Hormon eksikliği yüzünden 90 kiloya ulaşan 5 yaşındaki çocuk çaresizce yardım bekliyor - Son Dakika

Hormon eksikliği yüzünden 90 kiloya ulaşan 5 yaşındaki çocuk çaresizce yardım bekliyor

01.03.2021 15:51

Samsun'da yaşayan 5 yaşındaki Yağız Bekte, Leptin hormonu eksikliği nedeniyle 90 kiloya ulaştı. Koronavirüs nedeniyle de daha fazla kilo aldığı için solunum cihazına bağlı uyuyan Bekte, çaresizce gelecek yardım elini bekliyor.

Samsun'un Tekkeköy ilçesinde yaşayan Sedat ve Sevda Bekte çiftinin ikinci çocukları olan 5 yaşındaki Yağız Bekte, hızla kilo alıyor. Özellikle korona virüs döneminde evden dışarıya çıkamayan ve kilo alması daha da artan Yağız Bekte, 90 kiloya kadar ulaştı. Fazla kilolarından dolayı solunum cihazına ihtiyaç duyan Yağız Bekte, sokağa çıkmak istediğinde ise eve bir iş adamı tarafından özel olarak yapılan asansörü kullanıyor.

Hormon eksikliği yüzünden 90 kiloya ulaşan 5 yaşındaki çocuk çaresizce yardım bekliyor

"EN UFAK DURUMDA HASTANEYE GİDİYOR"

Baba Sedat Bekte Yağız'ın yaşıtları gibi oynamak istediğini belirterek, "Yağız 5 yaşında, 'leptin hormonu eksikliği' hastası. 90 kiloya kadar ulaştı. Şu anda tek isteğimiz tedavisinin yapılmasıdır. Yağız, korona döneminde tabii ki hiç bir şey yapamadı. Evden dışarıya çıkamadı. Kilo artışı devam ediyor. Solunum sıkıntısı yaşıyor. En ufak grip durumunda hastaneye gidiyor ve hastaneye yatmak durumunda kalıyor. Yasal olmayan ilacın bir an önce Yağız'ın tedavisinde kullanılmasını istiyoruz. Biz yetkililerden, Cumhurbaşkanımızdan, Sağlık Bakanımızdan yardım bekliyoruz. Bu cihazlardan kurtulmasını istiyoruz. Sağlığına kavuşmasını ve okula göndermek istiyoruz. Yağız arkadaşlarıyla oynamak istiyor." dedi.

"ÇARŞAFA SARARAK İNDİRİYORDUK"

Yağız'ı taşımanın gittikçe güçleştiğini söyleyen baba Bekte, şöyle devam etti: "Yağızı artık kaldıramıyoruz. Annesi bel fıtığı oldu. Eskiden 4 kişi merdivenden çarşafa sararak aşağıya indiriyorduk. Bir iş adamı sayesinde asansör yapıldı. Yağız bir nebze de olsun rahatladı. Yağız tedavi olmazsa her geçen gün kilo artışı devam edecek. Makineye muhtaç kalacak. Bizim istediğimiz bu makinelerden kurtulmasıdır. Anne-baba olarak bunaldık. Pandemi süreci de bizi etkiledi. Tedavisi neyse bunun yapılmasını istiyoruz."

Hormon eksikliği yüzünden 90 kiloya ulaşan 5 yaşındaki çocuk çaresizce yardım bekliyor

"NEFES ALMASI ZORLAŞTI"

Anne Sevda Bekte ise Yağız'ı kaldırmaktan bel fıtığı olduklarını belirterek, "Yağız yaşıtlarından kat kat fazla artık. Nefes alması, yürümesi her şeyi zorlaştı. Ben artık hiçbir şekilde Yağız'la bir yere gidemiyorum. Okul hayatı başlayacak. Ne yapacağız artık gerçekten hayatımız çok zor. Çocuğumun yaşıtları gibi olmasını istiyorum. Koşarak oynamasından ziyade okul hayatı var, bu bizim için çok önemli. Yağız'ı kaldırmaktan bel fıtığı oldum. Hiç bir şekilde şuan kucağıma alamıyorum. Böyle bir hayatımız var." şeklinde konuştu.

Hormon eksikliği yüzünden 90 kiloya ulaşan 5 yaşındaki çocuk çaresizce yardım bekliyor
Hormon eksikliği yüzünden 90 kiloya ulaşan 5 yaşındaki çocuk çaresizce yardım bekliyor

Kaynak: İHA

Son Dakika Yaşam Hormon eksikliği yüzünden 90 kiloya ulaşan 5 yaşındaki çocuk çaresizce yardım bekliyor - Son Dakika


YORUMLAR (2)

Son Dakika

Emrullah Omay, arkadaşlarıyla birlikte Hercai'nin setini bastı Emrullah Omay, arkadaşlarıyla birlikte Hercai'nin setini bastı Öğrencisinin, Öğrencisinin, "Çok komik adam" diye bahsetmesi üzerine Vural, "Ben adamı güle güle..." yanıtını verince ortalık yıkıldı Nagihan Karadere'nin acı günü! Ablası genç yaşında kalp krizinden vefat etti Nagihan Karadere'nin acı günü! Ablası genç yaşında kalp krizinden vefat etti Yılmaz Vural son saniye zaferiyle havalara uçunca öğrencisi Emrah Başsan, Yılmaz Vural son saniye zaferiyle havalara uçunca öğrencisi Emrah Başsan, "Çok komik adam" yorumunu yaptı Ticaret Bakanı Mehmet Muş, devir teslim töreninin ardından görevine başladı Ticaret Bakanı Mehmet Muş, devir teslim töreninin ardından görevine başladı Yerli kripto para borsası THODEX'e saatlerdir giriş yapılamıyor! Yatırımcılar şirketin batmış olabileceğinden endişe ediyor Yerli kripto para borsası THODEX'e saatlerdir giriş yapılamıyor! Yatırımcılar şirketin batmış olabileceğinden endişe ediyor Son Dakika: Kısa çalışma ödeneği uygulaması haziran sonuna kadar devam edecek Son Dakika: Kısa çalışma ödeneği uygulaması haziran sonuna kadar devam edecek Davutoğlu'ndan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı olarak atanan Derya Yanık için dikkat çeken paylaşım Davutoğlu'ndan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı olarak atanan Derya Yanık için dikkat çeken paylaşım