AB'den Yunanistan'a göçmen tepkisi: Şiddet ve geri itmeler sistematik olarak kullanılıyor - Son Dakika

AB'den Yunanistan'a göçmen tepkisi: Şiddet ve geri itmeler sistematik olarak kullanılıyor

23.06.2021 21:39

Avrupa Birliği Komisyonu'nun içişlerinden sorumlu üyesi Johansson, Yunanistan'ın, şiddeti ve geri itmeleri sistematik olarak kullandığını, Frontex Direktörü'nün sınır yönetimini göçmenlerin temel haklarına uyarak sağlaması gerektiğini vurguladı.

AB Komisyonu'nun içişlerinden sorumlu üyesi Ylva Johansson, Avrupa Parlamentosu'nda oluşturulan "Frontex İnceleme Grubu"nun, Frontex'in işlevi ve temel hak ihlalleriyle ilgili iddialar hakkında yürütülen 4 aylık soruşturmanın sonuçlarını AB Dönem Başkanı Portekiz'in İçişleri Bakanı Eduardo Cabrita ve Frontex Direktörü Fabrice Leggeri'nin katıldığı toplantıda ele aldı.

"FRONTEX'E GERÇEKTEN İHTİYAÇ VAR"

"Frontex'e gerçekten ihtiyaç var" diyen Johansson, Ajansın iyi çalışması ve yönetilmesi gerektiğini, son aylarda bu konuda ilerleme kaydedildiğini söyledi.

GERİ İTMELERDEN ENDİŞE DUYULUYOR

Johansson, Komisyon'un sistematik geri itmelerle ilgili endişe duyduğunu anımsatarak, göçmenlerin temel haklarının ihlali konusunda iyileşme sağlanması için yaptığı çalışmaları anlattı.

Frontex Direktörü Leggeri'ye atıfta bulunan Johansson, "Direktör, Frontex'in, hem Doğu Akdeniz hem diğer alanlardaki tüm operasyonel faaliyetlerinde yasal çerçeveye tamamen uymasını sağlamalıdır. Verimli sınır yönetimi, temel haklara uyumla birlikte yürür" ifadesini kullandı.

"SİSTEMATİK OLARAK KULLANILIYOR"

"Yunanistan sınırlarında şiddetin ve geri itmelerin sistematik olarak kullanıldığı sonucuna vardım." diyen Johansson, Komisyon'un Frontex ve üye ülkelerle yakından çalışmaya ve iddiaları takip etmeye devam edeceğini vurguladı.

AB Dönem Başkanı Portekiz'in İçişleri Bakanı Cabrita da temel haklar ihlalleri konusunda ilerleme kaydedildiğini, bu konuda Leggeri ile görüşmeler yaptığını ve dönem başkanlığını devralacak Slovenya'nın aynı yönde çalışmalar yapacağına inandığını belirtti.

GERİ İTMELER VE FRONTEX'İN İHMALİ

Frontex İnceleme Grubu'ndan bir üye, başta Yunanistan olmak üzere Hırvatistan ve Macaristan'ın yaptığı tespit edilen geri itme olaylarını hatırlatarak, Frontex Direktörü Leggeri'nin bu olaylarla ilgili açıklama istendiğinde profesyonelce yanıt vermediğini ifade etti.

Leggeri yanıtında, bu tür olaylarla ilgilenildiğini, havadan gözlem de yapılarak gerekli iletişimlerin kurulduğunu öne sürdü ve Macaristan'ın eylemlerinden sorumlu olunmadığını belirtti.

Başka bir üyenin tüm göstergeler ortadayken "yeterince kanıt olmadığını tekrar ettiğini", Frontex İnceleme Grubu'nun raporunun işe yarayıp yaramayacağını ve gerekli reformları yapmadan halen Frontex'i yönetmeye devam edip etmeyeceğini sorması üzerine Leggeri, Ajansın doğru sınır yönetimine katkı sağlaması için temel haklarla uyumlu ve mümkün olan her şeyi yapacağını söyledi.

AB'den Yunanistan'a göçmen tepkisi: Şiddet ve geri itmeler sistematik olarak kullanılıyor

Kaynak: AA

Son Dakika Dünya AB'den Yunanistan'a göçmen tepkisi: Şiddet ve geri itmeler sistematik olarak kullanılıyor - Son Dakika Dünya


YORUMLAR
500

Son Dakika

00:37 "'Keşke evimiz yansaydı' diyecekler" sözleriyle tepki çeken Belediye Başkanı Özeren: Açıklamam yanlış anlaşıldı Tokyo Olimpiyatları'nda tarihi başarıya imza atan Yasemin Adar'a TRT muhabirinden tepki çeken ifade: Bronz ama olsun 00:16 Tokyo Olimpiyatları'nda tarihi başarıya imza atan Yasemin Adar'a TRT muhabirinden tepki çeken ifade: Bronz ama olsun Vahşice katledilen Azra'nın kavga ettiği söylenen ablası konuştu: Kavga etmedik, tecavüz bulgusu yok 23:35 Vahşice katledilen Azra'nın kavga ettiği söylenen ablası konuştu: Kavga etmedik, tecavüz bulgusu yok
23:06 "23 kardeşim var, bir tek beni sığdıramadılar" diyen genç kız, kendini üst geçitten attı Komutandan provokasyonlara karşı alkışlanacak hareket! Nöbet tutan gençleri tek tek uyardı 22:51 Komutandan provokasyonlara karşı alkışlanacak hareket! Nöbet tutan gençleri tek tek uyardı Yunanistan, AB'nin Türkiye için istediği yangın söndürme desteği çağrısına yanıt vermedi 21:20 Yunanistan, AB'nin Türkiye için istediği yangın söndürme desteği çağrısına yanıt vermedi
Mandıra Filozofu'nun çekildiği bölge yangında kül oldu! Son hali, görenlerin içini acıttı 18:42 Mandıra Filozofu'nun çekildiği bölge yangında kül oldu! Son hali, görenlerin içini acıttı Help Turkey paylaşımları ünlüleri ikiye böldü! Şehrazat'tan kendisini alaya alan Farah Abdullah'a ağır yanıt: Ne iş yaptığını bile bilmem 18:11 Help Turkey paylaşımları ünlüleri ikiye böldü! Şehrazat'tan kendisini alaya alan Farah Abdullah'a ağır yanıt: Ne iş yaptığını bile bilmem
Advertisement