Abant Platformu Bildirgesinde 'Tek Adam Otoriterisi' Vurgusu - Son Dakika

Abant Platformu Bildirgesinde 'Tek Adam Otoriterisi' Vurgusu

31.01.2016 15:27
Abant Platformu Bildirgesinde 'Tek Adam Otoriterisi' Vurgusu, System.String[]

Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı tarafından düzenlenen Abant Platformu'nda oturumların ardından katılımcıların oybirliğiyle hazırlanan 10 maddelik sonuç bildirgesinde, 'yeni bir anayasa yapma girişiminin sadece tek adam otoritesini meşrulaştırmaya hizmet edeceği' öne sürüldü.

Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı tarafından düzenlenen Abant Platformu'nda oturumların ardından katılımcıların oybirliğiyle hazırlanan 10 maddelik sonuç bildirgesinde, 'yeni bir anayasa yapma girişiminin sadece tek adam otoritesini meşrulaştırmaya hizmet edeceği' öne sürüldü. Yeni anayasa girişiminin de 'Türk tipi başkanlık' adıyla bir diktatörlük inşası için araçsallaştırılacağı, mevcut anayasa kurallarının alenen çiğnendiği görüşü savunuldu.

Gazeteci, yazar, siyasetçi ve akademisyenlerin katılımıyla düzenlenen 34'üncü Abant Platformu toplantısı Bolu'nun Karacasu Beldesi'nde bulunan Gazelle Otel'de yapıldı. 'Demokrasinin Türkiye Sorunu' başlığıyla düzenlenen Abant Platformu toplantısında katılımcılar farklı oturumlarla görüşlerini dile getirdi.

Eski bakanlar Ertuğrul Günay ve Yaşar Yakış, HDP milletvekilleri Hüda Kaya, İmam Taşcıer, eski CHP milletvekili Binnaz Toprak, eski Ak Parti milletvekili Reha Çamuroğlu gibi isimlerin de katıldığı toplantının ikinci gününde yapılan müzakereler sonucunda Abant Platformu'nun sonuç bildirgesi açıklandı. Katılımcıların oy birliğiyle son şekli verilen sonuç bildirgesini Gediz Üniversitesi'nden İştar Gözaydın okudu.

"TÜRK TİPİ BAŞKANLIK ADIYLA DİKTATÖRLÜK İNŞASI"

34'üncü Abant Platformu toplantısı sonunda yayımlanan 10 maddelik sonuç bildirgesinde şu ifadeler yer aldı:

Demokrasimiz, tarihinin en derin krizlerinden birini yaşamaktadır. Bu kriz insani, ahlaki ve vicdani değerleri süratle tüketmekte, hukuksuzluğun ve tek adam yönetiminin yerleşmesinin zeminini hazırlamaktadır. Yeni bir anayasa ihtiyacına inanmakla beraber, bu şartlar altında yeni bir anayasa yapma girişimi sadece tek adam otoritesini meşrulaştırmaya hizmet edecektir. Yeni anayasa girişimi 'Türk tipi başkanlık' adıyla bir diktatörlük inşası için araçsallaştırılmaktadır.

MEVCUT ANAYASAYI TANIMAYAN BİR ZİHNİYET

Türkiye'de yeni anayasanın yapılabileceği demokratik, uygar-hoşgörülü tartışma zemini kalmamıştır. Mevcut anayasa kurallarının alenen çiğnendiği, temel hak ve özgürlüklerin askıya alındığı, gazetecilerin yaptıkları haberlerden, hakimlerin verdikleri kararlardan dolayı tutuklu olarak cezaevinde bulunduğu şartlar altında demokratik bir anayasa yapılamaz. Mevcut anayasayı ihlal eden, hukuk tanımayan bir zihniyetin yeni anayasa yapma çağrısı samimi bulunmamaktadır.

TOPLUM KUTUPLAŞTIRILDI

Türkiye'de iktidarın dayatmaya çalıştığı başkanlık sistemi için gereken kavramsal ve siyasi zemin tutarsızdır. Başkanlık sistemine geçiş oldubittiye getirilmeye çalışılmaktadır. Türkiye'nin, seçim sistemi ve siyasi parti yapıları demokratikleştirilerek güçlendirilmiş özgürlükçü, katılımcı parlamenter demokrasiden başka çıkış yoktur.

Otoriterlik inşası uğruna toplumun kutuplaştırıldığı, farklı kültür ve inanç gruplarının birbirine düşman haline getirildiği, toplumsal barışın tahrip edildiği, keyfi uygulamalar sonucu can ve mal güvenliğinin kalmadığı, mülkiyet hakkının hiçe sayıldığı bir ortamda demokratik bir uzlaşma imkanı bulunmamaktadır.

MUHALİFLERİN LİNÇ EDİLDİĞİ BİR DÖNEM

İktidar, Türkiye'nin farklı etnik ve inanç gibi hassas sorunlarını istismar ederek, siyasi sonuçlar elde etmeyi hedeflemektedir. Bu durum sorunları daha da derinleştirerek içinden çıkılmaz hale getirmektedir.

Siyasal iktidara muhalif görülen herkesin medya üzerinden hedef gösterildiği, linç edildiği bir dönemden geçmekteyiz. Bu linç girişimleri demokratikleşme süreçlerimizde on yıllardır eleştiregeldiğimiz 'iç düşman' kavramının hayatımıza tekrar döndüğünü göstermektedir.

Türkiye'de toplumun farklı kesimlerinin birbirlerinin sorunlarına ve taleplerine karşı duyarlı olması, Türkiye'de demokrasinin yerleşmesi için hayati önemdedir. Herkesin kendine demokrat olduğu bir toplumsal yapıda vesayetçi anlayışların önü açılmakta, hareket alanları genişlemektedir.

KÜRT SORUNU

*Kürt sorunu merkezli çok yönlü şiddetin yoğun olarak yaşandığı Sur ve Cizre ilçeleri başta olmak üzere, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde sivil insanlarımız zarar görmekte, göç etmek zorunda kalmakta ve kadim kültür mirasımız yok edilmektedir. Kürt sorununun çözüm yöntemi silahlı mücadele ve şiddet değildir; şiddetin tırmandırılması bölge halkına da, demokrasiye de hizmet etmemekte ve dahası otoriterleşme sürecini beslemektedir.

İKDİDARIN GÜDÜMÜNDE YARGI

Demokratik rejimlerin asli unsurlarından biri olan kuvvetler ayrılığı, özellikle yargının yasama ve yürütme karşısındaki bağımsızlığı anlamına gelmektedir. Başta sulh ceza hakimliklerinin kurulması olmak üzere, son yıllarda çıkan bir dizi kanun ile temel yargılama ilkeleri büyük ölçüde ihlal edilmiş, iktidarın güdümünde bir yargı organı yaratılmıştır.

Türkiye bu olağandışı durumdan ancak hukukun üstünlüğü, ille de demokrasi ile çıkacaktır. Bunun dışındaki dayatmalar asla kabul edilemez.

Abant Platformu Bildirgesinde 'Tek Adam Otoriterisi' Vurgusu
Abant Platformu Bildirgesinde 'Tek Adam Otoriterisi' Vurgusu
Abant Platformu Bildirgesinde 'Tek Adam Otoriterisi' Vurgusu

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Abant Platformu Bildirgesinde 'Tek Adam Otoriterisi' Vurgusu - Son Dakika


Son Dakika

Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin 3. reaktörünün temelini Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin atacak Son Dakika: Türkiye'de 27 Şubat günü koronavirüs nedeniyle 71 kişi vefat etti, 9 bin 193 yeni vaka tespit edildi Ekranların vazgeçilmez dizisi Sadakatsiz, kadrosuna Ali İl'i dahil etti NATO'dan TSK'ya "Mavi Bereli" övgüsü: Seçkin piyadeler Ebru Polat, sevgilisine ayağını öptürdüğü paylaşımı ile mide bulandırdı Bir çiftin daha sobadan zehirlendiği Adana'da son 3 günde 4 kişi hayatını kaybetti İran'da koronavirüsün yeni bir varyantının ortaya çıktığı iddia edildi Kız istemeye gittiği eve eşya taşıma asansörüyle balkondan girdi, sevgilisini mutluluktan havalara uçurdu