62 Bin Kişi Fethiye'de Yamaç Paraşütü ile Uçtu - Son Dakika

62 Bin Kişi Fethiye'de Yamaç Paraşütü ile Uçtu

26.11.2012 13:50
62 Bin Kişi Fethiye'de Yamaç Paraşütü ile Uçtu, System.String[]

Muğla'nın Fethiye ilçesinde bulunan dünyaca ünlü yamaç paraşütü pisti Babadağı'ndan bu yıl 62 bin kişi atlayış yaptı.

Muğla'nın Fethiye ilçesinde bulunan dünyaca ünlü yamaç paraşütü pisti Babadağı'ndan bu yıl 62 bin kişi atlayış yaptı. İlçede meydana gelen 25 paraşüt kazasının tamamı single (tekli) atlayışlarından yaşandı. Pamaç paraşütü şirketleri alkollü ve yeterlilik belgesi olmayan pilotların atlayışının engellenmesi ile bu sayısının sıfıra düşürülmesi hedefleniyor.

Fethiye Sportif Kurulu, atlayış yapmadan önce sporcuların alkol muayenelerinin yapılması ve yetkilendirilecek görevliler tarafından pilotların yeterlilik belgelerinin kontrol edilmesi için çalışma yapacak. Fethiye'de turizm amaçlı sportif faaliyet sürdüren özel ve resmi kurumlar 2013 yılı faaliyetlerini görüşmek ve 2012 yılını değerlendirmek üzere bir araya geldi. Turizm İl Müdürü Kamil Özer'in de hazır bulunduğu görüşmeye yamaç paraşütü yapan şirketler de katıldı. Toplantıya başkanlık eden Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık, 2012 sezonu boyunca 250 bin kişinin turizm amaçlı sportif faaliyetlere katıldığını söyledi. 120 bin kişinin jep safari turlarına katıldığını ayrıca 20 bin kişinin de su altı dalış sporuna dahil olduğunu belirten Çalık, Ölüdeniz'de bulunan Babadağı'ndan ise 62 bin atlayış gerçekleştirildiğini açıkladı. Bu spor branşlarına olan ilgiyi artırmak için gereken neyse yapılacağını dile getiren Kaymakam Çalık, yamaç paraşütü sporunda yaşanan kazalar hakkında da bilgiler verdi. 2012 yılında 25 adet kaza yaşandığını bunlardan 8'inin denize düştüğünü 17'sinin de mesafeyi ayarlayamadığı için yedek paraşütünü açmak zorunda kaldığını aktaran Ekrem Çalık, bu kazaların tamamının single (tekli) atlayışlar sırasında yaşandığına dikkat çekti. İlçede bulunan 120 şirket bazlı pilotun yamaç paraşütü uçuşlarını artık 0 kazayla gerçekleştirdiğini ifade eden Çalık'ın konuşmasının ardından söz alan yamaç paraşütü şirketleri de tekli atlayışların denetimsizliğinden dert yandı. Pilot eğitmeni Cenk Uzun, tekli atlayışlarda pilotlara alkol muayenesi yapılmasını istedi.

SARHOŞ PİLOTLAR KAZA YAPIYOR FETHİYE'NİN İMAJIMIZI ZEDELİYOR

Uzun, yetkili merci olmadığı için kendilerinin bunun kontrolünü yapamadıklarını ve sarhoş pilotların atlayışlarının kazayla sonuçlandığını, bunun da Fethiye'nin imajını zedelediğini kaydetti. Tekli uçuşların Fethiye'deki kazaların tek nedeni olduğunu bunun elde edilen verilerle sabit olduğunu ifade eden Cenk Uzun, "Sadece sarhoş pilotlar değil sorunumuz. Yeterlilik belgesi olmayan 2 bin metre rakımına uygun uçuş belgesi olmayan pilotlar gelip buradan atlayış yapıyor. Elinde P2 belgesi olan bir pilot normalde 650 metreden atlayış yapabileceği halde geliyor Babadağı'ndan atlayış yapıyor. Babadağı'nda yetkilendirilecek bir görevli ile hem sarhoş pilotların hemde yeterlilik belgesi olmayan sigortasız pilotların atlayışları engellenebilir." dedi.

2013 YILI İÇİN GEREKLİ BÜTÜN TEDBİLERİ ALACAĞIZ

Yamaç paraşütü pilotlarının taleplerini dinleyen Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık "Yamaç paraşütü spor faaliyetinin 2012 yılı uçuş rakamı 62 bin. Bunun daha sıkı denetlenmesi bu faaliyetler sırasında ortaya çıkan sorunlar neler ve bunlar nasıl çözülerek daha ileriye götürebiliriz diye buradayız. İlçe Jandarma Komutanlığı ve İlçe Emniyet Müdürlüğü de yakinen konuyla alakalı oldukları için onlarda kendi açılarından değerlendirmelerini yapacaklar. Sonuçta İlçe Sportif Kurulu ihtiyaç duyulan kararı alacaktır. Biz bu 62 bin sayısını yüz binlerin üzerine çekmek istiyorsak gereken neyse yapılacaktır." şeklinde konuştu.

62 Bin Kişi Fethiye'de Yamaç Paraşütü ile Uçtu
62 Bin Kişi Fethiye'de Yamaç Paraşütü ile Uçtu
62 Bin Kişi Fethiye'de Yamaç Paraşütü ile Uçtu
62 Bin Kişi Fethiye'de Yamaç Paraşütü ile Uçtu
62 Bin Kişi Fethiye'de Yamaç Paraşütü ile Uçtu

- Kaynak: CHA

Son Dakika Güncel 62 Bin Kişi Fethiye'de Yamaç Paraşütü ile Uçtu - Son Dakika


Son Dakika

Eşinin doğum yaptığını öğrenen Hoffenheim'lı Grillitsch, maçı bırakıp hastaneye gitti İmamoğlu, İstanbul için düzenlenen koronavirüs toplantısını Bakan Koca'nın paylaşımından öğrendi Yusuf Yazıcı, Lille formasıyla Sparta Prag karşısında 3 gol attı Kütahya Valisi Çelik: Vaka sayısında önemli oranda artış var Son Dakika! Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: İstanbul'da vaka sayısı Türkiye genelinin yüzde 40'ına ulaştı Putin de Türkiye'nin kararlılığını anladı! Karabağ sözleri dengeleri değiştirecek cinsten Şehit Esma Çevik'in babaevine asılan bayrağa saldıran kadın kameralara yakalandı Yolcu otobüsünde 17 yaşındaki genç kızı izleyerek mastürbasyon yapan muavin tutuklandı