61.5 Milyon Liralık İmzalar Yarın Atılıyor - Son Dakika

61.5 Milyon Liralık İmzalar Yarın Atılıyor

13.01.2012 09:57
61.5 Milyon Liralık İmzalar Yarın Atılıyor, System.String[]

İhaleyi Türk-Yunan konsorsiyumu kazandı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin arıtma tesislerinden çıkan çamurları kurutarak 6 kat azaltacak ve tarım alanlarında kullanılmasını sağlayacak "Çamur Çürütme ve Kurutma Tesisi" projesi hayata geçiyor. Yaklaşık 61.5 milyon liraya mal olacak tesisin yapımını üstlenen Türk-Yunan iş ortaklığı firması ile yarın protokol imzalanacak.

Önemli çevre yatırımlarıyla öne çıkan İzmir Büyükşehir Belediyesi, arıtma tesislerinde oluşan çamurların doğaya zarar vermeden bertarafı ve kokunun önlenebilmesi için önemli bir yatırımı daha başlatıyor. Arıtma tesislerinden çıkan günlük 800 ton çamuru 6 kat azaltacak ve yüzde 90 oranında kurutarak tarım alanlarında veya çimento fabrikalarında ek yakıt olarak kullanılır hale getirecek "Çamur Çürütme ve Kurutma Tesisi"nin kurulması için uzun süredir çalışan Büyükşehir Belediyesi, 2012 yılının ilk ayında yatırıma start veriyor. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Türk –Yunan ortaklığı AKTOR- ARBIOGAZ firması ile 14 Ocak Cumartesi günü Tarihi Havagazı Fabrikası'nda protokol imzalayacak. 24 milyon 513 bin lira ve 14 milyon 928 bin Euro olmak üzere yaklaşık 61.5 milyon liralık teklifle ihaleyi kazanan ve bu iş için ortaklık oluşturan firma, tesisin yapımına bu ay içinde başlayacak.

Sektörünün lideri

Merkezi Atina'da bulunan AKTOR firması, yaklaşık 60 yıldır inşaat sektöründe faaliyet gösteriyor. 5 bin çalışanı ve 2.3 milyar Euro cirosu ile Yunanistan'da sektör lideri olan firma, 10'dan fazla ülkede hizmet veriyor. Uluslararası atık su arıtma sektöründe gelir bakımından en büyük 5. firma seçildiği belirtilen AKTOR firmasının faaliyet alanları otoyol, köprü, metro, tünel, baraj, atık su arıtma tesisleri, katı atık tesisleri, imar projeleri, ofis binaları, otel, alışveriş merkezleri, havalimanı, olimpiyat stadı, hastane, kamu binaları ve tatil köyleri yapımı. Firma Atina (Yunanistan), Bükreş (Romanya), Dubai (Birleşik Arap Emirlikleri) atıksu arıtma tesisleri ve çamur çürütme ve kurutma tesislerinin yapımı ve işletilmesini üstlenmiş.

2 yılda hepsi bitecek

Çiğli Atıksu Arıtma Tesisi içinde yaklaşık 30 bin metrekarelik alanda kurulacak yeni tesisin kurutma ünitesi 16 ayda, çürütme ünitesi ise 2 yılda tamamlanacak. Yatırımın hayata geçirilmesiyle, halen Çiğli Atıksu Arıtma Tesisi sahasında yapılan çamur depolama işlemi sona erdirilecek ve bu alanlar rehabilite edilecek. Çamurda kokuya neden olan organik bileşikler çamur çürütme işlemi sonrasında biogaz olarak tanımlanan ve yanabilen gaz bileşenine dönüşeceği için kalan çamurda koku problemi olmayacak. Ayrıca tesis içinde kurutma işlemi yapılırken kokuyu önlemek için ikili kimyasal ve biyolojik koku kontrol sistemi kurulacak.

Tüm çamurlar toplanacak

Çamur Çürütme ve Kurutma Tesisi'nde, Çiğli'nin yanı sıra Aliağa, Foça, Menemen, Kemalpaşa, Güneybatı, Urla, Seferihisar, Ayrancılar- Yazıbaşı, Torbalı, Havza ve Bayındır atıksu arıtma tesisleriyle yapımı devam eden Doğanbey-Payamlı ve Özdere- Gümüldür atıksu arıtma tesislerinde oluşan çamurlar da bertaraf edilecek. Tesis hizmete girdiğinde, diğer arıtma tesisleriyle birlikte günlük 800 tona oluşan çamur miktarı yaklaşık 6 kat azaltılarak 120 tona düşürülecek. Ayrıca yüzde 90 oranında kurutulmuş hale getirilen çamurlar "toprak iyileştirici" olarak yeşil alanlarda, arazi rehabilitasyonunda ve tarım alanlarında veya ek yakıt olarak çimento fabrikalarında kullanılabilecek.

61.5 Milyon Liralık İmzalar Yarın Atılıyor

- Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel 61.5 Milyon Liralık İmzalar Yarın Atılıyor - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Eşinin doğum yaptığını öğrenen Hoffenheim'lı Grillitsch, maçı bırakıp hastaneye gitti Lezbiyen eşi ve onun sevgilisi tarafından kiralık katil tutularak vurulan koca, hayatını kaybetti Hayat Bilgisi dizisinin 'Barbi'si İpek Erdem'i görenler tanıyamıyor! Yeni imajıyla ağızları açık bıraktı Zeynep Sever Demirel, Volkan Demirel'le tanışma hikayesini anlattı: Futbolcu denince istemedim Ronaldo'nun sevgilisi yaşadıkları tutkulu aşkı anlattı: Cristiano tam bir bomba Putin de Türkiye'nin kararlılığını anladı! Karabağ sözleri dengeleri değiştirecek cinsten Şehit Esma Çevik'in babaevine asılan bayrağa saldıran kadın kameralara yakalandı Yolcu otobüsünde 17 yaşındaki genç kızı izleyerek mastürbasyon yapan muavin tutuklandı