55 yaşındaki adam saz aşkıyla yanıp tutuşuyor - Son Dakika

55 yaşındaki adam saz aşkıyla yanıp tutuşuyor

28.08.2020 15:07

55 yaşındaki adam saz aşkıyla yanıp tutuşuyor -Fırıncıların yakmak istediği tomrukları saz yapıyor Adıyaman'da 7 yaşından beri saz yapıp çalan Hüseyin İsot, 4 metre karelik atölyesinde teknolojin imkanlarından faydalanmadan odunlara şekil verip saz yapıyor.

55 yaşındaki adam saz aşkıyla yanıp tutuşuyor

-Fırıncıların yakmak istediği tomrukları saz yapıyor

ADIYAMAN - Adıyaman'da 7 yaşından beri saz yapıp çalan Hüseyin İsot, 4 metre karelik atölyesinde teknolojin imkanlarından faydalanmadan odunlara şekil verip saz yapıyor.

Adıyaman merkeze bağlı Yazıbaşı (Azikan) Köyünde ikamet eden ve 7 yaşından bu yana saza aşık olan 55 yaşındaki Hüseyin İsot, küçük yaşlarda köyde topladığı tomrukları el aletleriyle oyup şekillendirmeye çalıştı.

Hiç kimseden yardım almadan ve kimseden saz yapımını öğrenmeyen Hüseyin İsot, bulduğu tomrukları bağlamaya çevirmek için yıllar boyunca uğraştı. Kırarak, dökerek ve parçalayarak saz yapımını öğrenen İsot, son 20 yıldır evlerinin alt katında kendi imkanlarıyla yapmış olduğu 4 metre karelik bir alanda el aletleriyle üretim yapmaya başladı. Küçük yaşta saza olan sevgisinden dolayı 20 yıldır saz üretimi yapan İsot, ürettiği bütün sazları teknolojiden faydalanarak yapmadığını ve hepsini el aletleriyle ürettiğini söyledi.

Ekonomik nedenlerden dolayı el aletleri kullandığını söyleyen İsot, tut ağacından yaptığı sazlar için son 20 yıldır kent merkezinde fırıncıların yakmak istediği tomrukları kullandığını vurguladı.

Hüseyin İsot, "Benim hobimdi saza ilgim vardı. Bizler şehir merkezine uzak olduğumuz için ve o zamanın koşullarıyla saz alma ekonomimiz yoktu. Ben bunu uğraşarak, dökerek, kırarak, parçalayarak yaptım. Son 20 senedir, aktif olarak saz yapmaya başladım. Yaptığım sazları da kimseden destek almadan, sazın bütün donanımını kendim yapıyorum. Tut oyma yapıyoruz. Ben evimin altında 4 metre karelik bir atölye açtım. Teknolojinin nimetlerinden de yararlanmıyorum, kesinlikle öyle bir imkanında yok, ekonomik nedenlerden dolayı. El takımlarıyla tomruğu oyup bu duruma getiriyoruz. Boş gezmeyi sevmem, saz ile uğraşıyorum. Kış aylarında özellikle saz yapıyorum. Bu tamamen benim hobim, aşk için, muhabbet için bu işi yapıyorum. Bizim köyde ben tut kesmiyorum. Adıyaman'a giderek odun pazarlarında ya da fırınlarda kesilen tomrukları alıyorum. Canlı ağaca da kıymıyorum. O hazır kesilmişi buraya getirip tomruk haline getirip, şekillendirip saza dönüştürüyorum" diye konuştu.

Hüseyin İsot, tek başına üretimini yapmış olduğu sazlarla da kendisini ziyaret eden kişilere çalıp, türkülerde söylüyor.

55 yaşındaki adam saz aşkıyla yanıp tutuşuyor
55 yaşındaki adam saz aşkıyla yanıp tutuşuyor
55 yaşındaki adam saz aşkıyla yanıp tutuşuyor
55 yaşındaki adam saz aşkıyla yanıp tutuşuyor

- Kaynak: İHA

Son Dakika Genel 55 yaşındaki adam saz aşkıyla yanıp tutuşuyor - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

ABD'den S-400 testi için Türkiye'ye tehdit gibi sözler: Başka işbirliklerine engel olmaya devam ediyor Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Berlin'deki camiye yapılan polis baskınına tepki gösterdi: Şiddetle kınıyorum Bilim Kurulu Üyesi Kara: Kışın yakın mesafede koronavirüsün bulaş riski 1-2 dakikaya iniyor Bakan Koca, vatandaşlara korona aşısının ne zaman yapılacağını açıkladı: Muhtemelen aralıkta 5 milyon gibi bir aşılamayı yapabiliriz Kadın müşteriyi "Seni gebertirim" diye tehdit eden taksicinin ruhsatı iptal edildi "Evde ek iş" tuzağına düşmeyin! Yüzlerce kişi mağdur oldu 82 yıl önce kurulan Ümraniyespor, ismini değiştirdi Bekçi, trafikte üzerine tüfekle yürüyen kişiyi vurarak durdurdu