Son Dakika Haberleri: AB'den Optik Sektöründe "Büyük Birleşmeye" Onay

AB'den Optik Sektöründe "Büyük Birleşmeye" Onay

2 yıl önce

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, optik sektörünün büyük firmaları olan Essilor ve Luxottica'nın birleşme tekliflerini onayladı.

AB'den Optik Sektöründe

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, optik sektörünün büyük firmaları olan Essilor ve Luxottica'nın birleşme tekliflerini onayladı.


AB Komisyonu, optik sektöründe faaliyet gösteren lens üreticisi Essilor ve çerçeve üreticisi Luxottica'nın birleşme tekliflerine yönelik rekabet soruşturmasının tamamlandığını açıkladı.


Açıklamada, her iki şirketin de optik sektörü piyasalarında güçlü pozisyonda bulunduklarına işaret edilerek, inceleme sonucu söz konusu birleşmenin rekabete olumsuz etkisinin olmayacağı kararı alındığı kaydedildi.


Merkezi Fransa'da bulunan ve dünya çapında faaliyet gösteren Essilor, optik lensler üretiyor. Şirketin bilinen markaları arasında Varilux, Crizal, Transitions, Eyezen ve Xperio bulunuyor.


Luxottica'nın merkezi ise İtalya'da yer alıyor. Şirket, dereceli gözlük, çerçeve ve güneş gözlükleri üretiyor. Ayrıca, Ray-Ban, Oakley, Persol, Armani, Chanel, Dolce&Gabbana, Prada ve Versace markalarının lisanslı ürünlerini portföyünde bulunduruyor.


Söz konusu birleşmeyle şirketlerin, optik sektöründe toplam 50 milyar avroya yakın bir paya sahip olması bekleniyor.


Avrupa'da faaliyet gösteren büyük ölçekli şirket birleşmeleri veya satın almalarını denetlemek AB Komisyonu yetkileri arasında yer alıyor. AB Komisyonu, bu incelemelerde ve soruşturmalarda rekabete aykırı bir durum olup olmadığını değerlendiriyor. Rekabete zarar verecek durumların tespit edilmesi halinde AB Komisyonu, birleşme ve satın almaları engelleyebiliyor.

Haber Yayın Tarihi: 01.03.2018 02:36 Kaynak: AAMustafa Cengiz: Aileme ve şahsıma saldırı olursa Fatih Altaylı da sorumlulardandır
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Macron'a Libya tepkisi: Sen niye bunun üzerinde bu kadar duruyorsun? Zina nedeniyle değnek cezasına çarptırılan genç infazda bayıldı, ancak ceza tamamlandı