Son Dakika Haberleri: AB Delegasyonundan Temizlik İşçilerinin Kütüphanesine Bağış

AB Delegasyonundan Temizlik İşçilerinin Kütüphanesine Bağış

2 yıl önce

Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger ve eşi Marilena Berger, Çankaya Belediyesi temizlik işçilerinin çöpe atılan kitapları toplayarak kurdukları kütüphaneye kitap bağışında bulundu.

AB Delegasyonundan Temizlik İşçilerinin Kütüphanesine Bağış, System.String[]
Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger ve eşi Marilena Berger, Çankaya Belediyesi temizlik işçilerinin çöpe atılan kitapları toplayarak kurdukları kütüphaneye kitap bağışında bulundu.

Büyükelçi Berger ve eşi, Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen'in ev sahipliğinde, temizlik işçilerinin çöpe atılan kitaplardan oluşturdukları belediyeye ait temizlik şantiyesindeki kütüphaneye gitti.

Berger, böyle bir kütüphaneden sosyal medya sayesinde haberdar olduklarını belirterek, "Sizin bu girişiminiz AB Delegasyonunda çalışan arkadaşlarımız tarafından son derece takdir edildi. Kısa bir zaman zarfında 20 kutu kitap topladık. Umarım kütüphanenize ve genel olarak eğitime katkısı olur." ifadelerini kullandı.

Kendisinin ve eşinin kitaplara son derece önem veren bir kuşaktan geldiklerini söyleyen Berger, "Biz kitapları çöpe atmayız. Biz kitapları bağışlamayı tercih ediyoruz." dedi.

Berger, Türkiye'nin kültür, sanat ve eğitim alanında kadim bir geleneği olduğunu vurgulayarak, " Atatürk, ülkenin sosyoekonomik kalkınması için eğitimin ne kadar önemli olduğunu biliyordu. İstatistiklere baktığımızda cumhuriyetin ilk dönemlerinde okuma yazma oranlarının artmasından bunu görüyoruz." şeklinde konuştu.

Berger, işçilerin kütüphanesine kişisel olarak da Homeros'un Odysseia başlıklı kitabını hediye etti.

Kitabın konusunun büyük kısmının bugünkü Türkiye sınırları içinde geçtiğine dikkati çeken Berger, "Bence bu kitap Doğu Akdeniz'e bir ilanı aşkın hikayesi." değerlendirmesinde bulundu.

Gündüz Dostoyevski, gece çöp toplama

Çankaya Belediye Başkanı Taşdelen de AB Delegasyonuna ve Berger'e katkılarından ötürü teşekkür ederek, belediye işçilerinin kurdukları bu kütüphanenin dünyada bir ilk olduğunu söyledi.

Taşdelen, "Çankaya Belediyesi işçileri gündüz Dostoyevski ve Gorki okuyorlar, gece de Çankaya'nın çöplerini topluyorlar. İşçi arkadaşlarımla gurur duyuyorum." ifadelerini kullandı.

Kitap takdiminde ayrıca, Çankaya Belediyesi temizlik işçilerinden oluşan "Grup Teneke: Temizliğin Ritmi" adlı müzik grubu Berger ve eşine özel kısa bir konser verdi.

Çalışanların geri dönüştürülmüş atık malzemelerden oluşturdukları enstrümanlar çalarak şarkı söylemesini çok beğendiğini dile getiren Berger'in eşi Mareline Berger, "Bundan sonra ne zaman bir atık toplayan görürsem o işçinin aynı zamanda bir sanatçı olduğunu hatırlayacağım." diye konuştu.

Temizlik işçilerinden Yoldaş Özer, AA muhabirine, "Bizim yaptığımız kütüphanenin dünyada başka bir örneği yok. Boş zamanlarımızda sıcak çayımızı içerken kitaplarımızı okuyoruz." dedi.

Projenin asıl hedefinin çöp kamyonundan gezici kütüphane arabası yapmak olduğunu ifade eden Özer, bu kamyon ile köy okullarına kitap bağışı yapmak istediklerini kaydetti.
Haber Yayın Tarihi : 07.02.2018 02:52 Kaynak: AADünyadaki En Zehirli Akrep Aydın'ın Nazilli İlçesinde Görüntülendi! Sosyal Medya Fenomeni Selin Ciğerci, Cinsiyet Değiştirme Uygulamasıyla Yeniden Erkek Oldu! CNN Türk'ün Müdürü Bora Bayraktar'dan Ekrem İmamoğlu'nun Katıldığı Program Hakkında Açıklama!