5 Yaşındaki Caner'e Kalp Nakli Yapılacak - Son Dakika
5 Yaşındaki Caner'e Kalp Nakli Yapılacak

5 Yaşındaki Caner'e Kalp Nakli Yapılacak

15.01.2012 12:49

Konya'da 2 yıldır 'kalp yetmezliği' tedavisi gören 5 yaşındaki Caner İme, sağlıklı bir şekilde yaşamına devam edebilmek için kalp nakli yapılacağı günü bekliyor.

Konya'da 2 yıldır 'kalp yetmezliği' tedavisi gören 5 yaşındaki Caner İme, sağlıklı bir şekilde yaşamına devam edebilmek için kalp nakli yapılacağı günü bekliyor. Doktorlar, işlevini tamamen yitiren kalbin damardan yapılan yüksek dozda ilaçlarla güçlükle çalıştırıldığını belirterek, "Nakil gerçekleşmediği takdirde Caner hayata veda edebilir" dedi.

Ev kadını 42 yaşındaki Kibar ve hamallık yapan 47 yaşındaki Mehmet İme çiftinin 5 çocuğundan en küçüğü olan Caner İme, yaklaşık 2 yıl önce aşırı öksürük ve terleme şikayetleriyle Dr. Faruk Sükan Doğum ve Çocuk Hastanesi'ne kaldırıldı. Burada yapılan kontrollerinden ardından Meram Tıp Fakültesi Hastanesi'ne sevk edildi. Burada yapılan tetkiklerde Caner'in kalp kası fonksiyonlarından birinin gelişmediği belirlendi ve 'kalp yetmezliği' teşhisi konuldu. Bunun üzerine tedaviye başlayan Caner, şu an kalbinin büyük oranda işlevini yitirmesi nedeniyle damardan yapılan yüksek dozda ilaçlarla güçlükle yaşama tutunmaya çalışıyor.

YAŞAMI KALP NAKLİNE BAĞLI

Kalp nakli yapılmadığı takdirde oğlunun yaşamını yitirebileceğini ifade eden Kibar İme, 7 yaşındaki oğlu Selami'nin kalp kapakçıklarından rahatsız, 15 yaşındaki kızı Çiğdem'in ise kalbinin delik olduğunu söyledi. 3 çocuğunun da kalp hastası olduğundan dolayı ne yapacaklarını şaşırdıklarını belirten Kibar İme, "Şu an oğlum Caner'in durumu kiritik. Ağrılarından dolayı akşamları uyuyamıyor. Gün geçtikçe gözümün önünde eriyor. Uygun doku bulunduğu takdirde kalp nakli yapılacak. Ama şu ana kadar uygun doku bulunmadı" dedi.

3 çocuğunun da hasta olması ve onları sürekli hastaneye götermesinden dolayı işsiz kaldığını belirten Mehmet İme ise "Canerimin iyileşmesini beklerken diğer iki çocuğumuzun da hasta olduğunu öğrendik. Daha önce yevmiyeli olarak hamallık yapıyordum. Fakat çocuklarımın hastalığı ve onları sürekli hastaneye götürmemden dolayı işe dahi gidemiyorum. Çevreden aldığımız yardımlarla ayakta durabiliyoruz. Yaşadıklarımızı unuttum ama benim tek dileğim oğlumun bir an önce eski sağlığına kavuşması" diye konuştu.

Caner'in ablası Çiğdem İme, "Kardeşimin biri kalp kapakçıklarından rahatsız, benim kalbimde delik var. Caner'in durumu da belli. Benim sadece tek isteğim Caner'in kurtulması. Allah'tan başka birşey istemiyorum" dedi.

'KALP NAKLİ ŞART'

Caner'in acil olarak kalp nakli olması gerektiğini ifade eden Konya Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Pediatri Çocuk Kardioloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sevim Karaaslan, şunları söyledi:

"Caner, yaklaşık iki sene önce hastanemize geldi. Hastanede yaptığımız muayene sonucunda Caner'in kalp kası fonksiyonlarının bozulması nedeniyle kalp kasının birinin genişleyememesi sonucunda kalp yetmezliği olduğu ortaya çıktı. Caner'in durumu şu anda çok kötü. Damardan yaptığımız yüksek dozda ilaçlarla kalp kasının genişlemesini sağlıyarak hayatta kalmasını sağlıyoruz. Caner acil olarak kalp naklinin yapılması gerekli. Eğer kalp nakli yapılmazsa malesef minik Caner'i kaybedeceğiz. Bunun için organ nakli çok önemli." - Konya

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel 5 Yaşındaki Caner'e Kalp Nakli Yapılacak - Son Dakika


Advertisement