97. Yılında Sarıkamış Şehitleri - Son Dakika

97. Yılında Sarıkamış Şehitleri

06.01.2012 11:37
97. Yılında Sarıkamış Şehitleri, System.String[]

Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Kültür-Sanat Topluluğu tarafından organize edilen etkinlikte Sarıkamış Dayanışma Grubu Başkanı Prof.Dr.Bingür Sönmez ve Celal Bayar Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr.Mehmet Çelik "97.Yılında Sarıkamış Şehitleri"ni anlattılar.

Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Kültür-Sanat Topluluğu tarafından organize edilen etkinlikte Sarıkamış Dayanışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Bingür Sönmez ve Celal Bayar Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Çelik "97. Yılında Sarıkamış Şehitleri"ni anlattılar.

Kültür Merkezi'nde düzenlenen etkinlikte konuşan Sönmez, "Bugün Dedelerin Torunları ile Buluşma Günüdür" teması etrafında yapılan programın çok anlamlı olduğunu ifade etti.

Sönmez, "Sarıkamış Şehitleri" ile ilgili yaptığı çalışmaları anlatarak bilinmeyenleri ortaya çıkardığını, kaybolmaya yüz tutmuş ve unutulmuş şehit mezarlarını ortaya çıkararak kamuoyunun dikkatini çekmeyi başardığını söyledi.

Sönmez, başlangıçta "Sarıkamış Şehitleri" ile ilgili yazılı kaynağın yok denecek kadar az olduğunu ama şimdi altmışın üzerinde kitap yazıldığını ifade etti. Her yıl Sarıkamış Allahuekber dağlarında anma programları yapılmakta olduğunu hatırlattı ve ilginin her geçen yıl daha da artmaya devam ettiğini anlattı.

Sönmez, ücret karşılığında ABD'den konuyla ilgili görsel arşiv satın aldığını da hatırlatarak, "Bu arşivim tüm araştırmacılara açıktır" diye konuştu.

Çelik ise, konuşmasında, gerek yurt içinde gerekse yurtdışındaki Türk şehitliklerinin uzun yıllar sahipsiz bırakıldığını, son yıllarda bu konuda bazı olumlu gelişmelerin ortaya çıktığını hatırlattı.

"Anacak bunlar da yeterli değildir" diyen Çelik, Dünyanın en büyük savunma destanlarından birini yapan Türk askerlerinin Çanakkale'de uzun yıllar şehitliğinin olmadığını, ancak kendi askerleri için şehitlik kurmak isteyen İngilizlere, Fransızlara, Anzaklara yer verildiğini ve sonunda mecbur kalınarak Türk şehitliği yapıldığını, ancak onun parasının da Milliyet Gazetesi'nin düzenlendiği bir kampanya ile toplandığını anımsattı.

Çelik, yurt içinde ve yurt dışındaki tüm Türk şehitliklerinin yeniden ele alınarak hak ettikleri değere kavuşturulmaları gerektiğini sözlerine ekledi.

Konuşmalardan sonra Sarıkamış ile ilgili Rus kaynaklarına dayanan kısa metrajlı orijinal filimler gösterildi ve İlahiyat Fakültesi Kültür-Sanat Topluluğu tarafından hazırlanan Sarıkamış Şehitlerinin yakınlarıyla yapılmış röportajlar yayınlandı. Ayrıca şehit torunları Salim Şenocak ve Ali Göktaş hatıralarını anlattılar ve şehitler için bestelenmiş iki ağıdı seslendirdiler.

Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak, ve İlahiyat Fakültesi dekanı Prof.Dr. Nasrullah Hacımüftüoğlu her iki konuşmacıya ve öğrencilere teşekkür etti ve plaket verdiler. - ERZURUM

97. Yılında Sarıkamış Şehitleri
97. Yılında Sarıkamış Şehitleri
97. Yılında Sarıkamış Şehitleri

- Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel 97. Yılında Sarıkamış Şehitleri - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Yarı çıplak haldeki genç, 5. kattan böyle düştü Danla Bilic'ten gündemi sarsacak sözler: Enes Batur yıllardır bana aşık Ateşkesi 4 dakikada bozan Ermenistan Başbakanı Paşinyan'dan akılalmaz sözler: Anlaşmaya sıkı sıkıya bağlıyız Denizi olmayan Diyarbakır'da tekne alt geçitte mahsur kaldı Yardım çığlığına kayıtsız kalmadılar! Kocasının eve kilitlediği kadını polis kurtardı Hurdacı buldu, incelemeye alındı: Ayasofya'nın 2 bin yıllık çanı olduğu değerlendiriliyor İETT otobüsünde yandaki kadına bakıp mastürbasyon yapan sapık kamerada Dünyada en çok aranan teröristler listesindeydi! El Kaide'nin üst düzey isimlerinden Abu Muhsin al-Masri öldürüldü