekim merkezi ve film turizmi bakımından önemli hale getirecek yeni bir çalışmayı bilindiği üzere bütün sinema sektörünün aktif katılımı katılımıyla ve neredeyse tam mutabakatla sonuna kadar getirmiş bulunmaktayız. Nasipse önümüzdeki hafta, sinema kanununda değişiklik öngören tasarı taslağını başbakanlığa sevk edeceğiz. Bu değişiklik yasalaştığında, sinema sektörüne verdiğimiz desteğin daha artacağını ve yeni bir eşik teşkil edeceğini düşünüyoruz."

Festivali jüri üyelerinden yönetmen Derviş Zaim de festivalin beş yılda önemli bir mesafe kat ettiğini ve bunun da daha iyi yerlere gelme ihtimalinin göstergesi olduğunu aktardı.

Jüri üyelerinden oyuncu Aslı Tandoğan da "Şahane bir festivaldi gerçekten, içinde bulunduğum parçası olduğum için çok mutluyum. Ulusal olsun, uluslar arası olsun kısa film uzun film belgesel o kadar çeşitliliği olan çok güzel bir sürü etkinliği olan bir festivaldi. İstanbul'un her yerinde Büyükşehir Belediyesi'nin de sponsorluğunda çok şahane bir festival oldu. Seneyi de dört gözle bekliyorum ben." şeklinde konuştu.

"Yaşam Boyu Başarı Ödülü" Bela Tarr'a verildi

"5. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali" kapsamında "Yaşam Boyu Başarı Ödülü"nü alan Macar yönetmen Bela Tarr da sahnede yaptığı konuşmada, "Bir film çekmek üzere sabahın dördünde çekim mekanına gittiğinizde, her şey sessizdir, herkes üşür. Ama siz asla bunu düşünmezsiniz. İnsanlara bir şey söylemek zorunda olduğunuzu düşünürsünüz sadece. Dünyayı nasıl gördüğünüzü söylersiniz ve tabii ki güçlü olmanız gerekir. Bir de kendiniz olmalısınızdır. İşte ben de bunu yaptım son 40 yıldır. Teşekkür ederim." dedi.

Uluslararası Uzun Metraj Film Ödülleri kapsamında "En İyi Kurgu" kategorisindeki ödülü Anadolu Ajansı İstanbul Bölge Müdürlüğü İdari İşler Müdür Sabri Çelebioğlu tarafından "Bulutların Ardında" adlı yapım ile Hassan Hassandoost'a takdim edildi. "En İyi Görüntü Yönetmeni" "Tüfek" filmiyle Glauco Firpo'ya, "En İyi Kadın Oyuncu Ödülü" Maları'adaki performansıyla Saghar Ghanaat'a, "En İyi Erkek Oyuncu Ödülü" Beyond The Clouds'daki oyunculuğuyla Ishaan Khattar'a verildi.

Gecede İranlı yönetmen Parvız Shahbazı'nın "Malarıa" filmi, "En İyi Senaryo Ödülü", "En İyi Uluslarası Uzun Metraj Film Ödülü", ve "En İyi Yönetmen Ödülü"nün sahibi oldu.

İranlı yönetmeni Majid Majidi'nin yönettiği "Beyond The Clouds/Bulutların Ar-dında"; En İyi Kurgu (Hassan Hassandoost) ve En İyi Erkek Oyuncu (Ishaan Khattar) dallarında ödülleri alırken; Brezilyalı yönetmen Davi Pretto'nun "Rifle" filmi de En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü'nün (Glauco Firpo) sahibi oldu.

Yarışmanın ulusal bölümünde ise Andaç Haznedaroğlu'nun yönetmenliğini yaptığı "Misafir", En İyi Film" ve "En İyi Kurgu" ödüllerini alırken

"En İyi Kurgu Ödülü"ne "Misafir" filmine, "En İyi Görüntü Yönetmeni, "Sarı Sıcak" filmiyle Marton Miklauzic'e, "En İyi Senaryo Ödülü", "Bütün Saadetler Mümkündür" filmiyle Selman Kılıçaslan'a, "En İyi Kadın Oyuncu", "İşe Yarar Bir Şey" filmiyle Öykü Karayel'e, "En İyi Erkek Oyuncu", "Murtaza" filmiyle Cezmi Baskın'a, "En İyi Yönetmen" "İşe Yarar Bir Şey" filmiyle Pelin Esmer'e, "En İyi Ulusal Uzun Metraj" ödülü "Misafir" filmine verildi.

"İstanbul Medya Akademisi Genç Yetenek Ödülü", "Küçük Papatya" filmiyle Nesip Khantürk'e, "Uluslararası Kısa Belgesel Yarışması" kapsamında "En İyi Belgesel Film Ödülü" "Büyük Dede" adlı yapıma, "Ulusal Kısa Belgesel Yarışması" "En İyi Kısa Belgesel Film Ödülü" ise "Menderes Kıyısında"ya verildi.

Uluslararası Kısa Kurmaca Film Yarışması "En İyi Kısa Film Ödülü", "Rötuş"a, Ulusal Kısa Kurmaca Film Yarışması "En İyi Kısa Film Ödülü", "Mutluluk"a, "Ahmet Uluçay Büyük Ödülü" "Sefiller" filmiyle yönetmen Ladj Ly'e takdim edildi.

5. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali kapsamında bu yıl verilen "Bosphorus Film Lab/Pitching Digiflame Post Prodüksiyon Hizmet Ödülleri" de "Karıncalar" ve "Muhammed Ali" filmlerine verildi. "Güvercin" adlı yapım ise "5. UBFF Bosphorus Film Lab/Work in Progress Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülü"nün sahibi oldu. "Bosphorus Film Lab/Pitching TRT Ortak Yapım Ödülü" de "Mavzer" filmiyle Fatih Özcan aldı.

İstanbul'un göbeğinde tarladan sebze topluyorlar İstanbul'un göbeğinde tarladan sebze topluyorlar Serbest piyasada döviz fiyatları Serbest piyasada döviz fiyatları Semt pazarlarında sebze meyve fiyatları geriledi Semt pazarlarında sebze meyve fiyatları geriledi
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel 5. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali' Sona Erdi - Ogün Şanlıer - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement