Son Dakika Haberleri: AB'nin Petrol Ambargosu ile Sıkıştırdığı Ahmedinecat, Medvedev'i Aradı

AB'nin Petrol Ambargosu ile Sıkıştırdığı Ahmedinecat, Medvedev'i Aradı

7 yıl önce

Avrupa Birliği'nin nükleer programı nedeni ile petrol ambargosu için prensipte anlaştığı İran, Rusya'yı devreye soktu.

AB'nin Petrol Ambargosu ile Sıkıştırdığı Ahmedinecat, Medvedev'i Aradı, System.String[]
Avrupa Birliği'nin nükleer programı nedeni ile petrol ambargosu için prensipte anlaştığı İran, Rusya'yı devreye soktu. İran Cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinecat, Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'in önerdiği aşamalı nükleer güven sağlanması ile ilgili öneriye olumlu baktığını söyledi.

Kremlin'den yapılan açıklamada iki liderin bir telefon görüşmesi yaptığı Tahran'ın Rusya'nın nükleer programı ile ilgili önerisine pozitif karşılık verilmesinin Medvedev'i memnun ettiği kaydedildi. Ahmedinecat'ın talebi üzerine gerçekleşen görüşmede taraflar konu ile ilgili danışmaları sürdürme kararı aldı.

İran, ABD ile Hürmüz Boğazı'nda restleşmeye girmiş, 10 gün süren deniz tatbikatının ardından da nükleer yakıt çubuğu ürettiği yönünde açıklamalar gündeme gelmişti.

Medvedev ve Ahmedinecat görüşmede Ortadoğu sorunu, Suriye problemi ve bölgesel krizlerin siyasi yollar kullanılarak çözülmesi yönünde fikir birliğine vardı.

İki lider Hazar denizinin statüsü ile ilgili çalışmaların aktifleştirilmesi konusunda mutabakata vardı.

AB'nin ambargo uygulanması ile ilgili konuda prensipte anlaştığı belirtilirken, ülkenin yüzde 60 gelirlerini oluşturulan ambargonun yönetimi zor durumda bırakabileceği ifade ediliyor. Günlük 450 bin varil petrol alımı yapan AB ülkelerinin yanı sıra Çin de İran'dan taleplerini bu ay içerisinde yüzde 50'den daha fazla azalttı.Karısını Kabloyla Boğan Yaşlı Adam, Kız Kardeşine Haber Verip İntihar Etti Suudi Arabistan'a Giden Gabon Cumhurbaşkanı'ndan 1 Aydır Haber Yok

Son Dakika! Erdoğan ve Putin'in Katılımıyla Tarihi Projenin Açılışı Yapıldı