74 Yaşında Dördüncü Üniversiteyi Okuyacak - Son Dakika

74 Yaşında Dördüncü Üniversiteyi Okuyacak

08.09.2012 11:27
74 Yaşında Dördüncü Üniversiteyi Okuyacak, System.String[]

İzmir'de 74 yaşındaki Mehmet Deniz, torunuyla girdiği üniversite sınavında Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünü kazandı.

Efsun Yılmaz - İzmir'de 74 yaşındaki Mehmet Deniz, 3 üniversite diploması aldıktan sonra torunuyla girdiği üniversite sınavında Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünü kazandı.

Karşıyaka'daki evinin bir odasını üniversite diplomaları, sertifikalar ve başarı belgeleri ile donatan Deniz, AA muhabirine Balıkesir'in Sındırgı ilçesinde dünyaya geldiğini, uzun yıllar astsubay olarak hizmet verdiğini, emekli olduktan sonra da Almanya'da bir süre yaşadığını anlattı.

Almanca ve Rusça öğrendiğini, her iki dilde de yeminli tercüman olarak çalıştığını dile getiren Mehmet Deniz, 1995 yılından bu yana da üniversite sınavlarına girdiğini belirtti.

Üniversite eğitiminin yanı sıra Türk Sanat Müziği korolarında şarkı söylediğini, çeşitli kurslara katıldığını, gönüllü projelerde görev aldığını, bu nedenle örgün eğitim yerine açık öğretim fakültelerini ve bölümlerini tercih ettiğini söyleyen Mehmet Deniz, şöyle konuştu:

"Herhangi bir hazırlık yapmadan, hiç çalışmadan üniversite sınavlarına katılıyorum. İlk girişimde açıköğretim fakültesi büro yönetimini kazandım. Daha sonra da işletme ve iktisat bölümlerini tamamladım. Son olarak küçük torunumla aynı yıl üniversiteye girdim ve Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nü kazandım. Birçok kişinin sıfır çektiği sınava hiç hazırlanmadan girip bir bölümü kazanmak benim için önemli. Kahvehane kültürüm hiç yoktur. İskambil oynamak yerine üniversite eğitimi alıyorum. Hızıma da kimse yetişemiyor. Torunlarımla üniversite okuyorum."

Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nü özellikle tercih ettiğini anlatan Mehmet Deniz, "Daha 74 yaşındayım, çok projelerim var. 5-6 üniversite daha bitirmek istiyorum" diye konuştu.

-Torun Uzun: "O, çok özel biri"-

Dedesi Mehmet Deniz ile aynı evde yaşayan ve aynı yıl üniversite sınavına girerek Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nin Sanat Tarihi Bölümü'nü kazanan torunu Asil Uzun da (21) dedesiyle gurur duyduğunu ifade etti.

Mehmet Deniz'in üniversite öğrencilerinden daha çalışkan biri olduğunu söyleyen Uzun, "Kendi yaşıtlarım, arkadaşlarım arasında bile onun kadar aktif olanını görmedim. Yüzlerce sertifikası var, son olarak işaret dilini bile öğrendi" dedi.

Dedesi ile üniversite ve eğitim üzerine sohbetler yaptıklarını anlatan Uzun, şunları kaydetti:

"Ben aslında onun sosyoloji okumasını istiyordum. Ancak o, Türk Dili ve Edebiyatı'nı tercih etti. Örgün eğitim alacak puanlara ve kapasiteye sahip olmasına karşın, her gün okula gitmek zor olacağı için açıköğretim bölümlerine devam ediyor. O çok özel biri. Aynı sınıfta, yan yana ders alsak üniversite öğrencilerinden farkı olmaz."

Muhabir: Efsun Yılmaz/ Bahri Okumuş

Yayıncı: J. Jale Durgun/ A. Fatih Tekcan - İZMİR

74 Yaşında Dördüncü Üniversiteyi Okuyacak

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel 74 Yaşında Dördüncü Üniversiteyi Okuyacak - Son Dakika


Son Dakika

Başakşehir'in Devler Ligi'ndeki kritik maçı başladı! Canlı anlatım Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı hedef alan skandal karikatürle ilgili Türkiye'den Fransa'ya nota Son Dakika: İstanbul'daki koronavirüs vakalarının artışı haritaya yansıdı! Kırmızılık herkesi korkuttu Karabağ'da ateşkesi bozan Ermenistan'dan intikam alındı! Azerbaycan, hedeflerini SİHA'larla böyle vurdu Ali Koç'tan dikkat çeken Gökhan Gönül sözleri: Para için gitti algısı içimi çok acıtmıştı Anketlere göre, seçime 6 gün kala Biden önde, Trump arayı kapatıyor CHP İstanbul İl Başkanı Kaftancıoğlu, Cumhuriyet Bayramı törenini terk etti Malatya Büyükşehir Belediyesi'nin marketlerinde Fransız ürünleri raflardan kaldırıldı