9. Uluslararası İstanbul Opera Festivali" Başlıyor - Son Dakika

9. Uluslararası İstanbul Opera Festivali" Başlıyor

20.06.2018 14:35
9. Uluslararası İstanbul Opera Festivali

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenecek "9. Uluslararası İstanbul Opera Festivali", yarın başlıyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenecek "9. Uluslararası İstanbul Opera Festivali", yarın başlıyor.

Zorlu Performans Sanatları merkezinde yapılacak gala konserinde, Leyla Gencer'in öğrencisi, dünya operaevlerinde, "operanın Angelina Jolie'si" olarak tanınan soprano Nino Machaidze sahne alacak. Antoni Pirolli yönetimindeki konserde sanatçıya İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestra ve Korosu eşlik edecek. Konserde, opera ve klasik müzik eserlerinden eserler yorumlanacak.

Yaklaşık 12 bin kişiye ulaşması hedeflenen festival, ulusal ve uluslararası sanatçıların katılımıyla gerçekleştirilecek.

Festival kapsamında "Saraydan Kız Kaçırma", "La Traviata" ve "Zorba" gibi dünyaca ünlü başyapıtlar sahnelenecek.

"Saraydan Kız Kaçırma" İstanbul Arkeoloji Müzesi'nde

Festivalde, Mozart'ın dünyaca ünlü başyapıtı "Saraydan Kız Kaçırma" operası, Yekta Kara'nın rejisiyle sunulacak. Şef Zdravko Lazarov yönetiminde, İstanbul Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenen eser, 28 ve 29 Haziran'da İstanbul Arkeoloji Müzesi'nde sanatseverlerle buluşacak.

İtalya'dan festival için gelen Macerata Opera Festival, Giuseppe Verdi'nin 165 yıllık eseri "La Traviata"'yı sahneleyecek.

Henning Brockhaus'un rejisini yaptığı, İtalyan şef Alessandro Cedrone yönetiminde gerçekleşecek performans, 3 ve 4 Temmuz'da Zorlu PSM'de izlenebilecek.

Özellikle ayna ve projeksiyon kullanılarak uygulanan dekoru ve kostümleriyle ilgi çeken prodüksiyonda "Violetta" rolünü Avrupa'nın en önemli sahnelerinde başrol olarak yer alan ve hayatını Fransa'da sürdüren soprano Burcu Uyar üstlenecek.

"Zorba" yeniden İstanbul'da

Nikos Kazancakis'in ünlü eseri "Zorba" ise Mikis Theodorakis'in müziği, Lorca Massine'nin metni ve koreografisi ile seyirciyle buluşacak.

Dünyanın en popüler eserlerinden biri olan ve bugüne kadar 35'ten fazla ülkede sergilenen "Zorba", iki sezon kapalı gişe oynadığı Ankara'dan sonra 7 Temmuz'da yine Zorlu PSM'de izleyiciyle buluşacak. Şef Bujor Hoinic yönetiminde solo şarkılar ve korolu bölümleriyle dikkati çeken eser, Ankara Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenecek.

Biletiva, Zorlu PSM ve Süreyya Operası gişelerinden biletleri satışa sunulan festival, 7 Temmuz'da sona erecek.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel 9. Uluslararası İstanbul Opera Festivali' Başlıyor - Son Dakika


Son Dakika

Oyuncu Cemal Hünal, sağlık sorunları nedeni ile Survivor 2021'e veda etti Selçuk Bayraktar, Akıncı PT-3 ile yuvadan uçmadan önce son selfiesini çekti Meteoroloji'den 28 Ocak'ta İstanbul için kar uyarısı Cumhurbaşkanı Erdoğan için "Sözde" ifadesini kullanan Kılıçdaroğlu'nun adı bulvardan silindi Trump'ın Biden'a bıraktığı mektubun içeriği basına sızdı: Joe biliyorsun ben kazandım İbo Show'un 10. bölüm fragmanı yayınlandı! 15 yıldır İbrahim Tatlıses ile küs olan Ebru Yaşar programa geliyor Yunanistan Parlamentosu Üyesi Velopoulos: Tek kurşun dahi atamadan Ege'nin yarısını Türklere kaybedeceğiz Eskort sitesine büyük darbe: 2 ayda bir milyona yakın para kazanmışlar