"AB İlişkilerinde İtalya Daima Destek Olmuştur" - Son Dakika

"AB İlişkilerinde İtalya Daima Destek Olmuştur"

29.01.2014 21:08
"AB İlişkilerinde İtalya Daima Destek Olmuştur"

Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye ile İtalya'nın siyasi konularda yakın çalıştığını belirtip, İtalya'nın AB'nin önemli ülkelerinden biri olduğunu hatırlattı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, resmi bir ziyaret için bulunduğu İtalya'da Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano ile ortak basın toplantısı gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Gül toplantıda yaptığı açıklamada, kendilerine gösterilen misafirperverlikten dolayı teşekkür etti.

İTALYA, TÜRKİYE'NİN DÖRDÜNCÜ BÜYÜK TİCARET ORTAĞI

Gerçekleştirilen devlet ziyaretinin Türkiye ve İtalya arasında mevcut güzel ilişkilere yeni bir ivme kazandıracağına olan inancını dile getiren Cumhurbaşkanı Gül, 'Türkiye ile İtalya, tarihin derinliklerine giden ilişkileri ve dostlukları olan iki ülkedir. Roma ve İstanbul vaktiyle Akdeniz'in önemli iki başkenti, şehriydi. Bugün de ilişkilerimiz çok güçlüdür. NATO içerisindeki müttefiklik ilişkilerimiz, Avrupa'nın bütün kurumlarında beraberliğimiz vardır. Ayrıca İtalya, Türkiye'nin dördüncü büyük ticaret ortağıdır dedi.

'TÜRK EKONOMİSİ AVRUPA'NIN ÇEKTİĞİ SIKINTILARI ÇEKMEMEKTEDİR

İki ülke arasındaki ticaret hacminin 20 milyar dolar civarında bulunduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Gül, Çok daha büyük bir potansiyel var. Bu ziyareti yaparken, ticaretimizi, yatırımlarımızı karşılıklı daha da artırmak için, Türkiye'nin çok sayıda değerli iş adamı ile birlikte geldim. Çünkü büyük bir potansiyel olduğuna inanıyorum. Türk ekonomisi Avrupa'nın çektiği sıkıntıları çekmemektedir. Avrupa'da birçok ülke, mali sıkıntılarla, büyüme sıkıntılar ve işsizlik sorunları ile karşı karşıyayken Türk ekonomisinde büyüme devam etmekte, devamlı yeni istihdam yaratılmaktadır. Son dört sene içerisinde altı milyon yaratan bir ülkeyiz. Ayrıca gerek borçlar bakımından -ki dış borçlarımız yüzde 35 civarındadır- Maastricht Kriterlerinin altındadır. Bütçe açığımız yüzde 1,5 civarındadır ve yine bu oran da Maastricht Kriterlerinin altındadır. Bunları şunun için söylüyorum Türk ekonomisinin dinamizmi, Avrupalı iş adamları ve sanayicileri için de çok büyük fırsatlar sunmaktadır. Dolayısıyla yarın yapacağımız iş forumunda da bunları çok daha geniş bir şekilde anlatarak, beraber daha çok iş yapmanın altını çizip dikkat çekmeye çalışacağım dedi.

'İTALYA, AB İLİŞKİLERİNDE TÜRKİYE'Yİ DAİMA DESTEKLEDİ

Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye ile İtalya'nın siyasi konularda da yakın çalıştığını belirterek, İtalya'nın Avrupa Birliği'nin önemli lider ülkelerinden birisi olduğunu ve 2014 yılının ikinci yarısında da AB'nin dönem başkanlığını yapacağını hatırlattı. İtalya'nın, Avrupa Birliği ilişkilerinde daima Türkiye'yi desteklediğini söyleyen Cumhurbaşkanı Gül, 'Bundan dolayı da Sayın Cumhurbaşkanı'nın nezdinde bütün İtalya halkına ve İtalyan hükümetlerine de teşekkür etmek istiyorum. Bu desteğinizin güçlü bir şekilde devam edeceğine de inanıyorum. Türkiye'nin birinci hedefi müzakereleri başarıyla tamamlamaktır. Müzakereleri başarıyla tamamladıktan sonra tam üyelik konusu muhakkak ki o zaman konuşulacak. Ama önce müzakerelerin ivmesinin hızlandırılmasının gerektiğinin altını çizmek istiyorum. Şu artık saklanamaz bir gerçek ki Çeşitli sebeplerle müzakere sürecimizde birçok siyasi blokajlar vardır. Bunlar aslında siyasi müzakerenin teknik vasfına da aykırıdır. O bakımdan bütün bu engellerin kaldırılması, ümit ediyorum ki hem Türkiye için hem Avrupa Birliği için çok iyi bir iş birliği örneği olacaktır dedi.

Önceki gün Türkiye'yi ziyaret eden Fransa Cumhurbaşkanı Hollande ile de bu konuları geniş bir şekilde konuştuklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Gül, 'Onlarda da müspet anlamda bir politika değişikliğinin olduğunu herkes bilmektedir dedi. Cumhurbaşkanı Gül, bugün yaptıkları görüşmelerde ise, Akdeniz, Doğu Akdeniz, Kıbrıs meselesi ile ilgili, barışın Adada gerçekleşmesi ile ilgili kanaatlerini, görüşlerini paylaştığını da aktardı.

