AB ile ABD arasında İran görüşmeleri, Rusya ve Çin başta olmak üzere dış politika öncelikleri değerlendirildi - Son Dakika

AB ile ABD arasında İran görüşmeleri, Rusya ve Çin başta olmak üzere dış politika öncelikleri değerlendirildi

04.05.2021 17:43
AB ile ABD arasında İran görüşmeleri, Rusya ve Çin başta olmak üzere dış politika öncelikleri değerlendirildi, System.String[]

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ile ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, başta İran nükleer anlaşması, Rusya ve Çin olmak üzere dış politika önceliklerini ele aldı.

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ile ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, başta İran nükleer anlaşması, Rusya ve Çin olmak üzere dış politika önceliklerini ele aldı.

İngiltere'nin başkenti Londra'da düzenlenen G7 Dışişleri Bakanları Toplantısı çerçevesinde bir araya gelen Borrell ile Blinken'ın görüşmesi hakkında Borrell'in ofisinden açıklama yapıldı.

Açıklamaya göre, Borrell ile Blinken arasında ABD'nin İran nükleer anlaşması olarak bilinen Kapsamlı Ortak Eylem Planı'na (KOEP) olası geri dönülmesiyle ilgili yürütülen müzakerelerdeki son durum ve anlaşmanın tam olarak uygulanmasının nasıl sağlanacağı görüşüldü.

Rusya'nın Ukrayna sınırında ve Kırım'da yaptığı askeri yığınak, cezaevindeki Rus muhalif Aleksey Navalnıy'ın sağlık durumu ve Rusya'nın 8 AB yetkilisine uygulamaya başladığı yaptırımlar da görüşmedeki konular arasında yer aldı.

Borrell ve Blinken, Çin ile ilişkilerin yanı sıra ABD'nin Afganistan'dan çekilme kararı sonrasında bu ülkedeki durumu da ele aldı.

Borrell ayrıca, Kolombiya'da vergi reformuna karşı düzenlenen gösteriler nedeniyle ortaya çıkan istikrarsızlıkla ilgili endişelerini dile getirdi.

Görüşmede, ABD Başkanı Joe Biden'ın hazirandaki Brüksel ziyaretinde düzenlenecek ABD-AB Zirvesinin transatlantik ilişkilerine ivme katacağı ifade edildi.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel AB ile ABD arasında İran görüşmeleri, Rusya ve Çin başta olmak üzere dış politika öncelikleri değerlendirildi - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Zincire bağladığı kıza hem cinsel hem fiziksel şiddet uygulamış! 7 aylık kabus son buldu Zincire bağladığı kıza hem cinsel hem fiziksel şiddet uygulamış! 7 aylık kabus son buldu İspanya neye uğradığını şaşırdı! 24 saatte, 700'ü çocuk 5 bin düzensiz göçmen geçiş yaptı İspanya neye uğradığını şaşırdı! 24 saatte, 700'ü çocuk 5 bin düzensiz göçmen geçiş yaptı Galatasaray hücum hattı 10 yıl sonra ilk kez çift hanelere ulaşamadı Galatasaray hücum hattı 10 yıl sonra ilk kez çift hanelere ulaşamadı Esnafa destek paketinin ayrıntıları netleşti! İşte tek tek hibe alabilecek işletmeler Esnafa destek paketinin ayrıntıları netleşti! İşte tek tek hibe alabilecek işletmeler Çukur dizisinde 'Şahran'ı kimin canlandıracağı belli oldu Çukur dizisinde 'Şahran'ı kimin canlandıracağı belli oldu Songül Karlı, derin göğüs dekoltesiyle sosyal medyayı yıktı geçti Songül Karlı, derin göğüs dekoltesiyle sosyal medyayı yıktı geçti Cumhurbaşkanı Erdoğan, isim vermeden Sedat Peker'in iddialarına değindi: Suç çeteleri zehirli yılan gibidir Cumhurbaşkanı Erdoğan, isim vermeden Sedat Peker'in iddialarına değindi: Suç çeteleri zehirli yılan gibidir Direğe çarpan cip ikiye bölündü, enişte ile kayınbirader öldü Direğe çarpan cip ikiye bölündü, enişte ile kayınbirader öldü
Advertisement