AB, koronavirüs nedeniyle ilaç üreticilerinin iş birliğine izin verdi - Son Dakika

AB, koronavirüs nedeniyle ilaç üreticilerinin iş birliğine izin verdi

Avrupa Birliği, yeni tip koronavirüs nedeniyle bazı rekabet kurallarını askıya alarak ilaç üreticilerinin sınırlı biçimde iş birliği yapmalarına izin verdi.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu,yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle rekabet kurallarına ilişkin geçici kararlar alındığını duyurdu.

Açıklamada, koronavirüs salgınının sağlık sektöründe belirli ürün ve hizmetlere olan talebi ciddi ölçüde artırdığı ve tedarik zincirlerini bozduğu anımsatıldı. Bu durumun özellikle Kovid-19 hastalarını tedavi etmek için kullanılan ilaç ve tıbbi ekipmanlarda kıtlığa neden olabileceğine dikkat çekilen açıklamada, Kovid-19 gibi istisnai bir durumda vatandaşların yararı için ilaç şirketlerinin üretim stokları ve dağıtımları konusunda iş birliği yapabilecekleri belirtildi.

NORMAL ŞARTLARDA AB REKABET KURALLARINA AYKIRI

Açıklamada, eşdeğer ilaç üreticilerinin de aralarında iş birliği yapabileceklerine vurgu yapıldı. Söz konusu iş birliğinin normal koşullarda AB rekabet kurallarına aykırı olduğu anımsatılan açıklamada, Kovid-19 salgınında alınan tedbirlerin vatandaşlara fayda sağlayacağının da altı çizildi.
AB, koronavirüs nedeniyle ilaç üreticilerinin iş birliğine izin verdi

Son Dakika

Yaşlılık, malullük ve ölüm aylıkları en az 1500 TL olacak Bankacılık sektörünün mevduatı 7,1 milyar lira azaldı OPET, iflasının istendiğine yönelik iddiaları yalanladı İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı Atayık altın fiyatlarını değerlendirdi: Gram 365-380 TL arasında dalgalanacak Akaryakıta dün gece yapılan indirimle yıllık 6 milyar lira vatandaşın cebinde kalacak Türkiye'nin ilk yerli ve milli yer gözlem uydusu gelecek yıl uzaya fırlatılacak Son Dakika: 10 Haziran'dan itibaren 40 ülkeye uçak seferleri başlayacak Dün 366 lirayla son 2 ayın en düşük seviyesine gerileyen gram altın, bugün 372,5 liradan işlem görüyor Kilosu 4.500 liraya satılan beyaz çaya yurt dışından sipariş yağıyor Güne yükselişle başlayan dolar 6,76'dan işlem görüyor Otomotiv endüstrisi Mayıs ayında 1,2 milyar dolar ihracat gerçekleştirdi Altının kilogramı 373 bin lira oldu Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Serrac'dan Doğu Akdeniz mesajı: Arama ve sondaj işbirliğimizi ilerletmeyi hedefliyoruz Merkez Bankası'nın rezervleri 1,4 milyar dolar azaldı! İşte kasadaki miktarın hafta hafta değişimi ABD'de koronavirüsün etkisiyle son 11 haftada 42 milyon 626 bin kişi işsiz kaldı