AB dönem başkanlığı Fransa'dan Çekya'ya geçti - Son Dakika

AB dönem başkanlığı Fransa'dan Çekya'ya geçti

01.07.2022 09:47
AB dönem başkanlığı Fransa'dan Çekya'ya geçti

Çekya, Avrupa Birliği (AB) dönem başkanlığını 1 Temmuz'dan itibaren Fransa'dan devraldı.

Çekya, Avrupa Birliği (AB) dönem başkanlığını 1 Temmuz'dan itibaren Fransa'dan devraldı.

Çekya'nın öncelikleri arasında ilk sırada Ukrayna'yı desteklemek, ülkeye daha fazla ekonomik ve askeri yardım yapılmasını sağlamak yer alıyor.

AB içinde Ukrayna'yı silah ve ekipman sağlamak konusunda en fazla desteklemiş ülkeler arasında ön sıralarda yer alan Çekya, Ukrayna'nın yeniden inşasına öncelik verecek.

Yaklaşık 350 bin Ukraynalıyı alan Çekya, mülteci krizinin etkileriyle ilgili de en çok etkilenen ülkelere yardım konusunu önceleyecek.

Çekya, artan enerji fiyatları karşısında hem enflasyona hem de AB'nin enerji bağımlılığına çözümler bulmak için çalışacak.

6 ay boyunca "Fit for 55" olarak bilinen AB'nin iklim nötr olma hedeflerini ayrıntılı olarak gözden geçirecek Çekya, yeşil dönüşümün yanı sıra dijitalleşme, siber ve uzayın güvenliği konularına eğilecek.

Çekya, AB içinde farklılıkların azaltılmasını kapsayan uyum politikasını da ele alarak, tutum farklılıklarının azaltılması için çalışacak.

Çekya, AB dönem başkanlığını ilk defa 2009'un ilk yarısında üstlenmişti.

YORUMLAR
500
G7 ve AB, Rusya'dan Zaporijya Nükleer Santrali'ni Ukrayna'ya devretmesi istedi G7 ve AB, Rusya'dan Zaporijya Nükleer Santrali'ni Ukrayna'ya devretmesi istedi Polonya Başbakanı Morawiecki, AB'de küçük devletlere yönelik davranışları eleştirdi Polonya Başbakanı Morawiecki, AB'de küçük devletlere yönelik davranışları eleştirdi Fransız milletvekili, yabancıların belediye seçimlerinde oy hakkı için yasa tasarısı sunmuş Fransız milletvekili, yabancıların belediye seçimlerinde oy hakkı için yasa tasarısı sunmuş
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel AB dönem başkanlığı Fransa'dan Çekya'ya geçti - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement