6 İlde "PKK'ya Fon" Operasyonu! Eski Başkan da Gözaltında - Son Dakika

6 İlde "PKK'ya Fon" Operasyonu! Eski Başkan da Gözaltında

05.08.2015 12:39
6 İlde "PKK'ya Fon" Operasyonu! Eski Başkan da Gözaltında

Diyarbakır merkezli 6 ilde, yolsuzluk ve PKK'ya fon aktarımı gerekçesiyle eş zamanlı operasyon yapıldı. Sur İlçe eski Belediye Başkanı Demirbaş dahil 25 kişi gözaltında.

Diyarbakır merkezli 6 ilde düzenlenen eş zamanlı operasyonlarda, "Sur İlçesi'nde yapılan konutlardan yüzde 10 pay isteyen PKK'ya fon aktarımı sağladıkları" gerekçesiyle şirket ve belediye yetkililerinin de aralarında bulunduğu 25 kişi gözaltına alındı.

ESKİ BELEDİYE BAŞKANI DA GÖZALTINDA

Diyarbakır merkezli 6 ilde, Dicle Nehri kıyısına yapılan Kırklar Dağı Yaşam Konutları ile ilgili yolsuzluk ve usulsüzlük yaptıkları gerekçesiyle aralarında Sur İlçe eski Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş'ın da bulunduğu 25 kişi gözaltına alındı. Şahıslar arasında PKK'ya fon aktarımı sağlayan kişilerin ve belediye yetkililerinin de bulunduğu bildirildi.

KONUTLAR YAPILIRKEN PKK'YA FON AKTARILMIŞ

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü'nce, operasyona ilişkin yazılı açıklama yapıldı. Operasyonun Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ne bağlı ekipler tarafından yapıldığının belirtildiği açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Diyarbakır'ın Sur ilçesinde Kırklardağı mevkiinde 2011 yılı içerisinde özel bir şirket tarafından yapımına başlanan 725 dairelik konutların yapım aşamasında, bölücü terör örgütü tarafından konutların yaklaşık yüzde 10'luk bölümünün fon adı altında para olarak talep edildiği, bu talebin örgüt üyesi şahısların şirket yetkililerine yaptıkları baskı ve tehditleri sonucu kabul edildiği, konutların yapılabilmesine karşılık söz konusu paranın ilimizde faaliyet gösteren bir şirket tarafından terör örgütüne aktarılarak yasallaştırılmaya çalışıldığı, bu süreçte inşaatın yapım aşamasında meydana gelen usulsüzlükler sebebiyle inşaatta daire alan çok sayıda vatandaşın dairelerini teslim alamadıkları ve mağdur edildikleri tespit edildi."

DÜĞMEYE BASILDI! 6 İLDE OPERASYON

Yapılan tespitler ve elde edilen deliller neticesinde, yürütülen çalışmaların tamamlanmasının ardından operasyonun düğmesine basıldığına dikkat çekilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Yasadışı terör örgütü yöneticisi olmak, örgütü yönetmek, örgüt adına eylem ve faaliyette bulunmak, örgütün hiyerarşik yapısına bağlı olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek, örgütün faaliyetleri kapsamında, örgüte para toplamak, tehdit etmek, baskı ve cesir kullanmak, nitelikli yağma, irtikap, imar kanununa muhalefet, suçtan elde edilen mal varlığı değerlerinin aklanması" suçunu işledikleri anlaşılan şüpheli şahıslara yönelik, 05.08.2015 günü eş zamanlı operasyon düzenlendi. Diyarbakır merkezli İstanbul, Mersin, Ankara, Antalya ve Aydın illerinde 38 ayrı ikamette ve 1 işyerinde gerçekleştirilen operasyonlarda toplam 25 kişi yakalanarak gözaltına alındı. İşyeri ve ikametlerde yapılan aramalarda 3 adet ruhsatsız tabanca, 1 adet av tüfeği ve çok sayıda belge ve doküman ele geçirildi. Operasyonel çalışmalarla ilgili soruşturma devam etmektedir."

MÜTEAHHİT TEHDİT EDİLDİĞİNİ İLERİ SÜRMÜŞTÜ

Öte yandan, Kırklar Dağı konutlarının ilk müteahhidi Ufuk Eser Subaşı, Sur ilçe eski Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş tarafından, silah zoruyla notere götürülerek, konutlarının zorla elinden alındığını ileri sürmüştü.

Kaynak: İHA
YORUMLAR (12)
  • ardahanli: Simdimi Akliniza geldi yolsuzluklar pkk yla hdp yle mücadele ila sehit verincemi savunma akliniza geliyor ya terörü bitirin yada yok olun Cevap Yaz 5 1 Yayından Kaldır
  • türk: şimdi mi aklınız başınıza geldi. barış, çözüm süreci diye pkk ve ülkedeki hdpliler yolsuzluk, kaçakçılık, uyuşturucu ve haraçla maddi ve militan bakımından dahada güçlendi. neyse zararın neresinden dönülürse kardır. operasyonlara devam, öncelik yurtiçi olmalı Cevap Yaz 1 0 Yayından Kaldır
  • kusadasi: turkiye tek usulsuzluk yapmayan belediyeler sadece HDP belediyeleridir... yalan haber yapmayin.. Cevap Yaz 1 4 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız
500

Son Dakika Güncel 6 İlde 'PKK'ya Fon' Operasyonu! Eski Başkan da Gözaltında - Son Dakika


Advertisement