76. Uluslararası Bergama Kermesi Başladı - Son Dakika

76. Uluslararası Bergama Kermesi Başladı

25.06.2012 21:00
76. Uluslararası Bergama Kermesi Başladı, System.String[]

76.Uluslararası Bergama Kermesi başladı.

76. Uluslararası Bergama Kermesi başladı.

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün direktifiyle ilki 1937 yılında yapılan Bergama Kermesi, uluslararası niteliğe bürünmüş kimliği ile 76. yılına ulaştı.

Kortej yürüyüşü ve açılış töreniyle başlayan kermes kapsamında, Bergama'da doğan ve eczacılığın babası olarak kabul edilen Galenos'un heykelinin açılışı yapıldı. Heykeli, İzmir Vali Yardımcısı Ardahan Totuk, İl Genel Meclis Başkanı Serdar Değirmenci, Bergama Kaymakamı Ahmet Ertan Yücel, Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, Dikili Belediye Başkanı Osman Özgüven ve CHP İzmir İl Başkanı Ali Engin, açtı.

Vali Yardımcısı Totuk, törende yaptığı konuşmada, Bergama'nın EXPO 2020 adayı İzmir için çok önemli bir ilçe olduğunu, EXPO için seçilen "Herkes İçin Sağlık" temasının Bergama'dan alındığını söyledi. İlçede antik çağlardan bu yana sağlık hizmetleri verildiğini ifade eden Totuk, kermesin ulu önder Atatürk'ün armağanı olması nedeniyle de ayrı bir önem taşıdığını kaydetti.

Belediye Başkanı Gönenç de Bergama Kermesi'nin ilçenin değerlerinin tanıtılmasında önemli rol oynadığını, Galenos'un da Bergama'nın en önemli değerleri arasında yer aldığını belirtti.

Organizasyonun, ilçenin değerlerinin paylaşılması adına önem taşıdığına işaret eden Gönenç, Bergama'nın UNESCO dünya mirası kent adayı olduğunu, 2014 yılında dünya mirası kentler arasında yer almayı umduklarını kaydetti.

Açılış konuşmalarının ardından Anadolu Filarmoni Orkestrası konser verdi.

Bir hafta sürecek kermes kapsamında Asklepion Antik Tiyatro, Cumhuriyet Meydanı, Müze Bahçesi ve Gülpark Amfi Tiyatro'da, söyleşi, imza günü, tiyatro ve konser etkinlikleri düzenlenecek.

Bu yılki kermesin onur konuğu kenti ise Hollanda'nın Alkmaar kenti oldu.

Muhabir: Halil Şahin/ Senem Yazıcı

Yayıncı: İbrahim Uyar - İZMİR

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel 76. Uluslararası Bergama Kermesi Başladı - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Erdoğan'la görüşen Saadet Partili Asiltürk'ün ittifak açıklamalarına Karamollaoğlu'ndan yanıt: İnşallah çatlaklar olmaz Son Dakika: Başakşehir'i 2-1 mağlup eden Trabzonspor Süper Kupa'yı müzesine götürdü Karısının cüretkar paylaşımlarına dayanamayan adam önce eşini sonra kendisini öldürdü Dünyaca ünlü yıldız Halsey, Türk senarist Alev Aydın'dan hamile kaldı Acun Ilıcalı'nın 20 yıllık sağ kolu Birol Doğan istifa etti Polis memuru ve öğretmen eşinin ölümünde korkunç detay! Çatıdan düşen buz kombinin bacasını çıkarmış Pelin Akil'den üçüncü çocuk için eşine bomba gönderme İş adamına şirketinin önünde kanlı pusu! Kurşun yağmuruna tuttular