Ab: İsrail, Filistin'de Evlerini Yıkıp Yahudi Yerleşimi İnşa Etmeye Son Vermeli - Son Dakika

Ab: İsrail, Filistin'de Evlerini Yıkıp Yahudi Yerleşimi İnşa Etmeye Son Vermeli

12.01.2012 13:27
Ab: İsrail, Filistin'de Evlerini Yıkıp Yahudi Yerleşimi İnşa Etmeye Son Vermeli, System.String[]

Avrupa Birliği'nin (AB) hazırladığı bir raporda, Batı Şeria'da Yahudi yerleşim yerlerinin genişlemesinin önlenemediği ve su gibi hayati önem taşıyan kaynaklara erişimin engellendiği belirtildi.

Avrupa Birliği'nin (AB) hazırladığı bir raporda, Batı Şeria'da Yahudi yerleşim yerlerinin genişlemesinin önlenemediği ve su gibi hayati önem taşıyan kaynaklara erişimin engellendiği belirtildi.

İngiliz Independent gazetesinin ele geçirdiği söz konusu AB raporunda, "İşgal altındaki Batı Şeria'daki Filistin yerleşim yerleri, İsrail tarafından, iki devletli çözüm penceresini kapatmaya yöneltecek şekilde devamlı baltalanıyor." ifadelerine yer verildi.

Şimdiye kadar AB tarafından hazırlanmış İsrail'e yönelik en ağır eleştirilerin yer aldığı 16 sayfalık raporda, Filistinlilere ait ev ve çiftliklerin yıkılarak birçok yeni Yahudi yerleşim yerinin yapıldığı, Filistin halkının serbest dolaşımının engellendiği, toprak ve su da dahil olmak üzere temel ihtiyaçların esirgendiğine dikkat çekildi.

İsrail'e dur denilemediği takdirde Filistin nüfusunun bölgede azalmaya devam edeceği ve Filistin devletinin 1967 öncesi sahip olduğu sınırlarına oranla daha da küçüleceği vurgulanan belgede, Batı Şeria'daki "C Bölgesi" denilen yerde Filistinlilerin tamamen izole edildiği ve buraya, uluslararası hukuk çiğnenerek, 124 Yahudi yerleşim yeri yapıldığının altı çizildi.

Haberde, C Bölgesi'ndeki Yahudi nüfusunun 310 bine yükselirken, Filistinlilerin sayısının 150 bine gerilediği; 1967 yılında ise sadece Ürdün sınırındaki tarım bakımından zengin bu vadide 200 bin ila 320 bin arasında Filistinlinin yaşadığı hatırlatıldı.

İsrail'in yerleşim yeri yapmaya devam etmesinin "iki devletli çözüm" konusuna büyük zarar verdiğinin altı çizilen raporda, İsrail'in ev yıkımına son vermesi ve mahrumiyetlerin giderilmesi için AB'nin kısa, orta ve uzun vadede "yapılandırma programları" ortaya koyması gerektiği aktarıldı.

Ab: İsrail, Filistin'de Evlerini Yıkıp Yahudi Yerleşimi İnşa Etmeye Son Vermeli

Kaynak: CHA

Son Dakika Dünya Ab: İsrail, Filistin'de Evlerini Yıkıp Yahudi Yerleşimi İnşa Etmeye Son Vermeli - Son Dakika Dünya


YORUMLAR
500

Son Dakika

Son Dakika: İçişleri Bakanı Soylu'dan Konya'da 7 kişinin öldürülmesiyle ilgili ilk açıklama: Kürt-Türk meselesiyle alakası yok 23:17 Son Dakika: İçişleri Bakanı Soylu'dan Konya'da 7 kişinin öldürülmesiyle ilgili ilk açıklama: Kürt-Türk meselesiyle alakası yok David Alaba'nın sözleşmesi sızdı! Real Madrid'e maliyeti 145 milyon euroyu buluyor 23:09 David Alaba'nın sözleşmesi sızdı! Real Madrid'e maliyeti 145 milyon euroyu buluyor 7 kişinin öldürüldüğü katliamla ilgili Konya Büyükşehir Belediye Başkanı'ndan açıklama: Olayı Kürt/Türk çatışması gibi gösterenlere prim vermeyiz 22:28 7 kişinin öldürüldüğü katliamla ilgili Konya Büyükşehir Belediye Başkanı'ndan açıklama: Olayı Kürt/Türk çatışması gibi gösterenlere prim vermeyiz
Konya'daki aile katliamının nedeninin 10 yıllık husumet olduğu ortaya çıktı 20:54 Konya'daki aile katliamının nedeninin 10 yıllık husumet olduğu ortaya çıktı Konya'da 7 kişinin öldürüldüğü katliam evinden ilk görüntü! Cansız bedenler avluya dizildi 20:07 Konya'da 7 kişinin öldürüldüğü katliam evinden ilk görüntü! Cansız bedenler avluya dizildi Tolgahan Sayışman'ın 48 yaşındaki kayınvalidesi Albana Abazi, güzelliğiyle olay oldu 18:56 Tolgahan Sayışman'ın 48 yaşındaki kayınvalidesi Albana Abazi, güzelliğiyle olay oldu
Muhtar öldürüldü, yeğeni de intikam almak için katilin kardeşini öldürdü 18:29 Muhtar öldürüldü, yeğeni de intikam almak için katilin kardeşini öldürdü İYİ Partili Arzu Önşen, yangın mağduru adamın evine giremedi! Kapıdan çeviren vatandaş: Benim için yapacağınız bir şey yok 17:32 İYİ Partili Arzu Önşen, yangın mağduru adamın evine giremedi! Kapıdan çeviren vatandaş: Benim için yapacağınız bir şey yok
Advertisement