AB'den, Türk Öğrencilerin Öykülerine Ödül - Son Dakika

AB'den, Türk Öğrencilerin Öykülerine Ödül

17.06.2013 20:54
AB'den, Türk Öğrencilerin Öykülerine Ödül, System.String[]

2013 AB Öykü Yarışması'nda dereceye giren ilk 3 öğrenci belirlendi.

Eskişehir'de Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Bela Szombati ile Milli Eğitim Bakanı Yardımcısı Orhan Erdem tarafından ödüller sahiplerine verildi.

Törene, Kayseri Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Celal Hasnalçacı, Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Ferhat Akmermer, Yönetim Kurulu Üyesi Ersan Özbek ve Eskişehir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Harun Karacan'ın da katıldı. Samsun İbrahim Tanrıverdi Sosyal Bilimler Lisesi öğrencisi Firuze Nur Atmaca "Havva'nın Kızları" öyküsü ile birinci, Erzurum Hasan Basri Anadolu İmam- Hatip Lisesi öğrencisi Besra Rümeysa Küçük "Gökkuşağının Altında" öyküsü ile ikinci, Konya Meram Fen Lisesi öğrencisi Leyla Önal "Benim Dünyam" öyküsü ile üçüncü seçildi.

Bu yıl AB Öykü Yarışması'nda, barış, eşitlik, güvenlik ve dayanışma gibi Avrupa Birliği'nin ortak değerlerinden biri olan "farklılıklar içinde birlik" konusu ele alındı. Öğrenciler öykülerinde demokratik bir toplumda farklılıklarda bir araya gelmenin taşıdığı özel önemi ve bu kavramın gündelik yaşamda taşıdığı anlamı vurguladı.

Kayseri Ticaret Odası AB Bilgi Merkezleri Ağı Koordinasyon birimi etkinlikleri kapsamında düzenlenen yarışmaya Türkiye çapında 550 okuldan katılan 4500 öğrenci arasından seçilen bu üç genç yazar, yenilikleri içinde "Farklılıklar İçinde Birlik" kavramının demokrasi için önemine odaklandırdı. 22 AB Bilgi Merkezi tarafından koordine edilen ve 21 ilden 200'den fazla öğrenci, öğretmen ve Milli Eğitim Bakanlığı temsilcilerinin katıldığı yarışmada dereceye giren öğrenciler Brüksel ve Litvanya'ya bir seyahatle ödüllendirildi.

Öğrenciler, Cemil Kavukçu, Fadime Uslu ve Hakan Akdoğan'ın da yer aldığı tanınmış yazarlarla bir araya gelme imkanını buldu. Aynı zamanda okullarda düzenlenen bir dizi seminere de katıldılar. Oylum Talu moderatörlüğünde gerçekleşen etkinlikte öğrenciler, yazar Mario Levi, sanatçı Yıldız İbrahimova, İskoçya Storytelling Centre'dan öykü anlatıcısı Daniel Allison ve Eskişehir halkı ile "farklılıklar içinde birlik" konusunda sohbet etme imkanı buldu.

- Kaynak: CHA

Son Dakika Yerel AB'den, Türk Öğrencilerin Öykülerine Ödül - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Fenerbahçeli Nabil Dirar, Club Brugge ile büyük ölçüde anlaştı Son Dakika! PKK'lı teröristlerin Sincar'a girdiği iddiası sonrası Irak yönetimi: Güvenlik güçleri Sincar'ın merkezinde konuşlanmaya başladı Uğur'un diskalifiye edilmesinin ardından eleştirilerin hedefi olan Acun Ilıcalı sessizliğini bozdu Son Dakika! İstanbul'da yarından itibaren kamuda mesai saatleri 10.00-12.30 ile 13.00-16.00 olacak Mahkeme, ağlıyor diye yastıkla bebeğini boğan annenin ağırlaştırılmış müebbet hapsini istedi 1.5 yaşındaki bebeğine alkol içiren annenin foyasını baba ortaya çıkardı: Para için yumurtalıklarını satıyormuş TÜBİTAK'ın geliştirdiği Ürün Takip Sistemi uygulamasıyla maskelerin tıbbi maske olup olmadığı öğrenilebilecek Çaldığı 18 çuval fındığı geri getiren hırsız: Hata ettiğimi anladım