Son Dakika Haberleri: 66 Gün 66 Gece Sema Yapacaklar

66 Gün 66 Gece Sema Yapacaklar

8 yıl önce

Yalova'nın Termal İlçesi'nde Türk Musikisini Araştırma ve Tanıtma Grubu (TÜMATA) tarafından düzenlenen '66 Gün 66 Gece Sema' etkinliği başladı.

66 Gün 66 Gece Sema Yapacaklar, System.String[]
Yalova'nın Termal İlçesi'nde Türk Musikisini Araştırma ve Tanıtma Grubu (TÜMATA) tarafından düzenlenen '66 Gün 66 Gece Sema' etkinliği başladı. Termal'de Mehmet Rasim Mutlu Kültür Merkezi'nde çoğunluğu yurt dışından gelen yüzlerce kişi sema yapıyor.

TÜMATA kurucusu Yrd. Doç. Dr. Rahmi Oruç Güvenç, Mevlana Celaleddin Rumi'nin hayat tarzını örnek alarak sema etkinliği düzenlemeye başladıklarını söyledii. Bu geleneği 2001 yılında İsviçre'de başlattıklarını, Avusturya, Almanya, İsviçre, İspanya ve Türkiye'de de defalarca tekrarladıklarını söyleyen Yrd. Doç. Dr. Güvenç, "Hz. Mevlana sayısız 3 gün, 7 gün, bir defa 16 gün ve 3 defa da 40 gün sema yapmış. Resmi açıdan bakıldığında 40-45 dakika süren semalar oluyor" dedi.

Mevlana'dan 300 sene sonra Adil Çelebi tarafından yapılan reform sonucu Mevlana döneminde yapılan semanın unutulduğunu kaydeden Yrd. Doç. Dr. Güvenç, "Biz bunu tekrar ayağa kaldırmak, canlandırmak amacıyla ilk defa Zürih'te 3 gün 3 gece sema düzenledik. Bu semaya çeşitli ülkelerden pek çok insan katıldı. Hz. Mevlana bunu tek başına yaptı ama biz bunu grup halinde gerçekleştiriyoruz. Sema durmuyor devam ediyor semazenler değişiyor" diye konuştu.

11 yıl içerisinde 29 defa 3 gün 3 gece, 3 defa 7 gün 7 gece, 2 defa 5 gün 5 gece ve 3 kez de 40 gün 40 gece sema yaptıklarını söyleyen Yrd. Doç. Dr. Güvenç, şöyle dedi:

"40 gün 40 gece semaları Yalova'da gerçekleştirdik. Bugüne kadar semalara 48 ülkeden insanlar katıldı. Bu sene de ağırlık olarak Almanya, İspanya, Avusturya ve İsviçre'den katılanlar var. Şu anda 70-80 kadar kişi bulunuyor. Günler geçtikçe yeni dostlarımız aramıza katılacak. Bir tevhit inancında bayramlaşma noktası burası. Kökleri farklı görülen fakat tevhide dayanan inanç sahipleri birbirlerini tanıma şansı oluyor. Geçtiğimiz yıllarda 40 gün semalar bitti. Bittikten sonra arkadaşlar; biz doymadık dedi. Biz de kitapları araştırdık. Baktık ki Hz. Mevlana'nın 3 gün, 7 gün, 16 gün ve 40 gün semaları var. Toplarsak 66 çıkıyor. Biz de bu yüzden 66 gün 66 gece sema yapmaya karar verdik. " - Yalova/ TermalTürkiye'de İlk Yüz Nakli Yapılan Hastayı Gören, Şaşıp Kalıyor Çankırı'da Bulunan 5 Bin Yıllık Mağara, Türkiye'nin 400 Yıllık İhtiyacını Karşılayacak Rezerve Sahip

Osmanlı Partisi Genel Başkanı İbrahim Ünye, Boş Meydana Konuştu