'CENEVRE'DE YAPILAN GÖRÜŞMELERE İTALYA VE TÜRKİYE GÜÇLÜ DESTEK VERMEKTEDİR

Cumhurbaşkanı Gül açıklamasının sonunda 'Ayrıca sadece bölgemizin değil, dünyanın önemli konularından birisi bildiğiniz gibi Suriye'de yaşanan büyük dram, trajedi ve acılardır. Bunun bir an önce sona ermesi ile ilgili Cenevre'de yapılan görüşmelere İtalya ve Türkiye güçlü destek vermektedir. Orada yaptırım kabiliyeti olan bir siyasi geçiş hükümetinin kurulmasını beraber destekliyoruz. Toplantılar nasıl neticelenir, tabii ki bir şey söylemek şu anda biraz zor ama beklentimiz ve arzumuz, çalışmalarımız bu yöndendir. Ayrıca Sayın Cumhurbaşkanı'na Suriye söz konusu olduğunda Türkiye'nin ne kadar ilgili olduğunu anlattım ve 700 bine yakın Suriyelinin Türkiye'de olduğunu, bunların 250 bin kadarının Türkiye'nin kurduğu kamplarda yaşadığını, ülkemizin 2,5 milyar doların üzerinde harcama yaptığını ve bu konuya sadece insani amaçlı baktığımızı, eğer sınırlarımızı açmak mecburiyetinde kalmasaydık, belki bu insanların yarısının hayatını kaybedeceğini ve bugün yaşanan dramlardan, acılardan çok daha fazla acı ve dramın yaşanmış olacağını anlattım ve kendilerinin çok büyük bir ilgisini ve bu konudaki alakalarını gördüm dedi.

Konuşmasının sonunda Cumhurbaşkanı Gül, ziyaretinin Türkiye-İtalya ilişkilerinde yeni bir sayfa açacağına ve her bakımdan, siyasi, ekonomik konularda daha da ileriye taşıyacağına olan inancını da ifade etti.

TÜRKİYE'YE ÖVGÜ

İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano ise, Türk ekonomisinin olumlu yönde seyrettiğine işaret ederek, 'Küresel ekonomik kriz, ABD'de başladı, Avrupa'ya yayıldı. Bundan İtalyan ekonomisi de etkilendi dedi. Türkiye'nin AB üyelik müzakerelere istikrarlı destek verdiklerini hatırlatan Napolitano, 'Müzakere kararı tüm AB üyesi ülkelerinin liderleri tarafından oybirliğiyle alındı. Türkiye'nin Avrupa tablosuna entegre edilmesiyle ilişkili bir karardır. Fakat bu kararı imzaladıktan sonra paylaşmadığımız şeyler oldu. Bazı önemli Avrupa ülkeleri, bu müzakereleri yavaşlatarak, hatta dondurarak olumsuz etkilediler. Bu müzakereler halen neredeyse ilk aşamalarında gibi dedi.

'Türkiye çok büyük bir kalkınma ülkesidirö diyen Napolitano, 'Yıllardır NATO üyesi. Türkiye'nin yeri Avrupa'dadır ve Avrupa ile Akdeniz bölgesinin tamamlayıcı ülkesidirö dedi. Napolitano, tüm bunları dikkate alarak, AB'nin dönem başkanlığını yapacakları 6 ay süresince Türkiye ile müzakerelere yeniden ivme kazandırmak ve bu sürecin canlanmasını istiyoruz ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE'NİN DİKENLİ YOLU

Napolitano, müzakere sürecinin zor bir yol olduğunu bildiklerini de dile getirerek, 'Çünkü Kıbrıs Rum Kesimi'nin, AB'ye bir devlet statüsünde kabulü durumu zorlaştırmıştır. Hatırlayacağınız üzere büyük bir genişleme dalgası olmuştu. 15'ten 27'ye çıkmıştı üye ülkeler. Ne yazık ki Kıbrıs'ın bütünlüğüyle ilgili hazırlanmış olan BM eski Genel Sekreteri Annan'ın planı onay görmedi. Karmaşık bir durum ortaya çıkmıştıö diye konuşarak, AB'nin de Türkiye ile olan ilişkilerinde dikkatle bunu gözden geçirmesi ve bu engelin ortadan kaldırılmasını sağlaması gerektiğine işaret etti. Napolitano, ağır hasarlar vermiş olan Suriye meselesini bir yara olarak niteleyerek, buna çözüm bulmanın gerekliliğine değindi.

SENATO VE BELEDİYE BAŞKANLARIYLA GÖRÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İtalya ziyareti kapsamında Senato Başkanı Pietro Grasso ile de görüştü. Görüşmeye, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, AB Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru, milletvekilleri heyeti ve Türkiye'nin Roma Büyükelçisi Hakkı Akil ile İtalya'nın Ankara Büyükelçisi Giampaolo Scarante de katıldı.

Gül daha sonra Roma Belediye sarayı Campidoglio'ya geçerek, burada Belediye Başkanı Ignazio Marino ile bir araya geldi. Marino, görüşmenin ardından Gül çifti ile beraberindekilere, Jül Sezar Salonu başta olmak

Campidoglio Sarayı ve Capitolini Müzeleri'ni gezdirdi

50 metrekarelik atölyede, 'sırrı gizli' mozaik camı üretiyor 50 metrekarelik atölyede, 'sırrı gizli' mozaik camı üretiyor Avrupa Birliği'nden Rusya çağrısı: Güçlerinizi nükleer santralden derhal çekin Avrupa Birliği'nden Rusya çağrısı: Güçlerinizi nükleer santralden derhal çekin Kıbrıs Cumhuriyeti'ne iltica başvurularının çoğu Türkiye'den Kıbrıs Cumhuriyeti'ne iltica başvurularının çoğu Türkiye'den
Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel 'AB İlişkilerinde İtalya Daima Destek Olmuştur' - Son Dakika

Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement