Son Dakika Haberleri: AB Komisyonu Başkan Adayından Türkiye Çıkışı: Hiçbir Zaman AB'ye Üye Olamaz
BBC

AB Komisyonu Başkan Adayından Türkiye Çıkışı: Hiçbir Zaman AB'ye Üye Olamaz

3 gün önce

Jean-Claude Juncker'den boşalacak Avrupa Birliği Komisyonu Başkanlığı'na aday olan Alman politikacı Manfred Weber, "Türkiye'ye kapıları tamamen kapatacağını" açıkladı.

Önümüzdeki yıl Jean- Claude Juncker'den boşalacak olan Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanlığı'na aday olan Alman politikacı Manfred Weber, " Türkiye'ye kapıları tamamen kapatacağını" açıkladı. Avrupa Parlamentosu'ndaki en büyük grup olan Hıristiyan demokrat Avrupa Halk Partisi'nin (EPP) lideri olan Weber, "Türkiye, hiçbir zaman AB'ye üye olamaz" dedi.

"KIRMIZI ÇİZGİ ÇEKMEK İSTİYORUZ"

Hollanda'da yayımlanan de Telegraaf gazetesine konuşan Weber, Başkan seçilmesi halinde Türkiye ile üyelik müzakerelerine resmen son vereceğini söyledi. Weber, göreve başladıktan sonra, mümkün olan en kısa sürede Türkiye'nin AB üyeliği konsunun üzerine bir "kırmızı çizgi çekmek istediğini" vurguladı.

BÖYLE BİR KARAR ALINABİLİR Mİ?

Resmi olarak böyle bir karar sadece AB üyesi ülkelerin hükümet ve devlet başkanları tarafından alınabiliyor. Ancak Weber, "Komisyona başkanlık edersem, Türkiye'nin AB'ye üye olamayacağını söylemek gibi bir görevim var" diye konuştu. Alman politikacı, İngiltere'nin AB'den çıkış süreci (Brexit) konusunda da karamsar olduğunu dile getirdi.

Alman politikacı Manfred Weber,
BBC



Bahçeli'den Çok Sert Rahip Brunson Sözleri: Milli Vicdanlar Rahatsız Cinsel İlişki Sırasında Yataktan Düşen Kadın Felç Kalınca, Yatak Şirketine Dava Açtı

Trabzonspor, 8 Yıldır Alamadığı Türkiye Kupasını, Bu Yıl Müzesine Götürmek İstiyor İngiliz Basını, Beşiktaş'ın Cenk Tosun İçin Everton Yetkilileriyle Görüştüğünü Yazdı