AB Bakanı Çelik Haleplileri Ölüme Terketmeyeceğiz - Son Dakika

AB Bakanı Çelik Haleplileri Ölüme Terketmeyeceğiz

15.12.2016 23:15
AB Bakanı Çelik Haleplileri Ölüme Terketmeyeceğiz

AB Bakanı Çelik Haleplileri Ölüme TerketmeyeceğizMAHMUT TOSUN BERLİN, (DHA) - AVRUPA Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Berlin UETD'de yaptığı konuşmada Haleplileri ölüme terk etmeyeceklerini söyledi.

AB Bakanı Çelik Haleplileri Ölüme Terketmeyeceğiz

MAHMUT TOSUN BERLİN, (DHA) - AVRUPA Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Berlin UETD'de yaptığı konuşmada Haleplileri ölüme terk etmeyeceklerini söyledi.

Bakan Çelik, Berlin ziyaretinin son gününde Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) Berlin şubesine misafir oldu. Çelik önce UETD Berlin'in anı defterini imzaladı, ardından UETD Berlin Başkanı Sinan Kaplan'ın kendisine takdim ettiği teşekkür plaketini aldı.

Suriye'de olanları yakından takip ettiklerini söyleyen Avrupa Birliği Bakanı Ömer Çelik, 'Bir taraftan olayları yakından gözlemliyoruz, diğer taraftan da eğer gerekirse Suriye topraklarının içinde kamp kurmak için hazırlıklarımızı yapıyoruz. Biz bu insanları ölüme terk etmeyeceğiz. Fakat şu açık ve net ki, dünyadaki modern kurumların, uluslararası hukukun insan hakları üzerine bu kadar söylemlerine rağmen bu katliamları engellemek için kimse bir adım atmıyor. 'Esad giderse yerine kim gelecek, DAEŞ gelir', diyenlere karşı biz yıllarca 'Esad kaldığı müddetçe DAEŞ ve benzeri terör örgütleri oraya daha çok yerleşir' dedik. ve öyle de oldu. Ardından Esad, hava kuvvetlerini kullanırsa bu kırmızı çizgimizdir denildi, o kırmızı çizgiyi de aştı Esad. Arkasından kimyasal silah kullanırsa bu bizim kırmızı çizgimiz denildi. Sonunda kimyasal silah da kullandı ama buna karşı da dünyadan bir tepki gelmedi. Bu gelinen nokta insanlık için bir iflas noktasıdır. Bunlar yaşanırken bundan sonra gençlere okullarda nasıl öğreteceksiniz 'insan hakları diye bir kavram var, uluslararası hukuk diye bir kavram var, Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği diye kavramlar var? diye. Bütün bunların engellenmesi lazımdı? dedi.

Eskisi gibi krizlerle sarsılan, sürekli tökezleyen bir Türkiye'nin artık olmadığının altını çizen Ömer Çelik, artık güçlü bir demokrasisi, güçlü bir ekonomisi olan bir Türkiye olduğunu söyledi.

Türkiye'nin bütün zor şartlara rağmen ayakları üzerinde durmayı becerebildiğini ve mazlumlara karşı el uzatma konusunda da en yüksek sesin yine Türkiye'den çıktığını belirtti.

Avrupa'da bazı politikacıların oy kaygısıyla aşırı sağcıların söylemlerine yaklaştığı uyarısında bulunan Çelik 'Onlara oy kaptırmamak için onlarla benzer ifadeler kullandıklarında ve Türkiye karşıtı ifadeler kullandıklarında bunun Türkiye'ye zararı olmuyor.

Fakat Avusturya'da gördüğümüz gibi aşırı sağın yükselmesi devam ediyor. Avusturya'da kıl payı aşırı sağcı bir aday seçimi kaybetti; ama aşırı sağın, ırkçılığın, yabancı düşmanlığının siyasi gücü kurumsallaşmış oldu. Bunlar aynı zamanda Avrupa'nın kendi değerlerine karşı oluşumlar? ifadesini kullandı.

Avrupa'daki Türk dini kurumlarına haksızlık yapıldığını da belirten Çelik şu ifadelere yer verdi 'Avrup'da müslüman Türklerin oturdukları yerlere baktığınızda buralarda El Kaide gibi, DAEŞ gibi terör örgütleri hiçbir zaman taban bulamaz. Çünkü bizim müslümanlık anlayışımız bu radikal örgütlerin müslümanlık anlayışına karşıdır. Biz bütün insanlığı ailemiz olarak görüyoruz. Muhataplarımıza şunu da söylüyoruz, Diyanet İşleri Başkanlığı camilerinin DAEŞ'in ideolojisiyle mücadele etmek için çok büyük bir avantaj olduğunu da herkesin bilmesi gerekir. Bu camilere karşı zaman zaman baskı, kundaklama gibi eylemlerin, bu camilerin faaliyetlerini yapamaz hala gelmesinin, Avrupa'da savunduğumuz ortak değerler açısından da bir tehdit olduğu görülmesi gerekir. Bugün DAEŞ'e karşı askeri mücadele veriliyor, fakat esas mesele mücadelenin ideolojik olarak verilmesidir. Dolayısıyla Türkiye'deki müslümanlık anlayışının, bütün Avrupa çapında demokrasi, insan hakları, hukuk devleti gibi değerlerin korunmasına, toplumsal uzlaşmanın sağlanmasına katkı sağladığının hiçbir zaman unutulmaması gerekir.?

İngiliz Parlamentosu, AB'nin karşı çıktığı Kuzey İrlanda Protokolü tasarısına destek verdi İngiliz Parlamentosu, AB'nin karşı çıktığı Kuzey İrlanda Protokolü tasarısına destek verdi TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu heyeti Roma'da temaslarda bulundu TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu heyeti Roma'da temaslarda bulundu Putin istemişti: Hackerlar, Avrupa ülkesinin altyapısı çökertti Putin istemişti: Hackerlar, Avrupa ülkesinin altyapısı çökertti
Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel AB Bakanı Çelik Haleplileri Ölüme Terketmeyeceğiz - Son Dakika

Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement