739. Söğüt Ertuğrul Gazi'yi Anma ve Yörük Şenlikleri başladı - Son Dakika

739. Söğüt Ertuğrul Gazi'yi Anma ve Yörük Şenlikleri başladı

11.09.2020 15:04

739. Söğüt Ertuğrul Gazi'yi Anma ve Yörük Şenlikleri başladı Bu yıl 739'uncu gerçekleşen Ertuğrul Gazi'yi Anma ve Yörük Şenlikleri, Bilecik'in Söğüt ilçesinde düzenlenen devlet töreni ile başladı.

739. Söğüt Ertuğrul Gazi'yi Anma ve Yörük Şenlikleri başladı

BİLECİK - Bu yıl 739'uncu gerçekleşen Ertuğrul Gazi'yi Anma ve Yörük Şenlikleri, Bilecik'in Söğüt ilçesinde düzenlenen devlet töreni ile başladı. Şenlikler, korona virüs salgını nedeniyle az katılım ve tedbirler kapsamında yapıldı.

Her yıl Söğütte Eylül ayının ikinci haftasında düzenlenen geleneksel şenlik, Osmanlı İmparatorluğu'nun kurucusu Osman Gazi'nin babası Ertuğrul Gazi'yi anmak için düzenleniyor. Bu yıl ki kutlamalara korona virüs salgını damgasını vuran şenlikler, Ertuğrul Gazi türbesi önünde okunan duayla başladı. Ardından, Bilecik Valisi Bilal Şentürk, Milletvekili Selim Yağcı, Söğüt Kaymakamı Ömer Faruk Tuncer, Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şükrü Beydemir, İl Emniyet Müdürü Ertuğrul Namal, siyasi parti temsilcileri, Türk büyükleri adına Kur'an-ı Kerim tilaveti dinledi. Protokol üyeleri ardından Ertuğrul Gazi Türbesi önünde tutulan "Saygı Nöbeti" devir teslim törenini izlediler.

Konya'dan yola çıkan Beylik Beratı ve hediyeler Vali Şentürk'e teslim edildi

Sultan Alaaddin Keykubat'ın Konya'dan gönderdiği Beylik Beratı ile Bilecik Doğa Sporları Derneği Başkanı Feridun Aynur'un Domaniç'te Kütahya Valisi Ali Çelik'ten aldığı Kayı Boyu sancağı Vali Bilal Şentürk'e teslim edildi. Ardından, türbe yanında bulunan Türk Büyükleri Anıtı Vali Bilal Şentürk, Ertuğrul Gazi'yi Anma ve Söğüt Şenlikleri Vakfı Başkanlığı adına düzenlenen çelengi sundu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından buradaki program sona erdi.

Program yarın Mehterin eşliğinde Söğüt Hükümet Konağı önünden Ertuğrul Gazi Türbesine yürüyüş ile başlayacak. Burada dua edilmesinin ardından Türk Büyükleri Anıtı'nda saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla devam edecek. Açılış konuşmalarının ardından Yörük Türkmen Federasyon Başkanları ile online görüşme yapılacak. Küre Mehteran Bölüğünün gösterisi ile devam edecek olan "739. Söğüt Ertuğrul Gazi'yi Anma ve Yörük Şenlikleri", Ertuğrul Gazi Camii ve Darü-l Kurra temel atma töreniyle son bulacak.

739. Söğüt Ertuğrul Gazi'yi Anma ve Yörük Şenlikleri başladı
739. Söğüt Ertuğrul Gazi'yi Anma ve Yörük Şenlikleri başladı
739. Söğüt Ertuğrul Gazi'yi Anma ve Yörük Şenlikleri başladı
739. Söğüt Ertuğrul Gazi'yi Anma ve Yörük Şenlikleri başladı

- Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel 739. Söğüt Ertuğrul Gazi'yi Anma ve Yörük Şenlikleri başladı - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Barcelona iflasın eşiğine geldi! Kulübe kayyum atanması gündemde Karısının iç çamaşırlarını giyen kocanın hayatı 2017 yılında Amsterdam'da bulduğu işle değişmiş İbrahim Tatlıses'in sunacağı İbo Show'un yayın tarihi belli oldu Akşener, Albayrak'ın Instagram üzerinden istifa etmesini eleştirdi: 18 yılda hiç mi devlet adabı öğrenemediniz? Berk Oktay ve Yıldız Çağrı Atiksoy koronavirüse yakalandı Son Dakika! AYM, 15 Temmuz darbe teşebbüsünün bastırılması kapsamında hareket eden sivillerin bu fiilleri nedeniyle suçlu olmadığına karar verdi Otobüste kadınlara bakarak kendisini tatmin eden vatandaştan iğrenç savunma: İki taraflı zannettim İşçiler gözlerine inanamadı! İnşaat kazısında yüzlerce yıllık yeraltı mağarası bulundu