Son Dakika Haberleri: Gurbet Kuşları'nın 3 Dakikalık Bir Sahnesi Yeniden Çekildi

Gurbet Kuşları'nın 3 Dakikalık Bir Sahnesi Yeniden Çekildi

5 yıl önce

"Altın Portakal ve Sinemamızın Elli Yılı" belgeseli için Gurbet Kuşları'ndan 3 dakikalık bir sahne yeniden çekildi.

Gurbet Kuşları'nın 3 Dakikalık Bir Sahnesi Yeniden Çekildi, System.String[]
 Nebil Özgentürk'ün hazırladığı "Altın Portakal ve Sinemamızın Elli Yılı" belgeseli için Altın Portakal'ın 1964 yılındaki ilk yarışmasında en iyi film ödülünü alan Gurbet Kuşları'nden 3 dakikalık bir sahne yeniden çekildi. 

Antalya Kültür Sanat Vakfından (AKSAV) yapılan açıklamaya göre, 70 dakikalık "Altın Portakal ve Sinemamızın Elli Yılı" isimli belgeselin seslendirmesini Çetin Tekindor, müziklerini Cahit Berkay ve Can Atilla üstlendi. 

Belgeselin ilk gösterimi 5 Ekim'de "Altın Portakal 50 Yaşında" gecesinde yapılacak. Belgeselde 1960'ların başından günümüze Türk sinemasında olup biten ne varsa anekdotlarla anlatılıyor. Belgesel için 25 sanatçı ve festival yöneticisinin, dönemin belediye başkanlarının görüşlerine başvuruldu. Türkan Şoray'dan Hülya Koçyiğit'e, Tarık Akan'dan Rutkay Aziz'e birçok sanatçı ile röportaj yapıldı.

Gurbet Kuşları'nda "Bir Erkek Bir Kadın"

Altın Portakal'ın 1964'teki ilk yarışmasında en iyi film ödülü alan Gurbet Kuşları da belgeselde anlatıldı.

Bir Kadın Bir Erkek dizisiyle yıllardır ekranda olan Emre Karayel ve Demet Evgar, filmin önemli sahnelerinden biri sayılan ve Tanju Gürsu'nun "Murat",   Sevda Ferdağ'ın "Seval" karakteriyle yer aldığı bölümleri yeniden canlandırdı.

Bir pavyonda konsomatris olarak çalışan Seval'le, Kahramanmaraş'tan İstanbul'a ailesiyle çalışmak için gelip hüsrana uğrayan yoksul bir ailenin ortanca çocuğu Murat'ın tuhaf ve şaşırtıcı ilişkisinin anlatıldığı sahne için Demet Evgar ve Emre Karayel, dönem kostümleri giydi.

Halit Refiğ'in yönettiği, Orhan Kemal'in aynı adı taşıyan eserinden uyarlanan film, gösterildiği dönemlerde büyük yankı yapmış, Cüneyt Arkın, Filiz Akın, Tanju Gürsu ve Sevda Ferdağ'lı kadrosuyla çok sevilmişti. - Antalya


İşte Afrin'de YPG'lilerin Vurulma Anı! Hiç Bu Kadar Net Görüntülenmemişti Zeytin Dalı Harekatı'nda TSK'dan Müthiş Strateji: Sızma Girişimlerine Karşı Yatay Yönlü Harekat
Zeytin Dalı Harekatı'nın 4. Gününde YPG'yi Bozguna Uğratacak Hamle! Bordo Bereliler, Sahaya İniyor