51. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'ne Doğru - Son Dakika

51. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'ne Doğru

18.07.2014 16:32
51. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'ne Doğru, System.String[]

Festival 10 18 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek, "Onur Ödülü" Nilüfer Aydan, Haldun Dormen ve Tarık Dursun Kakınç'a verilecek Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Türel: "Festivalin ödül borçlarının ödenmemiş olduğunu üzülerek öğrendim. Böyle bir durum Antalya'ya Altın Portakal adına utanç verici bir durumdur ve kabul edilemez" "Sinema ve sanata yapılan bu saygısızlığı en kısa zamanda telafi edeceğiz.

51. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali, 10-18 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Festivalde Nilüfer Aydan, Haldun Dormen ve Tarık Dursun Kakınç'a "Onur Ödülü" verilecek.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Yıldız Sarayı Tiyatro Salonu'nda düzenlenen toplantıda, festival hakkında bilgi verdi.

Festivali "dünya festivali" statüsüne geri kazandıracak olmanın sevincini yaşadıklarını belirten Türel, Altın Portakal'ı yeniden dünya sinemasının gündemine alacaklarını, küresel bir festival olarak öne çıkarmaya çalışacaklarını anlattı.

Türel, "Altın Portakal gibi bir festival yerel sınırlar içerisine hapsedilirse hem Türk sinemasına hem de bunca yıllık festivale haksızlık etmiş oluruz. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nı da anmadan geçemeyeceğim. Bakanlık bu yıl sinema desteklerini iki katına çıkardı. Nuri Bilge Ceylan'ın 'Kış Uykusu' adlı filmine yaklaşık 750 bin destek verilmesi en önemli göstergedir. Bu çabalar Türk sinemasını yüceltmektedir" diye konuştu.

Türk sinemasının 100. yılını kutladığını hatırlatan Türel, Türkiye'nin sinema veya başka alanda iç çekişmelerle vakit kaybetmemesi gerektiğini belirtti. Festivalin bu sene 10 Ekim Cuma günü başlayacağını ve 18 Ekim Cumartesi günü düzenlenecek ödül töreniyle sona ereceğini anlatan Türel, festivalde sanatçılar Nilüfer Aydan ve Haldun Dormen ile yazar-yönetmen Tarık Dursun Kakınç'a "Onur Ödülü" verileceğini bildirdi.

Ödül borçları

Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini devraldıktan sonra belediyenin birçok alanda ekonomik güçlük yaşadığını ve borçlarını ödememiş olduğunu gördüğünü ifade eden Türel, "Bu çerçevede 50. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin ödül borçlarının da ödenmemiş olduğunu üzülerek öğrendim. Böyle bir durum Antalya'ya Altın Portakal adına utanç verici bir durumdur ve kabul edilemez. Sinema ve sanata yapılan bu saygısızlığı en kısa zamanda telafi edeceğiz. İnşallah böyle bir saygısızlık Altın Portakal tarihinde yaşanmayacak. Geçmişten kalan ve ödüle layık görülmüş film yapımcıları ve sanatçıların alın terlerini en kısa zamanda kapatmak suretiyle haklarını ödeyeceğiz" ifadelerini kullandı.

Festivalin direktörü Elif Dağdeviren de 1896'da Lumiere Kardeşler'in kaydettiği ve bir trenin gardan hareketini gösteren dünyanın ilk olarak kabul ettiği filmin, aynı yıl sanata düşkünlüğü ile tanınan Sultan Abdülhamid'in talimatıyla Yıldız Sarayı Tiyatro Salonu'nda izleyici ile buluştuğunu anlatarak, "Bu topraklardaki ilk film gösteriminin yapıldığı Yıldız Sarayı bu kez de kapılarını 51. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin lansmanı için açtı" diye konuştu.

Festival hakkında

Elif Dağdeviren'in direktörülüğünü üstlendiği 51. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali, bu yıldan itibaren bir Festival Komitesi danışmanlığında ilerleyecek. Komitede, Hülya Uçansu, yapımcı Zeynep Özbatur Atakan, gazeteci ve sinema yazarı Alin Taşçıyan yer alacak. Festivalin ulusal bölümünün direktörlüğünü Serap Engin, uluslararası bölümün direktörlüğünü ise Nesim Bencoya üstlenecek.

Festivalde Türkiye sinemasının 100. yılını kutlamak adına, ulusal yönetmelikte ulusal uzun metraj film yarışmasının en önemli koşullarından biri olan prömiyer gösterim şartı, bu yıla özel olmak koşulu ile kaldırıldı. Bu karar uyarınca, diğer ulusal festivallerden en iyi film ödülü kazanmamış olmaları şartı ile herhangi bir ulusal ya da uluslararası festivalde seyirci karşısına çıkmış olsa da ulusal filmler yönetmelikte sözü geçen maddelere uygun oldukları takdirde ana yarışmada yer alabilecek.

Bu yıldan festival her yıl bir ülke sinemasına odaklanacak ve seçilen bu ülke ile Türkiye arasında kültürel ve sanatsal bağların güçlendirilmesi için çalışılacak. Bu yıl uluslararası program kapsamında davet edilecek ülke, hem coğrafi hem de geçmişe dayalı ortak kültürden hareketle belirlenen İspanya olacak. Programda, yeni dönem İspanyol sinemasının en önemli filmleriyle hazırlanacak bir seçki ile usta bir İspanyol yönetmenin retrospektifi de bulunacak. - İstanbul

Kaynak: AA

Son Dakika Kültür Sanat 51. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'ne Doğru - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

EURO 2020 B Grubu'nu 2. bitiren Danimarka'nın son 16 turunda rakibi Galler oldu 00:16 EURO 2020 B Grubu'nu 2. bitiren Danimarka'nın son 16 turunda rakibi Galler oldu Pentagon'dan Türkiye ve Afganistan açıklaması: Verilecek desteğin detayları görüşülüyor 23:47 Pentagon'dan Türkiye ve Afganistan açıklaması: Verilecek desteğin detayları görüşülüyor Cicişler saç saça baş başa kavga etti, Ceyda Ersoy ablasını sildi 23:16 Cicişler saç saça baş başa kavga etti, Ceyda Ersoy ablasını sildi
Yeğeniyle yasak ilişkisi ortaya çıkan Murat Başoğlu olaydan yıllar sonra spor salonunda darbedildi 22:03 Yeğeniyle yasak ilişkisi ortaya çıkan Murat Başoğlu olaydan yıllar sonra spor salonunda darbedildi Kılıçdaroğlu'ndan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 20:29 Kılıçdaroğlu'ndan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "müzik yasağı" açıklamasına tepki: Yasaklar ideolojik Serdar Ali Çelikler'den çarpıcı Şenol Güneş sözleri: Memleketçilik yaptığı iddiaları var 19:13 Serdar Ali Çelikler'den çarpıcı Şenol Güneş sözleri: Memleketçilik yaptığı iddiaları var
Arkeologlar Şanlıurfa'da jet hızıyla kazmayı vurmaya başladı! Meğerse yıllarca bir tarihin üzerinde oturmuşlar 18:54 Arkeologlar Şanlıurfa'da jet hızıyla kazmayı vurmaya başladı! Meğerse yıllarca bir tarihin üzerinde oturmuşlar Zirve tırmanışı esnasında mola veren çift, cinsel ilişki yaşadı: Panoramik kamera o anları görüntüledi 16:46 Zirve tırmanışı esnasında mola veren çift, cinsel ilişki yaşadı: Panoramik kamera o anları görüntüledi
Advertisement