"Abd Artık Süper Güç Değil, Global Güç Oldu" - Son Dakika

"Abd Artık Süper Güç Değil, Global Güç Oldu"

17.02.2012 14:33

Zirve Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi öğrencilerine ders veren Prof.Dr.Soner Çağaptay, Amerikalıların ABD'yi artık süper güç olarak değil, global güç olarak gördüklerini söyledi.

Zirve Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi öğrencilerine ders veren Prof. Dr. Soner Çağaptay, Amerikalıların ABD'yi artık süper güç olarak değil, global güç olarak gördüklerini söyledi.

Washington Yakın Doğu Araştırmaları Enstitüsü'nde kıdemli uzman olarak görev yapan Zirve Üniversitesi Misafir Öğretim Üyesi Prof. Dr. Soner Çağaptay, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi öğrencilerine ders verdi. Amerikan seçimleri ve Türkiye-Amerika seçimleri üzerine işlenen derste Çağaptay, bilgilerini öğrencilere aktardı. Türkiye-Amerika ilişkilerinin gün geçtikçe daha iyiye gittiğini söyleyen Çağaptay, "Obama'nın tekrar seçilmesi halinde iki ülke ilişkileri daha da iyiye gidecektir. Fakat Cumhuriyetçilerin seçilmesi halinde ilişkilerin olumlu olabileceğini zannetmiyorum" diye konuştu.

TÜRKİYE-ABD İLİŞKİLERİ BAHAR DÖNEMİNDE

Amerikan halkının ABD'yi süper güç olarak değil, global güç olarak gördüğünü ifade eden Çağaptay, "Amerikan halkı Amerika'yı eskisi gibi güçlü görmüyor. Halkın derdi ekonomi. Ekonomide sıkıntı, dış politikadada sıkıntı oluşturur. Bunu bilen Obama'da Suriye konusunda kendini riske atmıyor. Dış politikada maceraya girmek istemeyen Obama, Türkiye'nin Suriye konusunda belirleyici olması taraftarı"dedi.

Türkiye-Amerika ilişkilerini bahar dönemine benzeten Prof. Dr. Soner Çağaptay, Amerika'daki seçimleri kim kazanırsa kazansın bölgede gücü artan Türkiye ile birlikte hareket etmek isteyeceğinin altını çizdi. Çağaptay, "Amerika bölgesel güçle çıkar yürütmek istiyor. Suriye'den Esad'ın gitmesini isteyen ülke, Türkiye'nin önde gitmesi taraftarı. Aynı zamanda Irak'tan çekilen Amerikan askerlerinin yerine Türkiye'nin burada olmasını istiyor. Nedeni de Arapların Türkleri koruyucu olarak görmeleri" diye bilgi verdi.

PANDORANIN KUTUSU AÇILIR

Dersin sonunda öğrencilerin sorularını yanıtlayan Çağaptay, gelen bir soru üzerine Türkiye'nin Suriye'ye nasıl müdahale etmesi konusuna değinirken, "Türkiye de Suriye'nin geleceğini belirlemek istiyor fakat bunu zorla değil, yumuşak güçle yapmalı" yanıtını verdi.

Amerika- İran ilişkileri ve Türkiye'nin buradaki duruşunun nasıl olması gerektiğiyle ilgili gelen bir soruya ise Çağaptay, "Amerika, Türkiye'yi iyi bir müttefik olarak görüyor. Türkiye İran'a girerse pandoranın kutusu açılmış olur. Ama Türkiye böyle bir riske girmeyecektir. Çünkü Amerika'dan çok farklı düşünen bir Türkiye var. İran'a yapılan müdahale yeni küresel düzenin ortaya çıkmasına neden olacaktır" şeklinde cevap verirken komşusuyla savaşan ülkelerin istikrarsız imaj sergilediğine dikkat çekti. - GAZİANTEP

 Abd Artık Süper Güç Değil, Global Güç Oldu

- Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel 'Abd Artık Süper Güç Değil, Global Güç Oldu' - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Süt sağarken elektrik akımına kapılan kadın feci şekilde can verdi Dünya Sağlık Örgütü, kuzey yarımküredeki vaka artışıyla ilgili liderlere "acil eylem" çağrısında bulundu ABD'den S-400 testi için Türkiye'ye tehdit gibi sözler: Başka işbirliklerine engel olmaya devam ediyor Koronavirüsü ısıtarak öldüren yüz maskesi geliştirildi! Bulaş riskini sıfıra indiriyor Cephede dağılan sözde Karabağ Lideri Harutyunyan, Putin'den devreye girmesini istedi Aleyna Tilki'nin yıllar önce İstiklal Caddesi'nde türkü söylediği video ortaya çıktı Bursa'da "damsız" girme kavgası cinayetle bitti Yürümekte dahi zorluk çeken 70'lik dedenin evinden 400 gram esrar çıktı