Son Dakika Haberleri: 50. Altın Portakal Ödülleri Açıklandı

50. Altın Portakal Ödülleri Açıklandı

6 yıl önce

Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Antalya Kültür Sanat Vakfı (AKSAV) tarafından düzenlenen 50.Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde En İyi Film Ödülü'nü "Kusursuzlar" ile "Cennetten Kovulmak" paylaştı.50.Uluslararası Altın...

50. Altın Portakal Ödülleri Açıklandı, System.String[]
Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Antalya Kültür Sanat Vakfı (AKSAV) tarafından düzenlenen 50. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde En İyi Film Ödülü'nü "Kusursuzlar" ile "Cennetten Kovulmak" paylaştı.

50. Uluslararası Altın Portakal Film Festivali, Cam Piramit Kongre ve Fuar Merkezi'nde düzenlenen kapanış ve ödül töreniyle sona erdi. Geceye sinema ve televizyon dünyasından çok sayıda davetli katıldı. Antalyalılar, kırmızı halıdan geçerek ödül töreninin yapılacağı salona giren Yeşilçam'ın usta isimleri ve genç yeteneklere ilgi gösterdi. Sunuculuğunu Murat Han ve Özge Özer'in yaptığı gecede çeşitli dans gösterileri sunuldu.

Törenin açılış konuşmasını yapan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, festivalin 50. yılının coşkuyla yaşadığını belirterek, yarışmalara takılan ekipleri ve sanatçıları kutladı. 51. festivalde buluşmayı dileyen Akaydın, "Antalya halkı tüm ilgisiyle ve sevgisiyle sanatçılarını kucaklamaktan ve özellikle onlara saygı duymaktan büyük gurur duyuyor." dedi.

Jüri başkanı Türkan Şoray, dizindeki rahatsız sebebiyle, görüntüsü için özür diledi. İzledikleri 10 filmden çoğunun yönetmenlerinin ilk filmi olduğunu aktaran Türkan Şoray, jüri üyeleri ile en iyi filmi seçmeye gayret ettiklerini dile getirerek, "Hepimizin gönlü tüm genç arkadaşlara bu filmleriyle hepsini ödüllendirmekti ama bu yıl alamazlarsa önümüzdeki yıl için mutlaka itici güç olacaktır. Bir iki filmi değerlendirdik yolları açık olsun." diye konuştu.

En iyi film ödülünü 'Kusursuzlar" ile "Cennetten Kovulmak" paylaştı. Cennetten Kovulmak'ın yönetmeni Ferih Karahan, "Bu ödülü Rojava ve taksim direnişini armağan ediyorum." dedi. Her iki film de geceden üçer ödülle ayrıldı. 50. Altın Portakal'ın en çok ödül kazanan filmi ise 5 ödüllü "Meryem" oldu. Mavi Dalga da gecen 3 ödülle ayrılan bir diğer film oldu.

En İyi İlk Film ödülünü kazanan Zeynep Dadak ile Merve Kayan ödüllerini Mavi Dalga filmini ekibiyle birlikte aldı. En İyi Yönetmen Ödülü'nü 'Kusursuzlar' filmiyle kazanan Ramin Matin, "Konuşamıyorum şuan. Jüriye de festivale de çok teşekkür ediyorum." dedi.

Hakan Yufkacıgil, 'En İyi Erkek Oyuncu Ödülü, rahmetli babasına hediye ettiğini söylerken, 'En İyi Kadın Oyuncu Ödülü'nün sahibi Zeynep Çamcı, "Ödülümü; aileme, beni şu zamana kadar yetiştiren herkese, bütün yönetmenlerime ve Meryem'e, Meryem gibi umutları tükenmeden gün sayan bütün insanlara adıyorum." diye konuştu.

Festival kapsamında yapılan Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması'nda 'En İyi Film' ödülü, yönetmen Nawapol Thamrongrattanarit'in filmi '36' oldu.

ÖDÜLLER;

En İyi Film Ödülü: Cennetten Kovulmak (Ferit Karahan) ve Kusursuzlar (Ramin Matin)

Jüri Özel Ödülü: Rojin Tekin (Cennetten Kovulmak)

En İyi İlk Film Ödülü: Mavi Dalga (Zeynep Dadak, Merve Kayan)

En İyi Yönetmen Ödülü: Ramin Matin (Kusursuzlar)

En İyi Yönetmen Ödülü: Ramin Matin (Kusursuzlar)

EXPO 2016 En İyi Senaryo Ödülü: Zeynep Dadak, Merve Kayan (Mavi Dalga)

BAKA En İyi Müzik Ödülü: Youki Yamamoto (Meryem)

En İyi Kadın Oyuncu Ödülü: Zeynep Çamcı (Meryem)

En İyi Erkek Oyuncu Ödülü: Hakan Yufkacıgil (Uzun Yol)

BAKA En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü: Feza Çaldıran (Meryem)

En İyi Sanat Yönetmeni Ödülü: Selda Çiçek, Sırma Bradley (Kutsal Bir Gün)

En İyi Kurgu Ödülü: Çiçek Kahraman (Mavi Dalga)

SİYAD Jürisi Ulusal Film Ödülü: Kutsal Bir Gün (Serdar Temizkan)

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü: Gülistan Acet (Cennetten Kovulmak)

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü: Ahmet Özarslan (Uzun Yol)

Antalya Kent Konseyi Seyirci Ödülü: Meryem (Atalay Taşdiken)

Behlül Dal Jüri Özel Ödülü: Mavi Ring (Ömer Leventoğlu)

Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü: Meryem (Atalay Taşdiken)

Uluslararası En İyi Film Ödülü: 36 (Nawapol Thamrongrattanarit) SİYAD Jürisi Uluslararası Film Ödülü: Tuhaf Kedicik-The Strange Little Cat (Ramon Zürcher)

Gençlik Jürisi Ödülü: Tuhaf Kedicik-The Strange Little Cat (Ramon Zürcher)

En İyi Belgesel Ödülü: Tek Başına Dans (Birnur Pilavcı) ile Fecira (Piran Baydemir)

BAKA En İyi İlk Belgesel Ödülü: Mustafa'nın Yaşam Zinciri (Doğu Akıncı)

Belgesel Jüri Özel Ödülü: Hay Way Zaman(Nezahat Gündoğan)

BAKA En İyi Kısa Film Ödülü: Karpuz Cenneti (Gülistan Acet) ile Patika (Onur Yağız)

Kısa Film Jüri Özel Ödülü: Tornistan (Ayce Kartal)

Halkın Portakalı Birincilik Ödülü: Yansıma (Çapulcular ekibi
Haber Yayın Tarihi: 12.10.2013 12:14 Kaynak: CHAOyuncu Tuncer Cücenoğlu son yolculuğuna uğurlandı Spiker Nazlı Çelik'in şortlu fotoğrafları sosyal medyada tartışma yarattı 400 bin TL değerindeki hayvanlarını TIR şoförüne kaptıran besici: Bulamazsak on yılım heba olur