9 İlde Hırsızlık Yaptıkları İddiasıyla Gözaltına Alınan 44 Kişi Adliyede - Son Dakika

9 İlde Hırsızlık Yaptıkları İddiasıyla Gözaltına Alınan 44 Kişi Adliyede

13.01.2012 13:03
9 İlde Hırsızlık Yaptıkları İddiasıyla Gözaltına Alınan 44 Kişi Adliyede, System.String[]

Kocaeli merkezli 9 ili kapsayan operasyon sonucu gözaltına alınan 44 zanlı, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.

Kocaeli merkezli 9 ili kapsayan operasyon sonucu gözaltına alınan 44 zanlı, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Şüpheliler, emniyetten çıkartılırken basın mensuplarına tepki gösterdi.

Asayiş Genel Müdürlüğü koordinasyonuyla Kocaeli Asayiş Şubesi polisi, 9 ili kapsayan operasyon yaptı. Yaklaşık 6 aydır takip edilen çeteyi çökertmek için eş zamanlı olarak düzenlenen operasyona aralarında özel harekatçılarında bulunduğu yaklaşık 600 polis katıldı. Operasyon kapsamında çetenin liderliğini yaptığı ileri sürülen Ankara'da ikamet eden Hüseyin T. ile Çorum'da ikamet eden Nazik Ö. çeteye üye oldukları iddia edilen Necla T., Mehmet G., İsmail. T., Yaşar T., Fatma M., Ferdi M., Salim G., Ali D., Hasan B., Bahar D., Emine K., Şerife K., Kiraz K., Salim K., Gönül B., Gülhanım G., Bahar K., Urkiye K., Yaşar K., Döne Ç., Hacı V., Döne V., Gönül V., Murat V., Bahar S., Cengiz S., Bahar Y., Şahin G., Hülya Ş., Songül F., Doğan Ş., Murat A., Yeliz A., Filiz Ö., Fikret A., Şerife Ş., Mehmet Ç., Safiye Ş., Vedat Ş., Serkan Ş., Filiz T. farklı illerde gözaltına alındı.

Gözaltına alınan Bahar Y. 7 aylık, Döne V.'nin 9 aylık hamile olduğu öğrenildi. Hamile olan Döne V.'nin emniyette rahatsızlandığını ve kadın doğum hastanesine kaldırıldığı kaydedildi. Şüpheliler emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Şüpheliler emniyetten çıkartılırken basın mensuplarına tepki gösterdi. Şüphelilerin Mardin, İstanbul, Samsun, Kayseri, Ankara, Çankırı, Yozgat, Isparta, Hatay, Mersin, Adapazarı, Kütahya, Sinop, Ordu, Amasra, Şanlıurfa ve Antalya'da toplam 58 hırsızlık olayını gerçekleştirdikleri belirlendi. Zanlıların genellikle evlerden altın ve para çaldıkları, bazı evlerden değerli halı, ucuz elektronik eşya da çaldıkları belirlendi.

Şüpheli olarak gözaltına alınan kadınların hırsızlık olayını gerçekleştirdikleri ve özellikle pazar kurulan mahalleleri kendilerine mesken tuttukları iddia edildi. Kadınlar ellerinde bohçalarla kapıları çaldıkları, evde kimsenin olmadığını belirledikten sonra da tel tokalarla veya tornavidalarla kapıları açtıkları belirlendi. Erkek üyelerin ise sadece kadınları taşıdıkları ve gözcülük yattıkları iddia edildi.

Zanlıların polislerin teknik takibine yakalanmamak için kendi aralarında ve telefon görüşmelerinde yurtsuzların dili olan 'Haymatlos' dilini kullandıkları belirlendi. Zanlıların az çaldım demek için 'çumo çordum', çok çaldım demek için 'but çordum', polis demek için 'cukol', yakalandık demek için 'astadema', bilezik için 'musyengi', içerdeyim demek için 'kerisiyom', küpe için 'çey', para için de 'çipolo' kelimelerini kullandıkları tespit edildi. Polis, şüphelilerin şimdiye kadar yaklaşık 1 milyon liralık hırsızlık yaptığını tespit etti. Emniyet hırsızlardan geri aldığı 150 bin liralık içerisinde ziynet eşyalarınında olduğu malları sahiplerine tespit etti. Sahipleri tespit edilemeyen 120 bin liralık ziynet eşyasının operasyon yapılan illerde beklediği kaydedildi.

- Kaynak: CHA

Son Dakika Güncel 9 İlde Hırsızlık Yaptıkları İddiasıyla Gözaltına Alınan 44 Kişi Adliyede - Son Dakika


Son Dakika

Bayern Münih, evinde Atletico Madrid'i 4-0 mağlup etti ABD'den tehdit gibi S-400 sözleri: Türkiye füzeleri test ederek çok şeyi feda etti Vakalardaki vahim artış sonrası Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, herkesin merak ettiği soruyu yanıtladı: İlave tedbirler gündemde değil Real Madrid, evinde Shakhtar Donetsk'e 3-2 mağlup oldu Giydiği çorap nedeniyle eleştirildikten sonra reklam teklifi bekleyen Seda Sayan'ın başına talih kuşu kondu ABD, Karabağ savaşına dahil oldu! Azerbaycan ve Ermenistan Dışişleri Bakanları Washington'a gidiyor Azerbaycan'dan vatandaşlarını cepheye çağıran Paşinyan'a sert tepki: Çözüm taraftarı olmadığını bir kez daha ortaya koydu Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın maaşına zam! İşte önümüzdeki yıl alacağı ücret